Naujienų portalas

Vasario 16 – oji su partizanų dainomis

Muzikinis, patriotinis projektas “Laisvės kovų dainos” karantino laikotarpiu vystė iniciatyvą “Dainuojame ir mokomės partizanų dainas”, kviesdamas muzikantus ir ne tik susipažinti su laisvės kovų muzikiniu paveldu. Projekto “Laisvės kovų dainos” socialinio tinklo “Facebook” paskyroje buvo dalinamasi partizanų dainų natomis ir žodžiais iš įvairiausių dainynų, inicijuojama išmokti ir dainuoti partizanų dainas, siųsti įrašus, dalintis savo giminės istorijomis. Vasario 16 – oji pasitinkama su nauja partizanų himno “Bolševikai tegul žino” versija, kurią karantino sąlygomis jėgas apjungė ukrainiečių, baltarusių, lietuvių šaknis turintys muzikantai, bei kitomis, naujai suskambusiomis partizanų dainomis.

Partizanų dainos – mūsų tautos istorija

“Mūsų seneliai dainavo partizanų dainas, slėpė jų sąsiuvinius.  Dainos ėjo iš lūpų į lūpas. Vieni jas pamename, kiti nelabai. Aš maža būdama net nežinojau, kad tos dainos, kurias dainuoja mano močiutė, yra partizanų, tik prisimenu ją dainuojant “Ne rasos lašelis ritosi nuo smilgos”. Šiandien, atradusi partizanų dainų lobyną, sodrų mūsų tautos istorija, jaučiu prasmę kviesti tiek profesionalius atlikėjus, tiek visus, norinčius per muziką pažinti partizaninį laikotarpį, skleisti jį, kurti Lietuvos Laisvės kovų muzikinį paveldą nuo kamerinių interpretacijų, roko iki klasikos, suteikiant didvyrių dainoms naują gyvavimą, jungiant kariuomenės orkestrus ir, žinoma, nepamirštant mažųjų mūsų šalies piliečių, kuriems pažinti šalies istoriją geriausias kelias yra per įvairius sintezinius projektus”, – kalbėjo projekto “Laisvės kovų dainos” iniciatorė Agnė Sabulytė.

Partizanų dainas atlieka kariškiai, moksleiviai, operos solistai

Partizanų dainų interpretacijas iniciatyvai “Dainuojame ir mokomės partizanų dainas” pateikė Lietuvos kariuomenės Mokymo ir doktrinų valdybos karybos instituto direktorius Valerijus Šerelis, rašytojas, karys Ernestas Kuckailis, Lietuvos kariuomenės orkestro kapelmeisterio majoro Egidijaus Ališausko ir kanklininkės Aistės Bružaitės šeima, moksleiviai, operos solistės ir kiti profesionalūs muzikantai.

Laisvės kovų dainų operos solistę Viktoriją Bakan išmokino močiutė. “Mano proseneliai buvo partizanų ryšininkai, kilę iš Dzūkijos, močiutė – Šeštokų kultūros namų vadovė, su kuria vaikystėje važiuodavau į įvairius minėjimus Laisvės kovotojams atminti. Šios dainos gyvos mano širdyje, kol gyva aš”, – pasakojo operos solistė Viktorija Bakan, atlikusi dainą “Galbūt mėnuo – tėvelis tau”.

Suvalkijos partizanų dainą pristatė pulkininkas leitenantas, Lietuvos kariuomenės Mokymo ir doktrinų valdybos karybos instituto direktoriaus pavaduotojas Valerijus Šerelis. “Šią dainą prisimenu iš savo tėčio Alfonso Šerelio, tekstas ne visas išlikęs atminty, todėl kviečiu, kas žinote šią dainą, rašyti”, – kalbėjo Valerijus Šerelis.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=224726379028977&id=101364841365132

Lietuvos kariuomenės orkestro kapelmeisterio majoro Egidijaus Ališausko ir kanklininkės Aistės Bružaitės šeimoje muzika – neatsiejama gyvenimo dalis. “Mūsų tiesioginis darbas mokyti vaikus ir jaunimą kankliavimo ir birbyniavimo paslapčių, dalintis savo atliekama profesionalia muzika su klausytojais Lietuvoje bei užsienyje. Dukrytės Akvilės ir sūnelio Luko širdelėse muzika pradėjo skambėti dar neišvydus šio pasaulio – mamos pilvelyje. Taigi, nenuostabu, kad kasdien niūniuoja, dainuoja, pamėgdžioja įvairiausius muzikinius garsus nuo pat mažumės. Skirtumas tik tas, kad mažoji solistė nenustygstamai veržiasi savo dainavimu dalintis su publika ir yra sukaupusi nemažą sceninę patirtį, o broils Lukas tausoja save ateičiai ir dar tik žengia pirmuosius žingsnius muzikos pasaulyje”, – kalbėjo Aistė Bružaitė.

