Naujienų portalas

Atviras laiškas: Paminklinio objekto Lietuvos gyventojams, gelbėjusiems žydus nacių okupacijos metais konkurse srinko aukščiausią balą, bet paminklo nebus?

 

Atviras laiškas

Vilnius žydų pasauliui visada buvo ir liks mažąja Jeruzale. Šimtus metų Vilniuje gyvenusi ir klestėjusi žydų bendruomenė, nors ir išblaškyta, per karą sunaikinta, pokario metais gniuždoma, jaučia sunkiai paaiškinamą trauką Vilniaus miestui. Vilnius yra jų atmintis, išlikę pastatų fragmentai, mažosios architektūros ženklai, liudijantys kadaise čia kunkuliavusį, tačiau baisios tragedijos nuo žemės paviršiaus nušluotą jų asmeninį ir kultūrinį gyvenimą. Šie ženklai, istorijos liudytojai, primena, kad mūsų miestą kūrė ir ji, žydų bendruomenė, Vilniuje atsiradusi dar XVI amžiuje, kai Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Vladislovas Vaza suformavo žydų kvartalą. 1941 metais, kai Lietuvą okupavo naciai, tik nedaug Lietuvos žydų spėjo pasitraukti, Holokausto apokalipsė
sunaikino ir žmones, ir kultūrą, netgi atmintį. Sovietmetis baigė padaryti tai, ko nespėjo Holokaustas.
Mes atsiprašinėjame už karo nusikaltimus prieš žydus, kuriuose dalyvavo lietuviai ir tuo pačiu suprantame, kad žydai buvo ir bus mūsų neatsiejama dalimi. Atmintis yra gyva, kol dar gyvi liudininkai. Būtent jie gali paliudyti, kad lietuviai buvo ir Gelbėtojų tauta. Gelbėtojai tarsi paliekami nuošalyje, užleisdami vietą skriaudoms ir nuoskaudoms. Padarytą gerą reikia prisiminti dar labiau, nei padarytą blogą. Štai kodėl Vilniuje tiesiog privalome turėti paminklą lietuviams, gelbėjusiems žydus. Ir turėti ne kažkada, o dabar. Niekam nėra paslaptis, kad šiandien vyksta informacinis karas prieš Lietuvą. Žydų tema jame – ypatingai aštri ir naudinga priešams, eskaluojantiems ir žaidžiantiems žmonių likimais. Privalome propaguoti savą istorijos naratyvą, kuris kalbėtų tiesą apie mūsų šaliai ypatingai skaudų laikotarpį. Sunku paaiškinti, kodėl čia esame tokie pasyvūs ir pamirštame džiaugtis bei didžiuotis tais, kurie gelbėjo žmonių gyvybes. Projektas „Gyvybės upė“, kurį pristatėme paminklo pasaulio teisuoliams- žydų gelbėtojams konkurse, buvo giliai asmeninis, be pompastikos, jam parinkome itin šiai vietai derantį landšafto sprendimą. Norėjome, kad takas simbolizuotų paminklinės upės vagą, kurioje natūraliai būtų išdėlioti akmenys su gelbėtojų pavardėmis. Konkursui buvo pateikta net keturiolika projektų, šiandien tai yra labai daug, nes konkursų dalyviai yra praradę viltį ar tiesiog pavargę nuo sunkiai prognozuojamų konkurso sąlygų. Šis atvejis – irgi ne išskirtinis. Suprantame, kad nuomonės visada išsiskiria, o priešininkų, kuriems negražu ir nepriimtina, visada atsiras. Ir vis dėlto, manome, kad sprendimas neskirti pirmosios vietos laimėtojo ir paaiškinimas, kad, nors mūsų pateiktas „Gyvybės upės“ projektas yra vienas stipriausių, bet jį „gali būti sudėtinga prižiūrėti“, kelia ironišką šypseną. Apie tai, rengdami projektą, mes kaip tik ir galvojome, todėl pasirinkome ilgaamžes ir vizualiai turtingas medžiagas, atkreipėme žvilgsnį į aplinką ir mėginome paliesti šioje vietoje būsiančių žmonių jausmus. Naujas konkursas, jei jis kada ir bus paskelbtas, pareikalaus naujų išlaidų ir niekas nėra tikras, ar tikrai jame bus iš ko rinktis. Paminklą žydų gelbėtojams, pasaulio teisuoliams reikia statyti dabar, o ne laukti geresnių laikų. Ypač, kai konkursas įvykęs, laimėtojai nustatyti, projektas parengtas įdomus, originalus ir tinkamas.

VšĮ „Mūsų vėliavos“ vadovas Deivydas Rimkevičius

Laiškas skirtas R. Šimašiui, Viniaus miesto tarybai ir žiniasklaidai

Pirmos vietos nėra- paminklo nėra

“Tarptautinio pirkimo atviro projekto konkurso būdu Paminklinio objekto Lietuvos gyventojams, gelbėjusiems žydus nacių okupacijos metais, skulptūrinėsarchitektūrinės idėjos sukūrimo ir įgyvendinimo paslaugos“ II – os vietos laimėtoja pripažinti dalyvę VšĮ „Mūsų vėliavos“, III – os vietos laimėtoja pripažinti dalyvę Tiekėjų grupę: Gytis Vidžiūnas ir Žilvinas Stasiulevičius. Vadovaujantis Vertinimo komisijos sprendimu, I -oji vieta šiame konkurse nėra skiriama ir pirkimo sutartis nebus sudaroma.”, -rašoma Vilniaus savivaldybės administracijos viešųjų pirkimo konkurso nutartyje 2021 kovo mėnesio 8 d.

Komisijos apibudinimas

„Tai vienas iš stipriausių pasiūlymų. Vandens idėja yra įdomi, sietina su šalia tekančiu natūraliu upeliu, atsiliepia vietos specifikai. Mintis išdėlioti ypatingus (su vardais) ir paprastus (tuščius) akmenis taip pat patraukli, tarsi lobis, kurį galima atrasti. Idėjos išpildymas atrodo kviečia žmones užeiti, sąveikauti su paminklu. Tačiau gali būti sudėtinga šį paminklą prižiūrėti. Dėl užžėlusios žolės, lapų ir purvo ji greitai taptų nematoma. Taigi, jis pernelyg menkas, sunku įskaityti, kas parašyta akmenyse (reikia lenktis prie žemės), ne iki galo aišku, dėl ko šie žmonės, kuriems skirtas paminklas, yra pagerbiami“

Jums gali patikti