Naujienų portalas

Penkeri metai parodė: vieningus sprendimus dėl gynybos galime ir turime rasti tiek savo valstybėje, tiek Aljanse

Renginyje aptarti Lietuvos kariuomenės plėtros ir modernizacijos, šalies atsparumo stiprinimo klausimai, NATO iniciatyvos stiprinant Lietuvos ir Baltijos regiono saugumą, bendradarbiavimas su sąjungininkais. Diskusijoje dalyvavo saugumo ir gynybos politikos klausimais besidomintys politinių partijų atstovai, kariškiai, valstybinių institucijų, akademinės bendruomenės ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Pristatydamas svarbiausius Lietuvos gynybinės galios vystymo pasiekimus ir Aljanso veiklą užtikrinant kolektyvinio saugumo garantijas, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pabrėžė, kad „jei abi – tiek sava, tiek kolektyvinė – gynybinės atramos bus tvirtos, jokios grėsmės ar strateginis kumščiavimas neprivers mūsų svyruoti. Penkeri metai parodė, kad sugebame rasti sunkius, bet tvarius sprendimus dėl gynybos valstybėje. Londonas liudija, kad Aljansui gali būti taikomos įvairios diagnozės, bet sąjungininkai sugeba susitarti sudėtingiausiose situacijose. Saugumo situacija ir grėsmės tokios, kad kitokių alternatyvų tiesiog neturime“.

Pirmojoje renginio dalyje Lietuvos Respublikos Seimo nariai Aušrinė Armonaitė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Jonas Jarutis pažymėjo, kad Lietuva nuo 2014 m. padarė didelę pažangą, stiprindama savo gynybą, tačiau atkreipė dėmesį į poreikį tęsti Lietuvos kariuomenės kovinės galios didinimą ir būtinybę laikytis įsipareigojimų dėl gynybos finansavimo, kad šis tikslas būtų įgyvendintas. Daug dėmesio skirta visuomenės įsitraukimo į šalies gynybą aspektams, kylančių grėsmių suvokimo problematikai, akcentuojant Kinijos įtaką Lietuvos ir transatlantiniam saugumui.

Antrojoje diskusijos dalyje europarlamentarai Rasa Juknevičienė ir Juozas Olekas bei mokslininkai Viktorija Rusinaitė ir Deividas Šlekys aptarė Lietuvos santykį su kintančiais saugumo politikos prioritetais Vakarų šalyse, besikeičiantį karybos pobūdį ir iš to kylančius iššūkius, pabrėždami strateginio mąstymo ir ilgalaikio planavimo svarbą.

Tai jau penktasis bendras Krašto apsaugos ministerijos ir Vytauto Didžiojo universiteto renginys apie nacionalinį saugumą ir gynybą.

Jums gali patikti