Naujienų portalas

Šiaurės Korėja – juoktis ar bijoti? Įdomiausi faktai.

Reaguodama į Šiaurės Korėjos grąsinimus, dar šių metų liepą JAV aprūpino Pietų Korėją pažangiausia priešraketinės gynybos sistema, o Japonija įsakė savo kariuomenei būti pasirengus bet kuriuo metu numušti Šiaurės Korėjos raketas.

Niekas nežino, ką Šiaurės Korėja sugalvos artimiausiu metu ir kas išties vyksta šalies viduje, kadangi tokie duomenys nėra lengvai prieinami ar patikimi. Bet tikrai žinome keletą įdomių faktų apie Šiaurės Korėją – palyginkime ramų gyvenimą laisvoje šalyje su šios keistos valstybės rėžimu.

Kaip atsirado Šiaurės Korėja?

Japonijai pralaimėjus Antrąjį pasaulinį karą, ji neteko Korėjos, kuri nuo 1910 m. buvo aneksuota Japonų Imperijos. Jungtinės Tautos, 1945 m. padalijo Korėjos pusiasalio administravimą dviem karą laimėjusioms sąjungininkėms – JAV gavo pietinę šalies dalį o SSRS šiaurinę. Sprendimas padalinti šalį perpus tikrai turėjo trūkumų… SSRS savo dalyje įvedė prosovietinį komunistinį rėžimą.

1948 m. Kim Il Sung, Sovietų buvo paskirtas šalies premjeru, o galiausiai 1949 m., šalyje veikiant aktyviai propagandai ir asmenybės kultui, tapo šalies prezidentu ir vadinamuoju ,,Didžiuoju lyderiu” .

Negana to, 1950 m. Šiaurės Korėja su Sovietų ir Kinijos pagalba stojo į karą su Pietų Korėja, siekdama užsigrobti daugiau teritorijos. Karas truko trejus metus. Jo metu žuvo per 4 mln. karių ir civilių abejose pusėse. Korėjos karas baigėsi aklavietėje abipusiu susitarimu dėl ugnies nutraukimo. Abi šalys niekada nepasirašė taikos sutarties, o jų sieną skiria, vadinama, demilitarizuota zona, kurios abi puses kiaurą parą iki šiol sergi kareiviai. 

Šiaurės Korėjos rėžimas

Po karo Šiaurės Korėjos vyriausybė sutelkė dėmesį į industrializaciją, kad atkurtų karo mūšių išdarkytą šalį. Šalies prezidentas Kim Il Sung paskelbė „juche“ rėžimą, kurio pagrindinė idėja – visiškas savarankiškumas. Pasak „juche“ – Šiaurės Korėja taps stipria šalimi, nes pati patenkins savo maisto, technologijos ir kitus poreikius, neimportuodama jokių prekių iš užsienio.

1960 m. Šiaurės Korėja atsidūrė savo dviejų sąjungininkių Kinijos ir Sovietų skilimo viduryje. Nors Kim Il Sung tikėjosi išlikti neutralus abiejų sąjungininkių atžvilgiu, Sovietai nusprendė, kad Šiaurės Korėja rodo didesnį palankumą Kinijai ir visiškai nutraukė bet kokią pagalbą šaliai. 

Šiaurės Korėjos ekonomika pradėjo žlugti. Nebeliko naftos atsargų, o didėjanti kuro kaina šalį įklampino į neišsimokamas skolas.

Kim Il Sung mirė 1994 m., o nustekentos šalies valdymą perėmė jo sūnus, Kim Jong Il. Tuo metu Šiaurės Korėja kentėjo nuo potvynių, kurie sugadino visą derlių. Be kitų šalių pagalbos šalį užklupo badas, kuris visiškai nustekeno Šiaurės Korėją, o jo metu, pasak skirtingų šaltinių mirė nuo 1 mln. iki 2,5 mln gyventojų. Nuo 2009 m. žemės ūkio situacija pagerėjo, tačiau nepakankama mityba ir blogos gyvenimo sąlygos išliko šalies kasdienybe. 

Įdomiausi faktai apie Šiaurės Korėją

• Nors Šiaurės ir Pietų Korėjos žmonės dalinasi vieną kalbą, vieną istoriją, ir vieną kultūrinį pagrindą, kuris siekia atgal bent 5000 metų, 10 milijonų korėjiečių gyvena atskirti nuo šeimos narių dėl 1948 m. įvykusio šalies padalijimo.

