Naujienų portalas

Krašto apsaugos ministras R. Karoblis: „JAV karių buvimas Lietuvoje, bendros pratybos yra geriausia atgrasymo priemonė šiais neramiais laikais“

„JAV karių buvimas Lietuvoje, bendros pratybos su Lietuvos ir NATO priešakinių pajėgų bataliono kariais yra geriausia atgrasymo priemonė šiais neramiais laikais“, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, dėkodamas Lietuvoje tarnavusiems Jungtinių Amerikos Valstijų sunkiojo bataliono kariams, rotacijos baigimo ceremonijoje.

„Ši patirtis įrodo, kad transatlantinis ryšys yra tvirtas. Tikimės, kad ateityje jis tik stiprės. Esame dėkingi Lietuvos vyriausybei už jos nuveiktus darbus priimant amerikiečių karius. Esu tikras, kad tai duos daug naudos tiek Lietuvai, tiek Jungtinėms Amerikos Valstijoms toliau plėtojant draugystę“, – pabrėžė renginyje dalyvavęs JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas (Robert S. Gilchrist).

„Šis devynis mėnesius trukęs dislokavimas buvo be galo produktyvus ne tik stiprinant bendradarbiavimą saugumo srityje, bet ir daug platesniu mastu. JAV kariuomenės 1-osios divizijos 9-ojo pulko 1-asis batalionas (1-9th Cav) dėkingas Lietuvos žmonėms už paramą, kurie buvo be galo draugiški, svetingi, supažindino amerikiečių karius su Lietuvos kultūra. O kariai savo ruožtu įsitraukė į bendruomenių veiklą tiek Pabradėje, tiek kitose Lietuvos vietose“, – sakė JAV karių kontingento vadas plk. ltn. Stephenas Johnsonas (Stephen Johnson).

Birželio 12 d. Gen. Silvestro Žukausko poligone (Pabradės sen., Švenčionių raj.) JAV kariuomenės 1-osios divizijos 9-ojo pulko 1-asis batalionas surengė atsisveikinimo ceremoniją – iškilmingai sulankstė bataliono vėliavą, atliko specialią bataliono ir JAV kariuomenės dainas. Šia ceremonija simboliškai užbaigė misiją Lietuvoje.

Nuo 2019 m. spalio iki šių metų vasaros Lietuvoje treniravosi JAV kariuomenės 1-osios divizijos 9-ojo pulko 1-asis batalionas (1-9th Cav), kurio nuolatinė dislokacijos vieta Fort Hoode, JAV Teksaso valstijoje. Į Lietuvą JAV kariai buvo atsigabenę ir sunkiąją bataliono techniką – apie 30 tankų „Abrams“, daugiau nei 20 pėstininkų kovos mašinų „Bradley“, kt. karinių priemonių. Atvykusiems JAV kariams Lietuva suteikė priimančiosios šalies paramą: skyrė apgyvendinimą, logistinę paramą, amerikiečių kariai naudojosi Lietuvos kariuomenės poligonų infrastruktūra.

Tarnybos Lietuvoje metu JAV kariai dalyvavo kovinio rengimo treniruotėse ir nedidelio masto pratybose, dalijosi profesine patirtimi su Lietuvos kariais. Be pagrindinių užduočių JAV kariai buvo aktyvūs ir už savo dislokacijos vietos: kariai padėjo įrengti sporto salę Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjuje Kaune, dalyvavo įvairiuose susitikimuose su Lietuvos vietos bendruomenėmis.

Gegužės pabaigoje baigus tiesti nacionalinės reikšmės geležinkelių linijos Pabradė-Pažeimenė atšaką, tarnybą Lietuvoje baigę JAV kariai buvo ir pirmieji NATO sąjungininkai, praktiškai išbandę naująją krovinių gabenimo galimybę, užtikrinančią patogesnį į Lietuvą atvykstančių NATO sąjungininkų karinės technikos ir kitos įrangos perdislokavimą į netoliese Pabradės esantį Lietuvos kariuomenės Gen. S. Žukausko poligoną.

Siekiant, kad sąjungininkų pajėgos Lietuvoje galėtų efektyviai treniruotis, palaikyti karinį rengimą ir veiktų kaip atgrasymo priemonė, Lietuva investuoja į infrastruktūros plėtrą Lietuvos kariuomenės poligone Pabradėje ir kituose poligonuose, gerina kitas priimančiosios šalies paramos sąlygas. JAV kariai kartu su Lietuvos ir kitų sąjungininkų šalių kariais ne tik naudojasi Lietuvos kariuomenės poligonų infrastruktūra, tačiau taip pat prisideda prie jos modernizavimo. Vien į Pabradės poligoną per 2017-2019 metus JAV yra investavusios apie 4,1 mln. JAV dolerių.

Nuotraukų aut. Giedrė Maksimovicz (KAM)

Jums gali patikti