Naujienų portalas

„Fotografijos namai”: savaitgalio stovykla nustebino fotografijos mylėtojus

Liepos 16–18 dienomis netoli Kelmės, nuostabios gamtos apsuptyje, Kryžbarko sodyboje praūžė kasmetinė, Šiaulių fotografų mėgėjų asociacijos „Fotografijos namai” organizuota stovykla ir kasmetinis gimtadienio paminėjimas, tradiciškai subūręs. fotografijos entuziastus ir bendraminčius dalintis įspūdžiais, kurti, domėtis fotografijos naujovėmis ir tiesiog kartu su šeimomis turiningai praleisti savaitgalį gamtoje.

Kaip gimė idėja?

“Fotografijos namai”– tai ne pastatas. Ir ne adresas įmonių kataloge. Tai – fotografijos idėja. Fotografijos mokymai, parodos, kursai, seminarai, paskaitos, diskusijos, žinių ir idėjų dalijimasis. „Fotografijos namai” – tai žmonės, sukuriantys kūrybinės idėjos kraujotaką. Pradžioje, 2010 metais, vos keletas mėgėjų entuziastų būrėsi į kuklų ratelį, per vienuolika metų bendruomenė išaugo į gausų būrį, 2016 metais buvo įsteigta asociacija.

Kiekvienas išklausęs fotografijos kursą, vedamą fotografų Rolando Parafinavičiaus ir Edvardo Tamošiūno, gauna ne tik tai įrodantį pažymėjimą, kiekvienas tampa oficialiu „Fotografijos namuose” gyvenančiu „bilduku”. Bildukai dalyvauja renginiuose, ekspedicijose, seminaruose ir išvykose. Vasaros stovykla ne išimtis. Stovyklos idėja kilo 2013 metais surengus savaitgalio seminarą tema „Vanduo”. Galimybė praleisti savaitgalį gamtoje semiantis fotografijos žinių, rengiant įvairias fotosesijas ir bendraujant su panašiai mąstančiais geraisiais „bildukais” sužavėjo ne vieną. Nuo to laiko jau devintą kartą iš eilės buvo kviečiami visi fotografijos mylėtojai ir jų šeimos bei draugai vieną liepos mėnesio savaitgalį praleisti drauge fotografuojant, bendraujant ar tiesiog mėgaujantis gamta.

Pačių aktyviausių asociacijos narių organizuojama stovykla kasmet sutraukia vis daugiau fotografijos mylėtojų ne tik iš Šiaulių krašto, bet ir visos Lietuvos: Naujosios Akmenės, Pagėgių, Vilniaus, Kauno, Prienų, Klaipėdos, Panevėžio, Mažeikių, Anykščių.

Gimtadienio šventė

Pirmasis vakaras buvo skirtas dėl pandemijos praleistai veiklos sukakčiai paminėti. Jau tradicija tapęs gimtadienis, su gausiais apdovanojimais šmaikščiai pasižymėjusiems „bildukams”, nenuvylė ir šiemet. Vakaro metu išdalintos menininkės Irenos Berštienės gamintos statulėlės, žaismingieji Bildukai. Vienas po kito į sceną lipo „Metų Autofokuso”, „Metų Jautrumo”, „Metų F Skylės”, „Metų Dulkės” ir „Metų Ryškalo” nominacijų nugalėtojai. Fotografinės nominacijos buvo palydėtos pačių asociacijos narių atliekamais muzikiniais kūriniais, kuriuos specialiai renginiui padėjo sukurti kompozitorė, muzikos pedagogė Laura Remeikienė. Gausių ovacijų sulaukė tiek ankstesniais metais kurtas „Bildukų himnas”, tiek staigmena tapusi būtent pandemijai sukurta daina „Mėlynos dešrelės”.

Stovykloje veiklos netrūko

Savaitgalis buvo tarsi gardus desertas fotografavimo išsiilgusiems entuziastams. Jau šeštadienį penktą ryto patys aktyviausi buvo paraginti stebėti saulėtekį pro fotoaparato ieškiklį. O kiek vėliau stovyklos dalyvius pasitiko staigmena – Lietuvos vardą pasaulyje garsinantis skulptorius ir tapytojas Martynas Gaubas netikėtai atvežė įspūdingų formų ir proporcijų skulptūrą „Lietuvaitė”, kuri masino daugelį ne tik prieiti apžiūrėti iš arčiau, bet ir kuo išradingiau nusifotografuoti. Įsidienojus dalyvius nustebino magiškas stovyklos atidarymo šokis. Teatralizuotą pasirodymą atliko būrys paruoštų modelių–raganų ir tikrų tikriausias velniukas. Mistinis šokis atskleidė šių metų stovyklos temą. Prie kasmet jau naudojamų vandens, oro, ugnies stichijų  prisidėjo ir miškas su visomis ten gyvenančiomis dvasiomis.

