Naujienų portalas

Pagarba Valstybės vėliavai: Heraldinės dešinės principas, kaip iškeliama ir teisingai sulankstoma

Pagarba Valstybės vėliavai: Heraldinės dešinės principas, kaip iškeliama ir teisingai sulankstoma

Kokia valstybinės vėliavos reikšmė Lietuvos kariuomenėje?

Nuo valstybės atkūrimo, Lietuvos kariui yra didelė garbė dėvėti uniformą, pažymėtą trispalvės vėliavos ženklu. Nors valstybingumo istoriją jau skaičiuojame beveik tūkstantmetį, o trispalvė atsirado tik prieš šimtmetį, jos vieta tarp valstybinių simbolių iškovota Nepriklausomybės kovose, tarpukariu, rezistencijos laikotarpiu ir atkūrus Nepriklausomybę. Trispalvė kiekvienam kariui tapo pasididžiavimo ir įsipareigojimo ginti Laisvę simboliu.

Dėl šios priežasties trispalvė tvirtinama garbingiausioje uniformos vietoje – ant dešinio kario peties. Karinėse ceremonijose Valstybės vėliava nešama labiausiai patyrusių ir tvirtų karių, jiems skiriama ginkluota palyda. Vėliavų grupė yra pagrindinis ceremonijos simbolis ir pagarbos ašis. Karinė ceremonija ar renginys negali prasidėti, kol nėra įnešamos vėliavos ir visuomet pabaigiamas iškilmingu vėliavos išnešimu.

Trispalve vėliava taip pat uždengiami iškilmingai laidojamų karių karstai, taip simbolizuojant aukščiausią jiems atiduodamą valstybinę pagarbą. Lietuvos kariai labai rimtai žiūri į mus vienijančius valstybinius simbolius, todėl rezervuotai vertina perteklinį ir neatsakingą jų naudojimą, nesilaikant pagrindinių visuotinės pagarbos principų.

 Daugelis džiaugiasi iškeldami Trispalvę, o kaip ją teisingai sulankstyti, laikyti?

Keliant Valstybės vėliavą svarbu patikrinti, ar ji švari, nesuglamžyta ir nesuplyšusi. Tamsiu paros metu iškelta vėliava turėtų būti apšviesta, jei tokios galimybės nėra, nakties metui ji turėtų būti nuleista ir ryte vėl iškelta.

Valstybės vėliava turi specifinį, tik jai būdingą sulankstymą. Jis atsirado Lietuvos kariuomenėje, praeito amžiaus dešimtajame dešimtmetyje. Sulankstymo procesas vyksta gan nesudėtingai.

Nuoroda į video

Taip sulankstyta vėliava galėtų rasti garbingą vietą kiekvieno patriotiškai nusiteikusio žmogaus namuose, kol ji nėra iškelta.

Jeigu vėliavą kabinate ne ant stiebo, o prie lango, balkono ar sienos –  ji turėtų būti kabinama horizontaliai, atkreipiant dėmesį, kad būtų įtempta ir gražiai pritvirtinti visi keturi kampai. Jeigu vėliava yra tvirtinama vertikaliai, tai geltona spalva turi būti kairėje pusėje. Lygiai taip pat, kaip ir horizontaliame tvirtinime, vėliava turi būti įtempta ir visi keturi kampai pritvirtinti. Vėliava neturėtų liesti žemės. Geriausias aspektas, padedantis atsiminti kaip reikia kabinti vėliavą – žmogus, žiūrintis iš gatvės pusės, vėliavos geltoną spalvą turi matyti kairėje pusėje. Žinojimas, kaip teisingai kabinami valstybiniai simboliai, turi svarbią heraldinę reikšmę.

Heraldikos istorija ir protokolas.

Heraldinės dešinės, arba kitaip tariant garbingiausios vietos, principas susiformavo Viduramžiais. Šio principo atsiradimą galima sieti su faktu, kad riteris ginklą – kalaviją ar ietį – laikė dešinėje pusėje ir ji buvo jam svarbesnė. Atitinkamai priešui iš jo pozicijos svarbesnė (lengviau pažeidžiama) atrodė riterio kairė pusė.  Vystantis heraldikai, ši pusė pagal heraldikos kanonus tapo suprantama kaip svarbesnė, garbingesnė. Taip susiformavo heraldinės dešinės principas, kuris dažnai yra ir esminis karinio bei diplomatinio protokolo principas, organizuojant oficialius renginius ir ceremonijas.

Svarbu atminti, jog svarbiausia vėliava yra visuomet iškeliama arba pastatoma heraldinėje dešinėje. Vykstant ceremonijai, kurioje yra naudojamos kitų valstybių vėliavos, vienoje eilėje su kitų valstybių vėliavomis Lietuvos valstybės vėliava keliama heraldinėje dešinėje. Kitų vėliavų eiliškumas nustatomas abėcėlės tvarka pagal tų valstybių pavadinimus lietuvių arba renginio darbo kalba.

Svarbus faktas – galima iškelti daugiau negu vieną Lietuvos valstybės arba kitą vėliavą. Taip daroma, jeigu stiebų yra daugiau negu vėliavų arba norint pagerbti renginio šeimininką, organizatorių ar pan. Lygiai taip pat jei namie nusprendėte iškelti, pakabinti su valstybės vėliava ir kitas jums svarbias vėliavas (miesto, komandos ar panašiai), turėtumėte laikytis heraldinės dešinės principo.

Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos informacija

Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono nuotraukos:

 

Jums gali patikti