Naujienų portalas

Į ekstremistinę organizaciją įsiskverbęs žurnalistas dokumentiniame seriale atskleidžia radikalų paslaptis

Pasaulyje stiprėjant politinei poliarizacijai, vis dažniau iškyla sąmokslo teorijų skelbėjų, kurių idėjos iškreipia tikrovę, skatina nepasitikėjimą ir neapykantą. Kaip tokių idėjų skleidėjams pavyksta suburti sekėjų ir bendraminčių? Ieškodamas atsakymų, kaip veikia ekstremistinės organizacijos,  dokumentinių filmų kūrėjas ir žurnalistas  Henrikas Evertsonas (filmų „Estonia“, „The Race Wariors“ kūrėjas) atsidūrė „priešų apsuptyje“. Tokiu pavadinimu „Surrounded by Enemies“ sukurtas jo dokumentinis filmas netrukus bus prieinamas „Viaplay“ žiūrovams Lietuvoje.

Prieš keletą metų švedų žurnalistas H. Evertsonas su povandenine kamera leidosi tyrinėti kelto „Estonia“ tragedijos priežasčių ir laivo korpuse aptiko didžiulę skylę. 2020 m. jo sukurtas dokumentinis filmas „Estonia – atradimas, kuris keičia viską“ (“Estonia – Finding That Changes Everything“) sulaukė ne tik didžiulio susidomėjimo visame pasaulyje, bet ir paskatino padėti naują kelto katastrofos tyrimą.

Naujajame šešių dalių dokumentiniame novatoriškame filme „Priešų apsuptyje“ H.Evertsonas aiškinasi, kaip radikalėja nacionalistų organizacijos Europoje bei Skandinavijoje ir kaip vieniši vilkai randa savo kaimenę internete.

Evertsonui pavyko patekti į ultra-dešiniųjų organizacijų Švedijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Danijoje, įskaitant didžiausią Šiaurės regione neonacių grupuotę „Šiaurės pasipriešinimo judėjimą“, vidų.

Stebėdami, kaip vienas neapykantą keliantis pareiškimas, paskelbtas tamsiame interneto užkaboryje, randa kelią ir išplinta Norvegijoje, Švedijoje ir kitose Šiaurės šalyse, filmo autoriai atskleidžia, iš kur šie veikėjai atėjo, kokie jų tikslai ir  kodėl kraštutinių dešiniųjų judėjimo iškilimas dabar yra pasaulinė problema.

H.Evertsonas bando suprasti, kas slypi už neapykantos, kaip jos kurstytojai mobilizuojasi ir kas nutinka tiems, kas persigalvoja ir nori tokią organizaciją palikti. Žurnalistas kalbėjosi su pagrindiniais organizacijų veikėjais, taip pat mokslininkais ir pareigūnais, mėgindamas išsiaiškinti, kodėl Šiaurės šalių regione auga dešinysis ekstremizmas.

„Svarbu kalbėtis su jais, o ne kalbėti apie juos, tik taip galime sužinoti, iš kur kyla tokios radikalios nuostatos. Užmezgę dialogą bandėme suprasti, kas slypi giliau. Seriale yra unikalių dar nematytų vaizdų, pavyzdžiui, pasitraukimas iš organizacijos, ir kaip tai vyksta. Tai retas vaizdas“, – sako Henrikas Evertsonas.

„Priešų apsupty“  serialas papildo gausią „Viaplay“ originalių dokumentinių filmų kolekciją. Šio žanro filmų žiūrovai šiemet išvys dar daugiau.

2021 m. sukurti dokumentiniai filmai apie danų serijinį nusikaltėlį ir žudiką Amagermandeną ir skandalą, sukrėtusį Švedijos akademiją (apie jį pasakojama seriale „The prize of silence“).

„Šiais metais ir toliau kursime  originalius aukščiausios kokybės dokumentinius filmus, tokius kaip „Priešų apsupty“. H.Evertsonui prireikė daug laiko, kol jam pavyko rasti priėjimą prie kai kurių ypač uždarų radikalių organizacijų Šiaurės šalių regione ir atskleisti jų veiklos motyvus ir taikomas drastiškas priemones. Tai labai stiprus serialas, kuris suteikia mums svarbių įžvalgų apie  ekstremistines organizacijas, kurios dažnai veikia šešėlyje ir prisideda prie mūsų visuomenės susiskaldymo“, – sako NENT grupės turinio vadovė Filippa Wallestam.

Šešių serijų dokumentinio serialo „Priešų apsupty“ premjerą per „Viaplay“ žiūrovai galės išvysti  sausio 20 dieną.

„Nordic Entertainment Group“ AB  (NENT Group) teikia „Viaplay“ internetinės transliacijos televizijos paslaugas Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Islandijoje, Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje. „Viaplay“ 2021 m. tapo prieinama ir JAV bei Olandijos rinkose, šiemet  planuoja plėtrą Didžiojoje Britanijoje, o iki 2023 m. pabaigos – Kanadoje, Vokietijoje, Austrijoje ir Šveicarijoje. Grupė teikia internetinės transliacijos paslaugas, valdo TV ir radijo stotis bei prodiuserines įmones. NENT Group akcijomis prekiaujama Stokholmo vertybinių popierių biržoje.

Jums gali patikti