Naujienų portalas

Kurorte darbymetis – artėjančiai šventei „Palangos stinta“ ruošiasi ne tik geriausi virtuvės šefai

Jau po keleto savaičių, vasario 11-13 dienomis, Palangos J. Basanavičiaus gatvėje pasklis stintų kvapas, o kurorto centrą pripildys prekybininkų ir amatininkų šurmulys. Itin populiari, jau devynioliktus metus rengiama žiemos šventė „Palangos stinta“ šiais metais svečius vilios ne tik agurkais kvepiančia žuvimi, tradicinėmis pramogomis, bet ir naujovėmis.
Intensyviai rengiasi
Patys azartiškiausieji Stintų šventę pradės ankstyvą šeštadienio rytą su meškerėmis rankose – ant jūros tilto vyks tradicinės stintų meškeriojimo varžybos. Žvejai jau dabar buria komandas, ieško stintų gaudymo sėkmės paslapčių bei registruojasi į šias varžybas.
Darbų nestinga ir kitiems – virtuvės meistrams reikia rasti bei iki šventės spėti išbandyti originalius bei pačius skaniausius stintos paruošimo būdus, tautodailininkams – atrinkti gražiausius dirbinius, kurie bus pristatomi „Palangos stintos“ metu šurmuliuosiančioje mugėje, amatininkams – rasti pačius atraktyviausius būdus, kaip pristatyti savo amatą šventės svečiams.
„Pasirengimas artėjančiai „Palangos stintai“ vyksta visu pajėgumu. Neabejojame, kad pastangos, kurias deda būsimieji šventės dalyviai, su kaupu pateisins į šventę atvyksiančių svečių lūkesius. Visos Lietuvos gyventojų pamėgtoje Stintų šventėje bus tiktai smagu ir įdomu“, – kalbėjo šventės „Palangos stinta“ organizatorius, Stintų ordino kancleris Nerijus Stasiulis.
Kvepės stinta
Visą šventinį savaitgalį J. Basanavičiaus gatvėje sklandys stintos aromatas. Čia bus galima įsigyti šviežios žuvies tiesiai iš žvejų, o taip pat pasimėgauti jau paruošta stinta.
Pasak šventės organizatorių, virtuvės meistrai kasmet nustebina vis naujais ir labai įdomiais stintos paruošimo būdais, tačiau populiariausių patiekalų trejetukas nesikeičia jau beveik dvidešimt metų. „Topų topas be konkurencijos yra miltuose pavoliota kepta stinta. Antroje vietoje pagal populiarumą kasmet būna marinuota stinta stiklainėliuose, kurią galima ne tik skanauti, bet ir kaip suvenyrą parvežti lauktuvių namuose likusiems artimiesiems ar bičiuliams. Populiariausių patiekalų trejetuką užbaigia rūkyta stinta, o nuo jos nedaug atsilieka žuvienė, kuri, tiesa, verdama ne tik iš stintos, bet ir būna pagardinama kitokia žuvimi“, ­– kalbėjo N. Stasiulis. Beje, šventės „Palangos stinta“ metu, be kitos, bus pristatoma ir čempioniška „Stintų ordino“ žuvienė, kurios paragauti tiesiog būtina.
Žuvies grilio čempionatas
Geriausių receptų bei skaniausių prieskonių jau ieško ne tik Palangos kavinių bei restoranų virtuvių meistrai – įtemptas pasirengimas artėjančiai šventei „Palangos stinta“ vyksta ir kituose šalies miestuose, kadangi, be kitų renginių, „Palangos stintos“ metu vyks ir Lietuvos žuvies grilio čempionatas.
Geriausi grilio meistrai demonstruos savo išmonę, kurdami išskirtinius ir originalius patiekalus, iš kurių nors vienas būtinai turi būti pagamintas iš stintos.
Gausu atrakcijų
Na, o skaniai pavalgius, galima ir pasilinksminti, tad „Palangos stintos“ svečių lauks gausybė atrakcijų ir įdomių rungčių. Neabejojama, kad didelio smalsuolių dėmesio sulauks šeštadienį vyksiančios garsiosios Ruonių maudynės prie jūros tilto. „Įvairių žaidimų ir pramogų nemažai bus Vaikų kieme bei Amatų kieme, bet žvejiškos atrakcijos šventėje „Palangos stinta“ kasmet išlieka pačios populiariausios. Kai kurios rungtys jau tapo išskirtine tradicija ir yra neišvengiamos – be jų šventės nebeįsivaizduoja daugelis „Palangos stintos“ svečių. Tai – inkaro laikymo ir stintų valgymo varžybos“, – sakė N. Stasiulis.
