Naujienų portalas

Pozityvios mintys su kultūros pasaulio moterimis:„Gyvename tarsi dideliame pasauliniame transformaciniame žaidime“

Jau skaičiuojant nuveiktus darbus, peržvelgiant, ką dar reikėtų nuveikti per paskutinį metų mėnesį, pozityvias mintis kaip niekad norisi surinkti į vieną puokštę ir tą puokštę dalinti kiekvienam sutiktam. O jei ta šviesių minčių puokštė surinkta iš kultūros srities moterų, atrodo, kad kas be nutiktų, kalnus nuversime, nes kaip sako F. Nietzche:  „Tai, kas mūsų nenužudo, padaro mus stipresniais“.

Apie pozityvumo piliules, netikėtas dovanas, kūrybinius įkvėpimus ir tiesiog mažus kasdienius dalykus, tampančius svarbiais raktais į gerą nuotaiką kalba: kompozitorė Rita Mačiliūnaitė, kanklininkė Aistė Bružaitė, dainininkė Agnė Sabulytė, aktorės Valda Bičkutė ir Asta Stankūnaitė.

Kultūriniai renginiai internete – naudinga

Sukaustytas kultūros pasaulis meno žmones skatina ieškoti naujų sprendimų savo veiklos išlikimui, įvertinant turimą laiką kaip pauzę, per kurią galima atlikti susikaupusius darbus, kūrybines užduotis ar tiesiog daugiau laiko skirti šeimai, savęs pačių tobulėjimui ir susibalansavimui.

„Produktyvumas, tiesa, net labai išaugo, sukūriau įvairių akustinių kūrinių, nuotoliniu būdu su Lietuvos Muzikos Informacijos centru dirbome prie mano šiemet pasirodysiančios teatro muzikos kompaktinės plokštelės „Acting music“, su dramaturgu, aktoriumi Justu Terteliu ir Lietuvos jūrų muziejumi užbaigėme knygą su audio takeliu „Vandens gyvenimo linija“. Be viso to, gimė ir nemažai naujų netikėtų projektų: kūrinių vaikams, naujų takelių  alternatyvios elektronikos albumui. Kūryba neleidžia apkerpėti, tai savotiškas variklis, vedantis pirmyn”, – pasakojo apie kūrybinius šių metų darbus kompozitorė Rita Mačiliūnaitė.

Kultūriniai renginiai perkelti į internetines platformas sulaukė daugybės tiek meno, tiek jį vartojančių žmonių palaikymo. Kompozitorė Rita Mačiliūnaitė teigė, kad karantino metu atsiradusi galimybė daug ką išvysti nuotoliniu būdu, nors tai ir neatstoja gyvo veiksmo, arba net sudalyvauti nuotolinėse premjerose, jai buvo labai naudinga.

Gerumas yra užkrečiamas, gera nuotaika – taip pat

Viena žymiausių kanklininkių, charizmatiškoji Aistė Bružaitė į pandemijos padiktuotą naują gyvenimą žiūri šviesiai. “Rytą geriausia pradėti nusiprausus, nes nesiprausus, kaži ar labai gera diena lauks. Geros nuotaikos receptas – pozityvus mąstymas. Tikiu, kad galime save programuoti geromis mintimis, reikia tik labai labai stengtis. O gerumas yra užkrečiamas, gera nuotaika – taip pat,- visi nori būti šalia laimingų žmonių”, – pozityvumo receptais dalinosi kanklininkė Aistė Bružaitė.

„Kai jaučiu ar matau nusiminusį žmogų, žmogų ieškantį palaikymo, kartais net nebūtinai pažįstamą, kyla noras jį kuo nors nustebinti, užkalbinti, padovanoti jam ką nors, jei žinau jo numerį – paskambinti ar parašyti laišką, nusiųsti gražią dainą, tiesiog be priežasties, bet jaučiant, kad tiesiog taip reikia padaryti. Gyvenimas pilnas netikėtumų. Kiekvienas mes turbūt skirtingai suprantame palaikymą, tačiau nuoširdus dėmesys, ypatingai šiuo metu, manau yra labai svarbus ir vertingas“, – apie palaikymą vieni kitų pasakojo dainininkė Agnė Sabulytė.

Tai laikas tinkamiausias mokytis

Aktorė Valda Bičkutė pandemijos sukaustyto pasaulio etapą įvardina kaip laiką tinkamiausią mokytis. Pasikeitęs darbo pobūdis leidžia moteriai suderinti motinystę su karjera. “Šis laikas pats tinkamiausias mokytis. Visomis prasmėmis. Mokytis būti “čia ir dabar”, mokytis rūpintis savo kūnu, mokytis palaikyti šiltus tarpusavio santykius. Tikiu, kad šis laikas moko mus labiau vertinti bendrystę. Šiuo metu aš pati mokausi pas vieną geriausių pasaulyje aktorystės meno mokytojų. Esu nusipirkusi kursą metams, ten aktoriai iš įvairiausių šalių mokomės naujausių vaidybos technikų, repetuojame. Tai nuostabu!!! Šita situacija išprovokavo ir puikių dalykų – su mažu vaikeliu apie tokius mokymus nebūčiau galėjusi net pasvajoti, o dabar štai – nereikia kelti kojos iš namų, mokymai vyksta zoom’e! Ir dukrytę pamaitinu, ir mokausi tuo pat metu, ir patenkinu socializacijos bei profesinio tobulėjimo poreikius”, – pasakojo Valda Bičkutė.

