Naujienų portalas

Seimas po svarstymo pritarė siūlymui uždrausti valstybių agresorių naudojamų simbolių propagavimą

Seimas po svarstymo pritarė patikslintiems Administracinių nusižengimų kodekso ir Susirinkimų įstatymo pataisų projektams (Nr. XIVP-1453(2) ir Nr. XIVP-1454(2), kuriais siūloma uždrausti karinę agresiją propaguojančius ženklus ir simbolius.

Kodekse numatoma uždrausti totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolių, kuriuos šie režimai naudojo ar naudoja jų įvykdytai ar vykdomai karinei agresijai, vykdomiems ar įvykdytiems nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams propaguoti, platinimą ar demonstravimą.

Siūloma, kad už tokius nusižengimus asmenys būtų baudžiami bauda nuo trijų šimtų iki septynių šimtų eurų, juridinių asmenų vadovai ar kiti atsakingi asmenys – bauda nuo šešių šimtų iki vieno tūkstančio dviejų šimtų eurų. Už pakartotiną nusižengimą siūloma bausti bauda asmenims nuo penkių šimtų iki devynių šimtų eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo aštuonių šimtų iki vieno tūkstančio penkių šimtų eurų.

Pradiniame pataisų projekte buvo siūloma kodekse įrašyti konkrečius autoritarinių režimų simbolius, naudojamus propaguoti jų įvykdytą ar vykdomą karinę agresiją (dvispalvė juodai oranžinė Georgijaus (šv. Jurgio) juosta, raidės „Z“ ir (arba) „V“ ar kiti šias raides išreiškiantys elementai ir kiti simboliai.

Pagrindiniu svarstyti šį klausimą paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas siūlymą patobulino.

„Teisės ir teisėtvarkos komitetas pasirinko apibendrinančią formuluotę. Tai leidžia aprėpti daugiau ženklų, – sakė viena pataisų iniciatorių Seimo narė Paulė Kuzmickienė, pasak kurios, iki gegužės 9 d. šios nuostatos jau turėtų būti priimtos ir pristatytos gyventojams. – Pareigūnai bus pasiruošę, visuomenė jau bus informuota apie tai, kad ir baudos yra padidintos, ir tai yra vertinama kaip karo propaganda.“

Tokiai nuomonei pritarė ir kita pataisų iniciatorė Seimo narė Monika Ošmianskienė: „Nebeliko konkrečių nuostatų dėl simbolių ir raidžių, tačiau policija turės galimybę skirti baudą už dar įvairesnių agresiją remiančių simbolių demonstravimą. Komitete buvo nuspręsta draudimo formuluotę praplėsti. Kas yra labai svarbu, jog yra palikta būtent karinė agresija, vykdoma ar vykdyta praeityje.“

Susirinkimų įstatymo pataisų projektu siūloma nustatyti, kad susirinkimo ar pavienio asmens akcijos metu draudžiama demonstruoti totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolius, kuriuos šie režimai naudojo ar naudoja jų įvykdytai ar vykdomai karinei agresijai, vykdomiems ar įvykdytiems nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams propaguoti, taip pat atlikti nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himną. Totalitarinių ar autoritarinių režimų simboliu, kurį šie režimai naudojo ar naudoja jų įvykdytai ar vykdomai karinei agresijai, vykdomiems ar įvykdytiems nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams propaguoti, visais atvejais laikoma dvispalvė (juodos ir oranžinės spalvų) Georgijaus (šv. Jurgio) juosta.

Administracinių nusižengimų kodekso ir Susirinkimų įstatymo pataisoms po svarstymo pritarė 118, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė 13 Seimo narių.

LRS inoformacija

Foto. A. Kuzmicko. Išteptas ženklas link Kernavės

 

Jums gali patikti