“Partizanų dainos yra tiesioginis būdas suprasti ir išmokti apie mūsų istoriją. Kitaip nei istorijos vadovėliuose ir rašytiniuose šaltiniuose, dainos perduoda tikrą, emocingą ir asmenišką žmonių gyvenimą tuo metu”, – kalbėjo kompozitorė, dainininkė, kanklininkė, šiuo metu kurianti Niujorke Simona Smirnova.

Vasario 16 – ajai – naujai skambantis partizanų himnas

“Dainos skamba, džiaugiuosi, kad jas atranda tie, kas dar nežinojo jų, nuostabiomis interpretacijomis dalinasi tie, kurie su jomis užaugo, jas dainuoti kviečia kariškiai, mokosi moksleiviai”, – pasakojo dainininkė Agnė Sabulytė, pati įrašiusi jau ne vieną partizanų dainą, retesnių partizanų dainų gyvais įrašais taip pat dalindamasi “Laisvės kovų dainos” socialinio tinkle “Facebook” paskyroje, o Vasario 16 – ajai karantino metu dainininkė inicijavo kurti naująją partizanų himno “Bolševikai tegul žino” interpretaciją.

“Partizanų himnas “Bolševikai tegul žino”, – viena nedaugelio partizanų dainų, ne raudos, o kovos ir jėgos dvasia pulsuojančių”, – kalbėjo Agnė Sabulytė. Dainos interpretaciją  kūrė: muzikantas Anatolijus Len “Garso žmogus”, gimęs Ukrainoje, užaugęs Lietuvoje, kompozitorius Mantautas Krukauskas bei šiuo metu Lietuvoje gyvenantis iš Baltarusijos atvykęs, trimitininkas Tim Suladze. “Įrašai kiekvieno atlikėjo daryti namuose, bet karantino sąlygos nesustabdo kurti, kalbėti apie tai, kas mums rūpi. Viskas priklauso nuo požiūrio”, – kalbėjo Agnė Sabulytė.

“Partizaninis judėjimas vyko tiek Baltarusijoje, tiek Ukrainoje, tiek Lietuvoje, todėl sakyčiau simboliškai bei ideologiškai gražiai sutapo, jog mūsų šio kūrinio atsiradime sudalyvavo visų šių šalių atstovai. Mano šeima – tėtis ukrainietis, mama lietuvė – nukentėjusi nuo represijų. Ši mano kūryba –  tarsi galimybė perteikti emocijas, kurias sukelia žinojimas, kokius vargus teko patirti tiek abiems mano tėvams, tiek jų tėvams. Be to, manau, jog Lietuvoje nepakankamai daug dėmesio skiriama partizaninei veiklai atminti, todėl noriu įdėti ir savo mažą indėlį, galbūt  taip pritraukiant jauną žmogų”, – kalbėjo Anatolijus Len “Garso žmogus”.

“Vasario 16 – oji – tai dar vienas įrodymas, kad imperijos yra pasmerktos žlugti, o laisvė nugali, kaip natūrali būsena ir teisė”, – kalbėjo kompozitorius Mantautas Krukauskas.

”Aš vertinu ir palaikau miško brolių kovą siekiant demokratijos ir nepriklausomybės, džiaugiuosi, kad Lietuva tą pasiekė. Esu Lukašenko rėžimo auka. Du kartus buvau areštuotas, 28 dienas praleidau kalėjime dėl atliekamos muzikos labdaros koncertuose aukas palaikyti”, – kalbėjo trimitininkas Tim Suladze.

Partizanų himno “Bolševikai tegul žino” klipe naudojama Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus fondo nuotraukos, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos Deklaracijos archyvinė nuotrauka ir ją pasirašiusių signatarų portretinės nuotraukos. Nuotraukas atrinko Lietuvos istorikas Dalius Žygelis, jau ne pirmą kartą bendradarbiaujantis su projektu “Laisvės kovų dainos” ruošiant video medžiagas partizanų dainų klipams.

“Gera pasitikti Vasario 16 – ąją matant, kiek daug gražių dalykų kuriama partizanų istorijai pagerbti, atminti. Džiugu, kad jungiasi klasikos muzikantai, įvairūs kitų sričių menininkai, skleisdami žinią apie laisvės kovų muzikinį paveldą”, – kalbėjo komunikacijos kompanijos vadovas Alkas Paltarokas šiais metais į tradicinius šventinius trispalvius Vasario 16- osios pusryčius pakvietęs viso pasaulio lietuvius virtualiai.

 

 

Jums gali patikti