• Pirmasis šalies lyderis Kim Il Sung, savo komunistinę ideologiją pavadino „Juche sansang“ – pasitikėjimo savimone. Ji apjungia Markso ir Lenino teorijas su Šiaurės Korėjos politika. Nors „Juche“ iš pradžių buvo tik politinė ideologija, dabar ji prilyginama religijai. 

• Remiantis Kim Jong Il oficialia biografija, jis gimė Korėjos šventajame kalne Baekdu. Jo gimimo momentu danguje nušvito nauja žvaigždė, žiema virto pavasariu o danguje susiformavo dviguba vaivorykštė. Įspūdinga, bet sovietų įrašai rodo, kad diktatorius gimė Sibiro kaime be jokių specialiųjų efektų. 

• Stebėtina išmonė čia nesibaigia. Oficiali diktatoriaus biografija, išleista Šiaurės Korėjos vyriausybės, tvirtina, kad Kim Il Sung išmoko vaikščioti būdamas vos trijų savaičių, o per pradinės mokyklos istorijos pamokas taisydavo mokytojus nes buvo protingesnis. Taip pat biografija tvirtina, kad jis parašė daugiau nei 1500 knygų ir yra kino ekspertas. Per mažai pasiekimų vienam žmogui? Ar žinojote, kad Kim Il Sung pirmą kartą paėmęs į rankas golfo lazdą sumušė rekordinį smūgį, po kurio pasitraukė iš šio sporto, nes jau nebegalėjo būti geriau… Beje, jis taip pat turėjo galimybę kontroliuoti orą savo nuotaikomis. Puikios lyderio savybės.

• Šiaurės Korėja nenaudoja grigališkojo kalendoriaus, kuris dar žinomas kaip vakarietiškas ar krikščioniškasis kalendorius. Šiaurės Korėjoje naudojamas „Juche kalendorius“, kuris buvo įvestas 1997 m. Jis prasideda Kim Il Sung gimimo data: 1912 m. balandžio 15 d. Dabar Šiaurės Korėja skaičiuoja 105 metus pagal „Juche“ kalendorių.

• 1974 m. Kim Il Sung apgavo Švedijos automobilių gamintoją „Volvo“. Gavęs iš gamyklos 1000 ,,Volvo 144” sedanų nutraukė komunikaciją niekada taip ir nesusimokėjęs.

• Po mirties Kim Il Sung buvo paskelbtas šalies „Amžinuoju prezidentu“ ir yra garbinamas iki šiol. Šiaurės Korėja vadinama vienintele šalimi, kurioje palaikoma nekrokratija – miręs lyderis simboliškai vis dar išsaugo savo aukščiausio valdovo postą, o šalį valdo jo įpėdiniai.

• Šiaurės Korėja turi „Propagandos ir agitacijos departamentą“, kuris kontroliuoja visą komunikaciją. Vyriausybė draudžia visas užsienio transliacijas, o visos radijo ir televizijos stotys yra reguliuojamos vyriausybės. Šiaurės Korėjoje yra tik trys televizijos kanalai. Du iš jų tik transliuojami per savaitgalius. Iš Pietų Korėjos kontrabanda gabenamos muilo operos laikoma didžiausia pramoga. Asmuo pagautas turintis ar platinantis Pietų Korėjos produkcija atsiduria, vadinamose, darbo stovyklose.

• Šiaurės Korėja turi ypač blogą reputaciją pasaulyje, tačiau šiaurės korėjiečiai to nežino. Propagandos dėka, jie tiki, kad Šiaurės Korėja yra fenomenaliai svarbi šalis ir kad Kim Jong Il buvo didžiausias kada nors gyvenęs lyderis. Ar žinote, kad Kim Jong Il gimtadienį švenčia visas pasaulis? Mes taip pat nežinojome…

• Šiaurės Korėjoje įvesta privaloma karinė tarnyba, kuri vykdoma arba penkerius metus tarnaujant kariuomenėje ar karinio jūrų laivyno orlaivyje, arba 3-4 metus karinėse oro pajėgose.

• Nepaisant socialistinės ideologijos – Šiaurės Korėjos gyventojai skirstomi į tris klases. Lojalieji – populiarūs žmonės, karo herojai ar jų šeimos, Vidurinioji klasė ir Neištikimieji. Į Neištikimųjų klasę patenka ištisos giminės žmonių, kurie pabėgo iš Šiaurės Korėjos, ar kitaip įžeidė rėžimą. Neištikimųjų grupei tenka sunkiausi darbai kasyklose arba ūkiuose.

