Naujienų portalas

Pasakojimas apie kaklaraištį

2020 m. pirmą pusmetį Kroatija pirmininkaus Europos Sąjungos Tarybai. Ta proga Kroatijos ambasada organizuoja trumpą ceremoniją, kuri vyks Jono Basanavičiaus aikštėje 2020 m. sausio 2 d. (ketvirtadienį) 12 val. Pažymėdama Kroatijos pirmininkavimo pradžią bei tai, kad mados detalei kaklaraiščiui pradžią davė kroatai, ant Jono Basanavičiaus paminklo užrišime kaklaraištį. Jono Basanavičiaus paminklą pasirinkome todėl, kad tai svarbi Lietuvos valstybingumui ir jos nepriklausomybei asmenybė. Renginyje dalyvaus Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, Užsienio reikalų viceministras Neris Germanas ir Kroatijos Respublikos ambasadorius J. E. Krešimir Kedmenec. Planuojama renginio trukmė – 15-20 min.
Panašus renginys sausio mėnesį vyks mažiausiai 11-oje Europos Sąjungos valstybių. Taip pat sausio 2 d. Kroatijos sostinėje Zagrebe, pagrindinėje miesto aikštėje ant vicekaraliaus Josipo Jelačićiaus paminklo bus rišamas didelis raudonas kaklaraištis. Taip bus pažymėta Kroatijos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai pradžia ir priminta visai Europai, kad kaklaraiščio tėvynė – Kroatija.
 

Kaklaraištis – neįprasta aprangos detalė, atsiradusi iš mazgu surištos skaros. Regis, visai nereikšmingas, tačiau labai pastebimas aprangos atributas, savotiškas bendros Europos tautų ir šalių istorijos liudijimas, suteikiantis kaklaraiščiui išskirtinį, svarbų vaidmenį.

Tradicijas puoselėjančioms šalims visada buvo labai svarbu laikytis papročių. Tokiu būdu atsirado tradicija šaliai, perimančiai šešių mėnesių pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, savo kadenciją pradėti sukuriant skaras ir kaklaraiščius, kurie įteikiami kaip dovanos pagal protokolą ir kuriuos žmonės savo aprangoje naudoja jau šimtmečius, t. y. nuo XVII a. antrosios pusės, kaip neatskiriamą diplomatinio etiketo dalį.
Daugiau kaip tris šimtmečius kaklaraištis, viduramžiais buvęs neatskiriama kroatų karių uniformos dalis, yra pagrindinis elegancija ir kilnumu pasižyminčių vyrų aprangos atributas. Tai rodo, kad kaklaraištį ryšintis asmuo gerbia kitus žmones, su kuriais užmezga santykius, todėl pagal protokolą yra nepakeičiama oficialaus etiketo dalis.
Ypatingą vietą šimtmečius trunkančioje istorijoje užimantis ir dabar aktualumo nepraradęs, Europos kultūros, subtilumo ir elegancijos simboliu tapęs kaklaraištis įgyja ypatingą vertę, nes pats skatina išskirtines vertybes: įsipareigojimų ir laisvės pusiausvyrą, kaip atsakingos demokratijos ir teisinės valstybės pagrindą.
Kroatijoje atsiradęs ir visame pasaulyje pripažinimą pelnęs kaklaraištis simbolizuoja bendrą Europos Sąjungos šalių likimą.
Kaklaraiščio istorija
Kaklaraiščiu viduramžiais vadinta skara, rišama aplink kaklą, buvusi neatskiriama kroatų karių uniformos dalimi. Pagal jas buvo atpažįstami kroatų kariai, po Prancūzijos vėliava kovoję Trisdešimtmečiame kare (1618‒1648 m.). Ši mados detalė sukėlė didelį paryžiečių susidomėjimą, kadangi jiems visuomet buvo įdomios naujovės aprangos srityje. Jaunas prancūzų karalius Liudvikas XIV, būdamas septynerių, pradėjo dėvėti kaklaraištį 1648 m. Tokiu būdu kaklaraištis tapo mados standartu tarp kilmingųjų prancūzų ir buvo vadinamas a la Croate („pagal kroatus“), o iš to pavadinimo atsirado ir žodis „cravate“. Kad prancūzams labai patiko kaklaraištis, liudija ir tas faktas, jog 1667 m. įkurtas specialus pulkas Royal Cravates, pavadintas kroatų, buvusių pulko sudėtyje ir dėvėjusių kaklaraiščius, garbei. Neilgai trukus kaklaraištis paplito po visą Europą kaip kultūros ir elegancijos ženklas. Vėliau Prancūzijoje kaklaraištis tapo pažangos simboliu, o Prancūzijos revoliucijos metu buvo dėvimi juodi kaklaraiščiai, simbolizavę protestą prieš pasenusias idėjas.
Anglijoje kaklaraištis tapo madingu, kai Karlas II su juo grįžo iš tremties. Kroatijoje yra duomenų, kad kaklaraištį dėvėjo Ivanas Gundulićius ‒ poetas iš Dubrovniko; tą matome viename jo portretų, nutapytame 1622 m. Nors kaklaraištis buvo dėvimas ir anksčiau, Britannica ir daugelis kitų enciklopedijų rašo, kad kaklaraištis pirmą kartą buvo pradėtas naudoti 1656 m.
Kaklaraištis, kaip mados detalė, ypač išpopuliarėjo po Pirmojo pasaulinio karo, kai tampo svarbia aprangos dalimi visame pasaulyje.
Jums gali patikti