Naujienų portalas

Lietuvos ir Danijos gynybos ministrai Šiauliuose pabrėžė dvišalio stiprinimo svarbą

Lapkričio 28 d. Šiauliuose susitiko krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis ir Danijos Karalystės gynybos ministrė Trine Bramsen. Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje ministrai aptarė saugumo situaciją regione, artėjantį NATO Lyderių susitikimą ir dvišalio bendradarbiavimo klausimus.

Susitikime ministras R. Karoblis akcentavo sąjungininkų pajėgų buvimo svarbą regione, ypatingai išaugus grėsmėms iš Rytų. Ministras padėkojo Danijai už ilgametę paramą Lietuvai, šalies kontribuciją į NATO Pajėgų integravimo vienetą Vilniuje ir NATO oro policijos misiją Šiauliuose: „Mums tai – strateginės svarbos projektas ir be galo vertiname danų indėlį jame,“ – sakė jis.

Danijos gynybos ministrė savo ruožtu padėkojo Lietuvai už bendradarbiavimą ir sakė, kad augant grėsmėms regione ir globaliai jis turėtų būti dar glaudesnis.

Susitikimo metu ministrai aptarė ir kitą savaitę vyksiantį NATO Lyderių susitikimą Londone. Ministras R. Karoblis taip pat pabrėžė paramos Ukrainai svarbą ir padėkojo Danijai už jos indėlį į Ukrainos reformų gynybos srityje vystymą.

Po dvišalio susitikimo T. Bramsen aplankė danų karius, kurie nuo rugsėjo mėn. kartu su Belgijos kariais dalyvauja NATO Oro policijos misijoje Šiauliuose. Tai jau septintas kartas, kai Danija šiai NATO misijai skiria savo karius ir keturis naikintuvus F-16.

Lietuvos ir Danijos bendradarbiavimas gynybos srityje yra aktyvus. Nuo 1994 m., kai Lietuvos kariai pradėjo dalyvauti taikos palaikymo operacijose, daugiau kaip tūkstantis jų buvo parengti tarptautinėms misijoms padedant Danijos kariuomenei. Lietuvos kariai Danijos kontingento sudėtyje tarnavo tarptautinėse operacijose Kroatijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Kosove, Irake. Danijos kariai yra tarnavę Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės sudėtyje.

Danija padėjo parengti ir apginkluoti Lietuvos kariuomenės Artilerijos batalioną, nuolat teikia paramą mokant Lietuvos karius, rengia bendras karines pratybas, siunčia savo karius dalyvauti įvairiose pratybose Lietuvoje. Nuo 2006 m. Lietuvos kariuomenės Mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“ buvo priskirta Danijos kariuomenės Sausumos pajėgų divizijai ir reguliariai dalyvavo bendrose pratybose, stiprino abiejų šalių gebėjimą vykdyti bendras operacijas. Nuo 2018 m. pavasario Motorizuotoji pėstininkų brigada „Žemaitija“ priskirta Danijos kariuomenės divizijai. Lietuvos kariai kartu gali dalyvauti NATO pratybose ir mokymuose divizijos sudėtyje.

Be to, Danijos karininkas pulkininkas Jakob Sogard Larsen vadovauja 2015 metais Vilniuje įsteigtam NATO Pajėgų integravimo vienetui, atsakingam už NATO ypač greito reagavimo pajėgų ir kitų sąjungininkų priėmimą Lietuvoje.

Danija taip pat yra prisidėjusi prie daugiašalių Baltijos šalių projektų vystymo: BALTRON (Baltijos karinė jūrų eskadra), BALTNET (Baltijos oro erdvės stebėjimo tinklas), BALTDEFCOL (Baltijos gynybos koledžas Tartu, Estijoje).

Jums gali patikti