• Šalies sostinė Pyongyang skirta tik elitui. Čia gali gyventi tik ištikimi, patikimi ir sveiki piliečiai.

• Gyvenimas Šiaurės Korėjoje yra visiškai izoliuotas nuo kitų pasaulio dalių. Jų piliečiai turi ribotą prieigą prie televizijos, radijo ir kitų komunikacijos bei žiniasklaidos priemonių. Jie turi savo intranetą pavadintą „Kwangmyong“. Jis tapo prieinamas 2000 metais ir apima naršyklę, elektroninio pašto, naujienų ir paieškos galimybes. Tiesa, vyriausybės leidimas ir nepriekaištinga reputacija yra reikalingi, norint turėti kompiuterį, o dėl mažų pajamų kompiuteriais naudojasi itin maža visuomenės dalis (vidutinis darbo užmokestis Šiaurės Korėjoje yra mažiau kaip 5 JAV doleriai per mėnesį).

• Nepaisant itin mažo atlygio, Šiaurės Korėjos gyventojai beveik neturi laisvo laiko. Jie įprastai dirba šešias dienas per savaitę, o septintąją į darbą eina „savanoriškai“. 

• Vidutinė gyvenimo trukmė Šiaurės Korėjoje vyrams 61-eri metai, moterims 66-eri metai. Taip pat pastebėta, kad dėl prastos ir nepakankamos mitybos Šiaurės Korėjos gyventojai yra keliais centimetrais mažesni už kaimynus pietų korejiečius. 

• Šiaurės Korėjos vyriausybė moka už visą sveikatos priežiūrą gyventojams. Puiku? Nelabai… Dauguma ligoninių neturi kvalifikuotų specialistų ar reikalingos įrangos. Kai kurios šalys teikia pagalbą Šiaurės Korėjos medicinos sistemai, suteikdamos naujausią įrangą, bet ji dažniausiai lieka nepanaudota, nes gydytojai ir slaugytojai nežino, kaip su ja elgtis. 

• Didžiuosiuose Šiaurės Korėjos miestuose moterims neleidžiama dėvėti kelnių ar važiuoti dviračiais. Moterų sijonai privalo dengti kelius. Tiek vyrai tiek moterys negali nešioti džinsų, nes jie simbolizuoja Amerikos galią. Amerika Šiaurės Korėjoje įprastai vadinama „Imperialistinė Kiaule“ ir laikoma kone didžiausiu priešu, kuris kėsinasi į jos „laisvę“.

• Žinomi tik du atvejai, kai Pietų Korėjos gyventojai persikėlė į Šiaurės Korėją, o per pastaruosius 60 metų į pietus pabėgo daugiau kaip  23 tūkst. šiaurės korėjiečių.

• Šalies piliečiams pabėgti iš Šiaurės Korėjos įmanoma į Kiniją per Kinijos ir Rusijos pasienį, per minomis apkrautą demilitarizuotą zoną į Pietų Korėją, arba valtimi į Japoniją. Manoma, kad 2006 m. Kinijoje slapstėsi per 50 tūkst. šiaurės korėjiečių. Jei jie bus rasti, Kinijos vyriausybė juos grąžins į Šiaurės Korėją. Grąžinti pabėgėliai ir jų šeimos būna sušaudyti arba uždaryti į darbo stovyklas.

• Šiaurės Korėjos pabėgėliai nekartą aprašė darbo stovyklas į kurias papuolama dėl nusikaltimų prieš rėžimą. Stovyklose vykdomi kankinimai, prievartavimai, priverstiniai abortai, kūdikių žudymas. Žmonės ten dirba per prievartą, su jais yra vykdomi medicinos bandymai.

• Iki šiol buvo rasti keturi invazijos tuneliai, vedantys iš Šiaurės Korėjos į Pietų Korėją. Manoma, kad tokių tunelių yra dar per 20. Paskaičiuota, kad per šiuos tunelius vienu metu gali keliauti ne mažiau kaip 30 tūkst. karių. Šiaurės Korėjos kareiviai yra gerai apmokyti ir mirtinai įbauginti suklysti ar prasikalsti rėžimui. Invazijos į pietinę pusiasalio dalį atveju, galima tik įsivaizduoti kokią žalą pajėgus padaryti šie žmonės. 

