Naujienų portalas

Prisiminti Ukrainos kariai, iki šiol laikomi separatistų nelaisvėje

Rugsėjo 17 d. minint Ukrainos Ilovaisko tragedijos 5-ąsias metines ir sukakus 5-eriems metams, kai į Lietuvą reabilitacijai atgabenti pirmieji sužeisti kariai iš Ukrainos, surengta dokumentinio filmo „Nepalaužiamos moterys“ peržiūra Vilniaus kino teatre. Šiuo filmu siekta priminti apie Ukrainos karius, kurie iki šiol laikomi separatistų nelaisvėje – 40 m. trukmės pasakojime atskleidžiamas trijų ukrainiečių moterų, kurios buvo patekusios į separatistų nelaisvę, istorijos.

 

Filmo premjeroje dalyvavęs krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis dėkojo Ukrainos kariams už drąsą ir pasiryžimą ginti savo šalį. „Jūsų kova nepaprastai svarbi kiekvienam Lietuvos piliečiui ir mes toliau principingai palaikysime Ukrainos suverenitetą bei teritorinį vientisumą“, – pabrėžė ministras.

 

Pasak ministro R. Karoblio, Lietuva, nors po ilgą laiką trukusių karų ir okupacijų, pastaruosius 30 metų gyvena taikoje ir ramybėje, tačiau mes nesame abejingi ir nepamirštame savo draugų Ukrainoje, kurie stengiasi sugrąžinti taiką į savo šalį.

 

Po filmo peržiūros Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadui plk. Dainiui Pašvenskui nuo fronte kovojančių Ukrainos karių buvo įteikta simbolinė dovaną – vėliava, kaip padėka Lietuvos savanoriams.

Renginyje taip pat dalyvavo Krašto apsaugos ministerijos ir kariuomenės vadovybė, kariai, Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Volodymyr Yatsenkivskyi.

Nuo pat Rusijos karinės agresijos Ukrainoje 2014 m. pradžios Lietuva politiškai palaiko Ukrainą, remia ją visomis įmanomomis formomis, įskaitant ir karinę paramą. 2014-2019 m. Lietuvoje gydyta ir reabilituota daugiau nei 250 Ukrainos karių.

Lietuva vienašališkai ir kartu su sąjungininkais teikia paramą Ukrainos vykdomoms reformoms karinio mokymo ir rengimo srityje, padeda taikyti vakarietiškus standartus Ukrainos kariuomenėje, siekiančioje didinti tarpusavio sąveiką su NATO šalių kariuomenėmis. Lietuvos kariuomenės instruktoriai padeda rengti ir stiprinti ukrainiečių kariuomenę dalyvaudami JAV vadovaujamoje Ukrainos karių mokymo programoje ir vykdydami Lietuvos karinę mokymo operaciją Ukrainoje. Taip pat, siekdama artinti Ukrainos kariuomenę prie vakarietiškų standartų ir suteikti galimybę mokytis dirbti pagal NATO procedūras, Lietuva kartu su Lenkija ir Ukraina vysto bendrą karinį projektą – bendrą trišalę brigadą LITPOLUKRBRIG. Ukrainos kariai kviečiami mokytis Lietuvos karinio rengimo įstaigose, Lietuva finansuoja Ukrainos karininkų mokslus Baltijos gynybos koledže.

Lietuva yra paskyrusi atstovą į Strateginio lygio patarėjų darbo grupę Ukrainoje, NATO atstovybėje Kijeve dirba du Lietuvos karininkai, vienas jų pataria puskarininkių sistemos pertvarkos klausimais, kitas – profesinio karinio lavinimo klausimais.

Lietuvos gyventojai pritaria karinės paramos teikimui – praėjusių metų pabaigoje Krašto apsaugos ministerijos užsakymu atliktos visuomenės apklausos duomenimis, 64 proc. respondentų teigiamai vertina Lietuvos karinės paramos Ukrainai teikimą.

Nuotraukų aut. Alfredas Pliadis (KAM)

Jums gali patikti