Naujienų portalas

Prancūzijos šefų įkvėpti Kijevo kotletai: išbandykite netikėtą jų receptą su pievagrybiais

Tradiciniai ukrainiečių patiekalai žinomi daugeliui lietuvių, o vienas labiausiai pamėgtų – Kijevo kotletai. Tikriausiai daugelis yra ragavę šio traškios plutelės, sultingo vidaus kotleto su kvapniomis žolelėmis gardintu sviesto padažu. Visgi, tik nedaugelis žino, kad tai – Prancūzijos įkvėptas patiekalas, Kijeve ypač išpopuliarėjęs XX a. pradžioje. Todėl „Rimi” kulinarijos technologė Lina Barčaitė dalijasi netikėta jų interpretacija su pievagrybiais ir atskleidžia, kokios gudrybės padės iškepti skaniausius kotletus namuose. Tiesa, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad dideliame aliejaus kiekyje gruzdintais patiekalais vertėtų mėgautis saikingai.

Tradicinių Kijevo kotletų receptas išgarsėjo XX a. pradžioje, prabangiame Kijevo viešbutyje „Kontinental”, kuriame tuo metu apsistodavo turtuoliai iš visos Europos. Tačiau manoma, kad šio patiekalo ištakos siekia laikus, kuomet turtingų ir įtakingų Rusijos imperijos didikų rūmuose kulinarijos įgūdžius demonstruodavo ir vietinius gaminimo subtilybių mokydavo šefai iš Prancūzijos. Traškaus apvalkalo, sultingos vištienos ir gardaus sviestinio žolelių padažo derinys tapo vienu garsiausių ukrainietiškų receptų, žinomu ir mėgstamu iki pat šių dienų.

Nors daugeliui šių kotletų gamybos procesas atrodo sudėtingas, „Rimi” kulinarijos technologė Lina Barčaitė įsitikinusi, kad su šiek tiek kantrybės ir keletu naudingų patarimų šį patiekalą nesunkiai galima pasigaminti namuose.

„Tradiciniams Kijevo kotletams naudojamos vištienos krūtinėlės išpjovos. Kai kurie šefai netgi palieka kruopščiai nuvalytą vištienos alkūnkaulį („petuką”), kuris dailiai išsikiša iš kotleto. Vienas svarbiausių momentų prapjaunant Kijevo kotletą – iš jo išbėgantis, žolelėmis gardintas sviestas. Tam, kad kepimo metu sviestas neišbėgtų ir kotletai būtų sultingi, į vištienos krūtinėlę sviestą būtina vynioti vėsų, o taip pat – tinkamai juos paniruoti. Suformuotus kotletus apvoliokite miltuose, tuomet merkite į kiaušinio plakinį ir apvoliokite maltuose džiūvėsėliuose. Tuomet kotletą dar kartą merkite į kiaušinio plakinį ir džiūvėsėlius. Dviguba plutelė iškeptiems Kijevo kotletams suteiks dar daugiau traškumo”, – patarimais dalijasi kulinarijos technologė.

L. Barčaitė atkreipia dėmesį, kad paruoštus Kijevo kotletus reikėtų virti gerai įkaitintame aliejuje: „Ar temperatūra tinkama kepimui galima spręsti iš aliejaus paviršiuje susidarančių burbuliukų. Tiesa, riebalai jokiu būdu neturėtų būti kaitinami iki rūkimo. Kitas būdas sužinoti, ar aliejus įkaitęs – į jį įmesti mažą tešlos ar nuo kotleto nugnybtą vištienos gabaliuką. Jei aliejus ims stipriai burbuliuoti ir gabalėlis iškils į viršų – laikas virti.”

Tačiau  „Rimi” sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad aliejuje gruzdinti kotletai – nėra sveikiausias pasirinkimas: „Ilgas aliejaus kaitinimas riebaluose padidina žmogaus organizmui kenksmingų transriebalų kiekį, todėl taip paruošta paukštiena rekomenduočiau nepiknaudžiauti. Pirmenybė visuomet turėtų būti teikiama garuose ruoštai, troškintai ar trumpai orkaitėje, grilyje bei keptuvėje be riebalų keptai vištienai.”

Išvirtus Kijevo kotletus reikėtų nusausinti su popieriniu rankšluosčiu ar servetėle ir patiekti su bulvių koše, skrudintomis bulvytėmis, šviežiomis daržovėmis ar kitais garnyrais. Be to, Kijevo kotletus galima gaminti ir su įvairiais įdarais: „Kijevo kotletus galima įdaryti pievagrybių ar kitų mėgstamų grybų įdaru, todėl drąsiai eksperimentuokite virtuvėje ir nustebinkite savo artimuosius naujais skoniais “, – kviečia L. Barčaitė. 

 

Jums gali patikti