Šiais metais veiklos netrūko tiek norintiems aktyviai pasinerti į fotografiją, tiek nefotografuojantiems. Dar pirmąjį vakarą stovyklos svečiai „Fotofabriko” atstovai iš Klaipėdos  Gediminas Sass ir Tadas Dirgėlas pristatė gausybę atsivežtų naujovių – net 30 fotoaparatų ir tiek pat objektyvų. Besidomintys galėjo ne tik išgirsti šviežiausias foto technikos naujienas, bet ir patys viską pačiupinėti bei išbandyti fotografuodami viso savaitgalio metu. Pajūrio svečiai atvežė foto konkursą ir dovanų – momentinį fotoaparatą, kuris atiteko jauniausiam stovyklos fotografui Arminui Masiliūnui už kūrybiškiausią stovyklos nuotrauką. Canon technikos naujoves pristatė Canon Lietuva atstovas Laimonas Misiūnas, visą pristatytą techniką čia pat stovyklos metu taip pat buvo galima išbandyti nemokamai ar panorėjus įsigyti. Be fotografijos, dalyviai miklino akį ir šaudymo varžybose. Visas tris dienas atokiau nuo stovyklautojų palapinių veikė šratasvydžio klubo „Žemaitijos Lokiai” įrengtas tiras. Klubo nariai pamokė smalsiausiu šaudyti įvairiais ginklais ir vaišino skania ant laužo virta sriuba. Patys taikliausi šauliai apdovanoti atminimo diplomais bei simboliniais medaliais. Taip pat veikė makro fotografijos kampelis panorusiems pasigilinti į lašų fotografavimą, dalijami profesionalaus fotografavimo telefonu patarimai.

Šeštadienio popietę visi fotografuojantys stovyklautojai buvo burtų keliu suskirstyti į komandas ir gavę floristės Šviesos Vinkšnelės, „Happy Flowers” salono Vilniuje įkūrėjos, gėlių rinkinius, turėjo atlikti užduotį pavadinimu „Papuošk mane”  ir pateikti geriausias dvi komandos nuotraukas. Nuotraukas vertino kompetentinga komisija: fotografai Ramūnas Danisevičius, Inga Dinga ir Gediminas Juška. Laimėjusi komanda nustebino komisiją ir visus dalyvius fantastiška  fėjos nuotrauka, bei džiaugėsi Canon Lietuva įsteigtais prizais, o dalyviai negailėjo vieni kitiems ovacijų nuotraukų peržiūroje.

Miško temą gvildenti padėjo gamtos fotografas Marius Čepulis. Skaitęs paskaitą apie gamtos fotografijos paslaptis, pažėrė patarimų kaip pasiruošti darbui laukinėje gamtoje, „pagauti” žaibą ar ką daryti sutikus stumbrą. Taip pat  surengė stovyklautojams tikrų tikriausią praktinį vorų gaudymo ir fotografavimo seminarą. Sutemus prasidėjo tikras raganų sąskrydis, netrūko specialiųjų efektų su „pixel stick” technika, šešėlių, šviesų blyksnių ir daug malonių akimirkų palydimų juoku ir šypsniais, o vėliau nuotraukų aptarimo ir fotografinių idėjų dalinimosi prie laužo iki paryčių.

Sekmadienis šiemet skirtas kūrybinėms fotosesijoms. Būrys darbščių visažo meistrių iš Šiaulių kartu su dailininku Dainiumi Šukiu, bei floriste Šviesa Vinkšnele stovyklos dalyviams paruošė net aštuonis originalumu vienas kitam nenusileidžiančius modelius – girinius, fėjas, raganas. Dar dvi įspūdingas valkirijas sukūrė Regina Doseth ir Rūta Ščervevina. Visų modelių įvaizdis gniaužė kvapą ir gausus būrys fotografijos mylėtojų galėjo savo kūrybines galias išlaisvinti visą pusdienį skirtingose lokacijose fotografuodami vis kitą modelį. Ypatingo dėmesio susilaukė floristės Š. Vinkšnelės ne pirmus metus kuriamos floristikos kompozicijos – įspūdinga ilgakasė pievoje, gėlių rinkiniai konkursui, floristikos kompozicija stovyklos atidarymui.

Kasmet pabaigai organizatoriai dalyviams pateikia staigmeną atsisveikinimui. Šiais metais renginį vainikavo surengtas putų šou ir mini diskoteka jose. Didelėje Kryžbarko sodybos pievoje pasklidusios putos suteikė džiaugsmo ir mažiausiems stovyklautojams ir patyrusiems fotografams. Po to sekė nuoširdūs ilgi atsisveikinimai iki kitų metų. O kitais metais fotografijos bendruomenė susitiks įspūdingoje vietoje – Neringoje.

Jums gali patikti