Naujienų portalas

Augustas Žukauskas: “Laužai, kaip ir automobiliai ar sportiniai bateliai yra skirtingų tipų!”

Šią vasarą daug keliaujame Lietuvoje. Aplankome ir atrandame tas vietas, kurių nepažymėta žemėlapiuose. Pastebimas žmonių domesys netradicine aktyvia veikla, ekstremaliomis patirtimis. Ženkliai Lietuvoje populiarėjantys žygiai, pilni lankytojų pažintiniai takai drąsiai sufleruoja šią vasarą vadinti keliautojų vasara.

Keletas klausimų “Išgyvenimo mokyklos” įkūrėjui, instruktoriui Augustui Žukauskui apie ugnį, kurios reikia kiekviename žygyje ar stovyklavietėje.

Gal galėtumėt papasakoti apie įdomiausius ugnies įkūrimo būdus, kokiomis priemonėmis be degtukų dar galima užkurti ugnį?

Ugnis yra vienas svarbiausių išlikimo elementų. Tai yra ne tik šiluma, šviesa tamsiame miške, bet paruoštas maistas, išvirintas ir saugus vanduo. O svarbiausia psichologinis jaukumas. Įsivaizduokite naktį viduryje miško visiškoje tamsoje, nejauku? O su laužo ugnimi viskas atrodo daug paprasčiau.

Laužą mes paprastai įkuriame degtukais arba žiebtuvėliu, tačiau yra daugybė kitų būdų: elektra – trumpindami energijos šaltinį, bateriją ar automobilio bateriją galime išgauti liepsną, chemija – sumaišydami kelias chemines medžiagas, kurios reaguodamos tarpusavyje užsidega, pavyzdžiui kalio permanganatas su cukrumi, antifryzu arba glicerinu. Be abejo yra dar primityvesnių būdų, tokių kaip trinties ar skeliant titnagą.

Kokios pagrindinės taisyklės kuriant ugnį?

Kuriant ugnį yra svarbu suprasti principą. Laužas bus, jei sujungsime tris elementus:karštį, kurą, deguonį. Jei nebus ar bus nepakankamai bent vieno elemento – laužo neužkursime. Pagrindinė išmokta pamoka yra: neskubėk, jei nesigauna, netęsk spontaniškai, nusiramink ir viską ramiai pradėk iš naujo (juokiasi).

Pristatykite prašau keletą laužų tipų, kuo skiriasi jų paskirtis, kur kokie naudojami?

Kaip yra skirtingi automobiliai ar sportiniai bateliai, taip yra ir skirtingi laužų tipai. Tai gali būti laužas maistui ruošti, šviesai, šilumai, naktinis (ilgai degantis) ir daygelis kitų.

Įdomiausias nutikimas kuriant ugnį?

Ugnį kurti yra visada labai įdomu, vienas įdomesnių nutikimų buvo, kai bandėme kurti ugnį su kalio permanganatu ir antifryzu, manėme, kad nepavyko, prakuras padėjome į šalį, o jos už kokių 10 minučių mums už nugarų užsiliepsnojo.

Sudėtingiausios aplinkybės kada teko užsikurti ugnį?

Kurti ugnį esant daug sniego ar drėgmės yra visada ypač sunku. Kartą Norvegijoje žiemą kurėme laužą. Sniego buvo aukščiau juosmens, tada iki švarios žemės neprisikasi. Tą kartą labai sunkiai mums sekėsi, teko aukoti medicinos pakete esantį tvarstį, o tiksliau jo vatą prakurai, bet finalas – ugnis!

Gerų įspūdžių, įdomių patirčių, saugių žygių keliaujant po Lietuvą ir kviečiant prisijungti kitus. Ugnis – svarbus išlikimo elementas, tačiau būtina paisyti saugumo taisyklių. Gražios vasaros Lietuvoje!

 

Jums gali patikti