Buvimas ir jautimasis esant žmogumi labai brangu

Lėlių teatro aktorė Asta Stankūnaitė, šiais metais kartu su visa kūrybine komanda apdovanota auksiniu scenos kryžiumi spektaklio vaikams ir jaunimui nominacijoje už spektaklį „Antis, Mirtis ir tulpė“ teigia, jog pozityvaus pulso, sąmoningumo išlaikymas dėmesio centre šiuo metu kaip niekad aktualus mums visiems. „Gyvename tarsi dideliame pasauliniame transformaciniame žaidime, kada kartais nebeaišku, kur prasideda kompiuterinė grafika ir baigiasi realybė. Tad buvimas ir jautimasis esant žmogumi labai brangu. Matyt irgi ne veltui taip išplito kelionės „į save“ įvairiais būdais ir mąstais. Aš taip pat esu šioje kelionėje ir vedu einančius kartu link jų branduolio. O kada iškyla klausimų, atsakau savo mylimos mokytojos Catherine Fitzmaurice žodžiais: „Ką tai reiškia? Pasismalsaukite ties tuo, ką tai reiškia jums“. Ir čia pat iškyla dar viena klasikinė citata – „Mėgautis procesu, nesivaikant rezultato, nes kartais rezultatas pasirodo visai kitu pavidalu, nei tikimės“, – pasakojo aktorė Asta Stankūnaitė.

Dainavimas, šokis, ėjimas į žygius stipriai aktyvuoja kūną – liūdėti nėra kada

Apie pozityvius receptus, jų efektingumą, kartais nebetenkinantį mūsų pačių, bet puikiai galintį suveikti kitiems, kalba dainininkė Agnė Sabulytė, kviesdama dalintis geros nuotaikos receptais vienus su kitais, kviesdama prisiminti ne tik artimiausius, bet ir seniai girdėtus draugus, pažįstamus, kolegas. Moters teigimu, kartais mūsų skambutis gali būti reikalingas kaip oro gurkšnis, nes galbūt kažkas jau nebe suranda nei vieno recepto, kas padėtų pamatyti šviesą. “Šiems metams pažėrus didelių iššūkių tikrai reikia ne tik sumanumo, palaikančios aplinkos, bet ir pozityvumo piliulės, kurią atrasti kartais būna sunku. Aš pati šiandien išskirčiau tris geros nuotaikos receptus: dainavimą, šokį ir ėjimą į žygius. Kiekvienas jų skirtingas ir tuo pačiu panašus, nes stipriai aktyvizuoja kūną, o tuomet vietos liūdėti tiesiog nebelieka. Žinoma, pats geriausias nuotaikos receptas yra meilė, tada tiesiog kokiomis spalvomis be nusidažytų dangus, kokia pasaulinė situacija bebūtų, tave veda aukštesnė vilties, tikėjimo, šviesos jėga. Ji viso ko pagrindas”, – dalinosi geros nuotaikos receptais Agnė Sabulytė.

Svarbiausia – neleisti protui regzti nesibaigiančio minčių tinklo

Aktorė Valda Bičkutė rekomenduoja susikurti dienoje bent penkis ritualus, kurie pakylėtų, įkvėptų ir suteiktų laimės jausmo. Moters teigimu, tai gali būti visai paprasti, mums mieli dalykai: muzika, gamta, meditacija, knyga, veido masažas sau, mėgstamas kvapas, malda. „Geras dalykas – būti kūne, nes tik kūnas yra čia ir dabar, o mintys visada klaidžioja praeity arba ateity, vadinasi, mes lyg ir negyvename. O gyvenimas yra visada tik dabar. Ir tai „moka“ mūsų kūnas: laikyti dėmesį kūne, jausti jį, būtų šioje akimirkoje. Pati išbandžiau. Patikrinta. Garantuota. Svarbiausia – neleisti protui regzti nesibaigiančio minčių tinklo. Proto “maistas” – kančia ir skausmas, tad jis būtinai tik ten jus ir ves. Klausykime širdies, vertinkime kiekvieną akimirką, dėkokime už tai, ką turime“, – patikrintomis pozityvaus gyvenimo praktikomis dalinosi Valda Bičkutė.

Foto: iš asm. archyvų

Jums gali patikti