Pasak šventės organizatoriaus, šiemetinė „Palangos stinta“ bus gausesnė įvykių. Be jau įprastos tautodailininkų bei kulinarinio paveldo atstovų mugės, šiemet šventės svečius kvies ir amatininkų kiemai, kuriuose bus akcentuojami ne tik „Palangos stintos“ dalyviams, bet ir visai Lietuvai svarbūs įvykiai. Pavyzdžiui, be kitų kiemų, „pasižmonėti“ kvies ir centrinėje miesto aikštėje įsikūręs Regionų amatų kiemas, kuriame bus pristatoma programa, skirta Sūduvos prijungimo prie Lietuvos 600 metų ir karaimų atvykimo į Lietuvą 625 metų sukaktims. Lietuvos regionų amatininkai čia gyvai demonstruos savo amatus.
Daugiau pramogų numatoma ir mažiesiems šventės dalyviams – jų lauks Kurhauzo aikštėje įsikūręs Vaikų kiemas, viliosiantis smagiomis atrakcijomis.
„Stipriname ryšius ir su kituose miestuose rengiamų panašios tematikos švenčių organizatoriais, tad svečių lauks ir J. Basanavičiaus g. bei Birutės al. sankirtoje įsikūręs Rusnės kiemas. Kaip žinia, Šilutės kraštas garsėja savo šventėmis, kurių neatsiejama dalis yra teisinga žuvienė ir žvejų dainos, tad Rusnės festivalio organizatoriai pristatys savo kulinarinius ir meninius sugebėjimus verdant gardžią žuvienę bei Šilutės krašto žvejų tradicijas“, – kalbėjo N. Stasiulis.
Dėmesys „Palangos stintos“ metu bus skiriamas ir šalies regionų išskirtinumams. Neabejojama, kad didelio šventės svečių dėmesio sulauks Žemaitiško kastinio kiemas, įsikūręs J. Basanavičiaus gatvėje. Būtent čia bus pristatomas žemaičių kulinarinio paveldo pasididžiavimas – kastinys, kurio visi norintieji galės ne tik paragauti, bet ir išmokti pasigaminti – gaminimo paslaptis atskleis geriausi šio patiekalo gaminimo meistrai.
Skambės muzika
Kokia gi šventė be geros muzikos? Jos, kaip ir kasmet, „Palangos stintoje“ ne tik nestigs, bet ir bus gerokai daugiau, nei įprastai. „Iki šiol buvo įprasta, kad smagi muzika J. Basanavičiaus gatvėje bei Jūratės ir Kastyčio skvere skambėdavo pagrindinę Stintų šventės dieną – šeštadienį, tačiau šiemet, atsižvelgdami į šventės dalyvių bei svečių pageidavimus, koncertinę „Palangos stintos“ dalį gerokai išplėtėme – linksmos melodijos skambės visos šventės „Palangos stinta“ metu, tai yra, nuo penktadienio iki sekmadienio. Pradedame naują tradiciją – pirmąją Stintų šventės dieną, vasario 11 d., penktadienį, Jūratės ir Kastyčio skvero sceną norime atiduoti jauniesiems Palangos talentams“, – kalbėjo N. Stasiulis. Pirmasis šios tradicijos kūrėjas bus jaunasis palangiškis Kristupas Kerulis, kuris pristatys savo „didžėjinę“ „programą“, vėliau muzikinę programą atliks grupė „Kabinetas 303“ .
Pagrindinę šventės dieną – šeštadienį – į žvejišką koncertą „Nei žvyno, nei uodegos“ pakvies Palangos kultūros ir jaunimo centro liaudiškų šokių ansamblis „Bočiai“, šokių grupė „Banguolis“, folkloro ansamblis „Mėguva“, Kristupas Kerulis, dainų autorė ir atlikėja gintė iš Palangos, Žilvinas Žvagulis ir Irena Starošaitė.
