Naujienų portalas

Lietuvos muzikos žvaigždės kviečia įsiklausyti – Laisvės kovų tematika naujai įsikūnija dainose

2019-ieji paskelbti partizanų vado Jono Žemaičio-Vytauto metais, ta proga visus metus organizuojami šia tema renginiai, seminarai, akcijos. Nemažai ir Lietuvos muzikinio pasaulio atstovų įsitraukia į šią jautrią ir Lietuvai svarbią temą. Jų dainose atgimsta mūsų praeitis.

Grupė „Skylė“ surengė vienintelį koncertą su simfoniniu orkestru „Broliai“

Spalio 25-ąją Vilniuje nuskambėjo unikalus muzikos projektas: Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ muzikinį-herojinį epą „Broliai“ atliko drauge su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojamu Modesto Barkausko. „Broliai“ suskambo itin simboliniu laiku. Tą pačią dieną sostinės Šv.Ignoto bažnyčioje buvo atsisveikinama su partizanu, kariu savanoriu Antanu Kraujeliu–Siaubūnu.

Kodėl dainininkams svarbi, laisvės gynimo, nepriklausomybės tema?

Vyrų folkloro grupė „Ugniavijas“ prikelia senąją lietuvių tautos tradiciją – karo dainas. Išskirtinai vyriškas kolektyvas atlieka lietuviškas karo dainas, kaip sakė grupės narys Kazimieras Sadauskas laisvės gynimo, partizanų tematika jiems labai artima, autentiška todėl užgriebiama jų kūryboje. „Turbūt geriausiai partizanų tematiką atspindinti daina mūsų repertuare yra Dzūkų partizanų himnas – „Ar Sninga, Lyja“ . Man partizanų auka, tai ką jie davė Lietuvai – labai reikšminga, aš dėkingas už laisvę, už tai, kad jie suteikė man galimybę dainuoti, laisvai reikšti mintis, tarnauti kariuomenėje, gyventi be baimės.“

„Karas po karo“- ypač svarbus muzikinis paveldas

Agnė Sabulytė, dainininkė, aktorė, kūrybinių projektų sumanytoja ir iniciatorė, savo atliekamą dainą „Žvaigždėtos vasaros nakty“ įvardija, kaip svarbų atspirties tašką tolimesnėms analizėms, kūrybiniams projektams ir iniciatyvoms. Kaip sako Agnė – „Tai viena pirmųjų laisvės kovų dainų, prie kurios prisiliečiau ir pradėjau gilintis į visą karas po karo  laikotarpio muzikinį paveldą. Ją pirmą kartą dainavau šios vasaros naktį sodinant pušeles partizanams atminti Juozo Jakavonio – Tigro sodyboje po žvaigždėtu dangumi.

Dar ilgai prisiminsiu tą aidą, kurį atliepdavo Dzūkijos miškai apšviesti pilnaties ir komandos jaudulį kartu atiduodant pagarbą tiems, kurie kovojo už mūsų tautos laisvę. Tebūnie romantizuota visa patirtis, bet kartu suteikianti galimybę išgirsti iš pirmų lūpų partizaninio karo išgyvenimus, pamatyti bunkerį, kur buvo slepiamas partizanų vadas A. Ramanauskas – Vanagas, prie laužo po atviru dangumi išmiegoti naktį, kurstant jį kas kelias valandas, ir rytą atsikėlus paliesti Merkio vandenį, kuris apdainuotas ir aprašytas ne vienoje partizanų dainoje.“

R. Naujanytės – Bjellės daina „Brolužis“ užkariavo klaustytojų širdis

Visi pamename iki sielos gelmių sujaudinusią ir nė vieno abejingo nepalikusią dainą „Brolužis“, kurią konkurse „Lietuvos talentai 2010” atliko Raminta Naujanytė-Bjelle. Kūrinys atsirado kur kas anksčiau, vieno patriotinių dainų konkurso dėka. Nuskambėjęs scenoje, matant milijonams žmonių įgavo naują prasmę ir tiek jaunimui, tiek vyresnės kartos atstovams, įstrigo ilgam.

Žalvarinis ir lietuvių laisvės kovotojų dainos tarptautiniuose roko festivaliuose

Grupės Žalvarinis įkūrėjas Robertas Semeniukas apie save sako: „aš esu Lietuvos patriotas, myliu savo šalies ir viso pasaulio folklorinę muziką. Man, kaip muzikantui, partizanų dainos labai jautrios, jose susipina istorija ir melodingumas, žmonės už mus kovojo, liejo kraują.“ Paklaustas kokia daina iš grupės „Žalvarinis“ geriausiai atspindi laisvės kovų dvasią, Robertas nedvejodamas įvardijo – „O kai saulutė tekėjo“. – „Man tai viena pirmųjų dainų kurią aš išmokau, žinoma po daug metų ėmiausi jos adaptacijos, padarėme naują aranžuotę. Ši daina įstrigo dar ir dėl to, kad tarptautiniuose roko festivaliuose, po koncertų sėdėdami su kitų šalių muzikantais keisdavomės dainomis. „O kai saulutė tekėjo“ buvo ta daina, kurią dainuodavome mes – lietuviai.

Lietuvos kapelų varžytuvės

Neseniai įvyko Lietuvos kapelų varžytuvės „Kapelmaušis“, šiemet ši šventė skirta Lietuvos Nepriklausomybės kovų metams atminti. Būtent ši tema padiktavo kapelų repertuarą. Kiekviena jų atliko savojo krašto Nepriklausomybės kovų dainas. Šventę-varžytuves vainikavo Nacionalinės operos dainininko Liudo Mikalausko atliekamos laisvės dainos.

O ką reiškia laisvės kovos tema kiekvienam iš mūsų?

„Džiugu, kad Laisvės kovų tematika sudomina vis platesnes auditorijas, norisi, kad ne tik 2019 metais, bet ir ateity ši tema rastų svarbią vietą mūsų sąmonėje, šeimoje, mūsų vaikų ugdyme, kad Laisvės kovotojų paaukoti gyvenimai, kuriuos jie atidavė mainais į mūsų laisvą ateitį, būtų vis labiau įprasminami“,- pasakoja partizaninių iniciatyvų kuratorius, prodiuseris Alkas Paltarokas.

Jums gali patikti