• Jau daugelį metų Šiaurės Korėja buvo susijusi su didžiule heroino ir metamfetamino kontrabanda. 2003 m. sulaikytas Šiaurės Korėjos prekybinis laivas, kuris vyko į Australiją su 150 kg heroino.

• Šiaurės Korėjoje kas penkerius metus vykdomi rinkimai. Juose dalyvauja tik vienas kandidatas. Spėkite kas?

• Šiaurės Korėja turi vieną didžiausių pasaulio kariuomenių, tačiau joje taip pat veikia ir didžiausia pasaulyje specialiųjų pajėgų grupė, kurioje yra apie 180 tūkst. narių. Oficialiai pavadinti „Specialiųjų operacijų pajėgomis“, šie aukštos kvalifikacijos kariai yra itin pavojingi. Specialiosios pajėgos yra visada pasiruošusios ir net atlieka reguliarias žvalgybos misijas pietuose. 1968 m., šių spec. pajėgų kariai įsmuko į Pietų Korėją ir bandė nužudyti šalies prezidentą. Laimei juos pastebėjo keli atsitiktinai pasimaišę vaikai, kurie viską tuojau pat papasakojo policijai. Šiaurės Korėjos spec. tarnyba buvo sučiupta, 29 kareiviai nukauti, vienas kareivis paimtas nelaisvėn, o vienam pavyko pabėgti atgal į Šiaurės Korėją. 

• Antrasis šalies lyderis Kim Jong Il labai mėgo kino filmus. Jo manija buvo tokia stipri, kad 1978 m. jis net sugebėjo pagrobti garsų Pietų Korėjos kino režisierių ir jo žmoną ir vertė juos padėti kurti Šiaurės Korėjos kino pramonę. Praleidę šalyje 8-erius metus, jie sukūrė septynis filmus, bet galiausiai sugebėjo pabėgti į Vakarus. 

• Jei jūsų gimtadienis liepos 8 d. arba gruodžio 17-ąją – švesti negalima. Šiomis dienomis mirė šalies lyderiai Kim Il Sung ir jo sūnus Kim Jong Il. Šių diktatorių mirtys šalyje sukėlė didžiulį sielvartą, kuris, greičiausiai, nebuvo nuoširdus. Gyventojai yra stipriai gąsdinami ir paveikti propagandos, todėl bijo, kad nepakankamai išreiškę savo pagarbą ir meilė mirusiems lyderiams bus nubausti.

• Dabartinis šalies lyderis Kim Jong Un mokėsi Europoje. Tėvas jį dar vaikystėje išsiuntė į privačią mokyklą esančią Berno mieste, Šveicarijoje. Savo klasiokams vaikas pasipuošęs Nike kedais ir Chicago Bulls marškinėliais buvo pristatytas kaip Pak Un iš Šiaurės Korėjos. Netikėta, bet berniukas pasirodė esąs ne itin gabus mokslams. Galiausiai jis buvo perkeltas į valstybinę Šveicarijos mokyklą kur dar kartą mokėsi žemesnėje klasėje. 

• Po tėvo mirties tapęs šalies lyderiu, jis pašalino daugybę savo šeimos narių. 2013 m. savo dėdę jis apkaltino planuojamu sąmokslu prieš valstybę ir įsakė jį sušaudyti. Labai greitai dingo ir jo dėdės žmona, manoma, kad ji buvo nunuodyta. Jis taip pat buvo apkaltintas nužudžius savo įbrolį Kim Jong Nam Malaizijoje. Ši byla vis dar tiriama.

Šiaurės Korėjos rėžimas įtakojo daugelį žmonių. Iki šios dienos maždaug 12 mln. šalies gyventojų žmonių kenčia nuo skurdo ir bado. Daugybė gyventojų laikomi nežmoniškomis sąlygomis darbo stovyklose. 

Šiaurės Korėjos įstatymai ir taisyklės atrodo juokingos ir absurdiškos, bet šalis kelia grėsmę pasaulio taikai. Pastaruoju metu šalies lyderiui vis drąsiau provokuojant kitas šalis – laiko klausimas, kada pati Šiaurės Korėja nukentės nuo savo provokacijų ir paskutinis pasaulyje likęs Stalinistinis rėžimas sugrius. 

Jums gali patikti