Na, o sekmadienio, vasario 13 dienos, koncertas taps savotiška įžanga į artėjančią šv. Valentino dieną – Romas Dambrauskas ir Deivydas Bastys pakvies į šventinį koncertą „Myliu“.
Žvejiškas festivalis „PALANGOS STINTA 2022“Vasario 11-13 d.ŽEMAITIŠKI ŽVEJIŠKI MONAI
KONCERTINĖ PROGRAMA
Jūratės ir Kastyčio skveras
Vasario 11 d
.
15.00 – 18:00 Muzikinė programa, atliekama Kristupo Kerulio ir grupės „Kabinetas 303“
Vasario 12 d.
8.00 – 12.00 Stintų meškeriojimo varžybos ant jūros tilto
11.00 „Didžiosios Stintos“ sutiktuvės Vytauto ir Jūratės gatvių sankryžoje
12.00 „Palangos Stinta 2022“ atidarymas. Tradicinės magaryčios žvejams ir svečiams, naujų „Stintų Ordino“ riterių inauguracija
12.30 Stintų meškeriojimo varžybų dalyvių apdovanojimai
12.45 Lietuvos žuvies grilio čempionato atidarymas
13.00 – 18:00 Šventinis koncertas „NEI ŽVYNO, NEI UODEGOS“. Koncertuos Palangos kultūros ir jaunimo centro liaudiškų šokių ansamblis „Bočiai“, šokių grupė „Banguolis“, folkloro ansamblis „Mėguva“, Kristupas Kerulis, dainų autorė ir atlikėja Gintė iš Palangos, Žilvinas Žvagulis ir Irena Starošaitė
14.00 Žiemos „Ruonių“ maudynės jūroje, šalia Jūros tilto
14.30 Lietuvos žuvies grilio čempionato dalyvių apdovanojimai
17.00 „Didžiosios Stintos“ palydos nuo Nepriklausomybės aikštės iki Jūros tilto
18.00 „Didžiosios Stintos“ sudeginimas paplūdimyje prie Jūros tilto
Vasario 13 d.
13.00 – 16:00 Šventinis koncertas „MYLIU“, skirtas Meilės dienai. Koncertuos Romas Dambrauskas ir Deivydas Bastys
MUGĖS ir KIEMAI
ŽUVIES MUGĖ J. Basanavičiaus gatvėje
Pajūrio žvejai ir restoranai bei kavinės pateiks šviežios, agurkais kvepiančios, iškeptos, išrūkytos, vytintos stintos, gardžios žuvienės ir kitų žuvų skaniausius patiekalus
TAUTODAILĖS MUGĖ Vytauto gatvėje
Geriausi Lietuvos tautodailininkų, tautinio ir kulinarinio paveldo mugė. Čia rasite gintarinių, metalinių, molinių, medinių, megztų, meduolinių ir kitokių stintų bei geriausius Lietuvos Tautodailės dirbinius ir kulinarinio paveldo gardumynus
REGIONŲ AMATŲ KIEMAS Centrinėje aikštėje
Programa skirta Sūduvos prijungimo prie Lietuvos 600 metų ir Karaimų atvykimo į Lietuvą 625 metų sukaktims. Bus pristatomas Karaimų kulinarinis ir kultūrinis paveldas. Vyks interaktyvūs Lietuvos regionų amatų demonstravimai, edukaciniai užsiėmimai, įvairios varžytuvės bei viktorinos
ŽEMAITIŠKO KASTINIO KIEMAS J. Basanavičiaus g. 44
Unikalaus žemaitiško kastinio bei jo gaminimo subtilybių pristatymas
VAIKŲ KIEMAS Kurhauzo aikštėje
Speciali muzikinė, edukacinė, interaktyvi programa vaikams, senoviniai tautiniai žaidimai, linksmi personažai
RUSNĖS KIEMAS J. Basanavičiaus gatvės ir Birutės alėjos sankryžoje
Pristatomas Rusnės festivalis bei teisinga žuvienė ir žvejybos dainos
Renginį remia Palangos miesto savivaldybė.
Renginys – viešas ir nemokamas. Bus fotografuojama bei filmuojama. Atvaizdai bus naudojami šventės viešinimo informacijoje
DĖMESIO! Dėl epidemiologinės situacijos šalyje ir jos reglamentavimo taisyklių galimi programos pasikeitimai.
Jums gali patikti