Naujienų portalas

Lietuvos kariams – dokumentuotas Laisvės kovos pavyzdys filme „Partizanas“

Vasario 12 d. Vilniuje kino teatre „Vingis“ surengta istorinio dokumentinio filmo „Partizanas“, pasakojančio Prisikėlimo apygardos vado partizano Juozo Paliūno-Ryto kovos istoriją, išankstinė premjera. Unikali galimybė vieniems pirmųjų pamatyti šį filmą teko Lietuvos kariuomenės profesinės bei nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariams.

„Partizanai… Karas po karo laikotarpiu vyrai ir moterys su Lietuvos kariuomenės uniformomis ypač sudėtingomis sąlygomis kovojo prieš Lietuvos rusinimą, sovietizaciją ir okupaciją. Šių drąsių žmonių kova nenuėjo veltui – ji baigėsi 1993 m. rugpjūčio 31 d., kai paskutinis sovietų karinis vienetas paliko Lietuvą. Dabar partizanų karinę kultūrą, taktikos gudrybes ir pavadinimus Lietuvos kariuomenėje tiesiogiai perėmė KASP ir SOP kariai, toliau tęsdami partizanų tradicijas ir puoselėdami vertybes, kurios kovos keliu vedė partizaną J. Paliūną-Rytą. Būtent šis kuklus ir drąsus karys iki pat mirties vykdė unikalius, mums kariams taip gerai žinomus priesaikos žodžius „Nesigailint jėgų ir gyvybės ginti Lietuvos laisvę ir Nepriklausomybę.““, – prieš pradedant žiūrėti filmą sakė Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ vadas pulkininkas Nerijus Stankevičius.

Gausų žiūrovų būrį pritraukusiame renginyje Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono (Gedimino štabo batalionas) kariai surengė šiuolaikinės ginkluotės ir XIV a. elitinio Lietuvos kario ekipuotės ir ginkluotės parodas, Garbės sargybos kuopos kariai pristatė naudojamas sausumos, jūrų ir oro pajėgų uniformas, o Lietuvos kariuomenės orkestro karys – istorinę Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės XVIII a. pėsčiosios gvardijos regimento uniformą. Vytauto didžiojo karo muziejaus darbuotojai renginyje supažindino su muziejuje turimomis Lietuvos partizanų atkurtomis uniformomis ir ginklų rinkinio muziejinėmis vertybėmis – partizanų laikotarpiu naudotais šaunamaisiais ginklais.

Peržiūrėję istorinį dokumentinį filmą, renginio dalyviai neskubėjo namo ir mielai dalinosi įspūdžiais ir mintimis. Dauguma mačiusiųjų žiūrovų vertino itin gerai, paminėdami jiems aktualius epizodus, istorinius faktus ar tiesiog pasidžiaugdami filmo estetika.

“Tai puikus dokumentinis filmas – nuostabi kūrėjų dovana Lietuvos žmonėms 1949 m. vasario 16 d. Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio priimtos deklaracijos paminėjimo išvakarėse. Neinterpretuoti, nuogi istoriniai faktai, partizano J.Paliūno-Ryto žodžiais prabylantys į žiūrovą, karo po karo laikotarpį tyrinėjančių istorikų komentarai, rekonstruota aplinka ir puiki aktorių vaidyba palieka tikrai stiprų įspūdį. Šį filmą ypač rekomenduoju karininkijai ir jaunesniesiems vadams ne tik istorijos žinių apie šį laikotarpį išplėtimui, bet ir kaip edukacinę priemonę lyderystei ugdyti. Duotos priesaikos laikymasis, drąsa, reiklumas sau ir pavaldiniams, vadų įsakymų vykdymas sudėtingėjusiomis sąlygomis ir disciplinos užtikrinimas, – tai savybės ir gebėjimai, kuriuos demonstravo partizanas J. Paliūnas-Rytas, yra ytin svarbūs Lietuvos kariuomenės lyderiams šiandien.“, –  mintimis pasidalino MPB „Žemaitija“ vadas plk. N. Stankevičius.

Kaip skelbia šio filmo kūrėjai, be jokių karo mokslų J. Paliūnas-Rytas, dar vokiečių okupacijos metais pasitraukęs į mišką, kantriai ir nuolankiai vykdantis vado įsakymus su kiekviena operacija bręsta kaip vyras ir kaip kovotojas. Savo unikalią patirtį jis užrašo dienoraštyje „Partizano keliu“ (2012 m. išleisti kovotojo prisiminimai pasiekiami visuomenei), kurio dedikacijoje, tarsi testamente mūsų kartai, ryškus užrašas – „Atiduok Tėvynei, ką privalai“.

Filme autentiškų J. Paliūno-Ryto atsiminimų ištraukos, kurias jo paties žodžiais skaito aktorius Paulius Markevičius, persipina su J. Paliūno-Ryto anūkės, jo bendražygių ir kovos draugų bei istorikų pasakojimais. To laikmečio atmosfera atskleidžiama rekonstrukcinėse scenose.

Parengta pagal filmo kūrėjų ir Lietuvos kariuomenės informaciją.

Jums gali patikti