Naujienų portalas

Prezidentas Ukrainoje: niekas neturi veto teisės dėl suverenių valstybių ateities

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį išvyko į Ukrainą išreikšti paramos didėjant įtampai prie sienos su Rusija. Šalies vadovas kartu su Lenkijos Prezidentu Andrzejumi Duda ir Ukrainos Prezidentu Volodymyru Zelenskiu dalyvavo pirmajame „Liublino trikampio“ susitikime aukščiausiu – prezidentiniu – lygiu.

Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos vadovai aptarė regiono saugumo ir gynybos, energetinio saugumo klausimus, atsparumo didinimą hibridinėms grėsmėms – nelegaliai migracijai, kibernetinėms atakoms ir dezinformacijai.

Prezidentas susitikime pabrėžė, kad šiuo metu visos trys valstybės susiduria su saugumo iššūkiais: Lietuva ir Lenkija patiria A. Lukašenkos režimo orkestruojamą hibridinę ataką, prie Ukrainos sienos stebime Rusijos karinių pajėgų telkimą. Pasak šalies vadovo, svarbu tai, kad šių įvykių akivaizdoje mūsų valstybės demonstruoja vienybę, supratimą ir susitelkimą.

Šalies vadovas akcentavo, kad Lietuva nuosekliai rėmė ir rems Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą, reformų įgyvendinimą  ir  euroatlantinės integracijos siekius.

Prezidentas taip pat akcentavo, kad Lietuva remia Ukrainos teisę laisvai apsispręsti dėl savo ateities ir užsienio politikos krypties.

„Matome, kad Rusija savo veiksmais siekia užkirsti kelią tolesniam Ukrainos suartėjimui su Europos Sąjunga (ES) ir Šiaurės Atlanto sutarties organizacija (NATO). Niekas neturi veto teisės dėl suverenių  ir demokratinių valstybių pasirinkimų“, – kalbėjo Prezidentas. Šalies vadovas akcentavo, kad tokios pozicijos laikosi ir ES lyderiai, patvirtinę ją Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdyje.

„Liublino trikampio“ valstybių vadovai taip pat aptarė energetinio saugumo regione klausimus. Pasak Prezidento, būtina apriboti galimybes šalims naudoti energijos resursus kaip geopolitinį ginklą ir politinio spaudimo priemonę. Pasak šalies vadovo, Astravo atominė elektrinė yra viena tokių spaudimo priemonių, o dujotiekis „Nord Stream 2“ yra geopolitinis projektas, keliantis grėsmę visos Europos energetiniam saugumui.

Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos vadovai pasirašė bendrą pareiškimą, kuriame dar kartą pabrėžė visapusiškai remiantys Ukrainos euroatlantinę kryptį. Trišaliame pareiškime šalių Prezidentai patvirtino aiškų įsipareigojimą toliau plėsti bendradarbiavimą „Liublino trikampio“ formatu,  saugumo ir gynybos, ekonomikos, energetikos ir kitose srityse.

Prezidento komunikacijos grupė
Jums gali patikti