Naujienų portalas

Minint Lietuvos vėliavos dieną Gedimino pilies bokšte iškelta trispalvė

Sausio 1-ąją paminėtos Lietuvos vėliavos iškėlimo Gedimino pilies bokšte Vilniuje 101-osios metinės. Tradiciškai vėliavą bokšte pakėlė Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai.

„Labiausiai šioje ceremonijoje džiugina tai, jog vėliavą saugoti kasmet perduodame jaunajai kartai, kuri kurs ateities Lietuvą ir kurs ateities Lietuvai. Šiandien galime pasidžiaugti, jog patriotizmas, pilietiškumas nebėra teorinės sąvokos, o gyvena tarp mūsų kiekvieną dieną. Tačiau tai nėra įgimta ar natūrali būsena, patriotizmą turime įskiepyti ir užauginti – toks ir yra šios ceremonijos, šios vėliavos perdavimo tikslas“, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, 2019 metų Gedimino pilies bokšto vėliavą perduodamas saugoti Vilniaus Palaimintojo Teofiliaus Matulionio gimnazijai.

Vėliava, komisijos sprendimu, Vilniaus Palaimintojo Teofiliaus Matulionio gimnazijai buvo skirta už stiprų bendruomeniškumą, sveikų ir negalią turinčių mokinių įtraukųjį ugdymą, tolerancijos ir visuomeninių vertybių skiepijimą.

Perduoti saugoti senąją Gedimino pilies bokšto vėliavą vienai iš Lietuvos mokyklų – jau susiklosčiusi graži tradicija, tęsiama nuo 2005 metų. Iniciatyva perduoti mokyklai saugoti Gedimino pilies bokšto Lietuvos trispalvę kilo siekiant pagerbti ir paskatinti mokyklas, aktyviai dalyvaujančias ugdant vaikų ir jaunimo pilietiškumą, visuomeninį ir pilietinį aktyvumą, skatinant šalies istorijos, kultūros ir Lietuvos kariuomenės pažinimą.

Renginyje tai pat dalyvavo Krašto apsaugos savanorių pajėgų būrys, Garbės sargybos kuopos kariai, Lietuvos šauliai, Kovų už Lietuvos laisvę dalyviai, visuomeninių organizacijų atstovai, Vilniaus miesto bendruomenės nariai, kt.

Pirmą kartą Lietuvos trispalvė Gedimino pilies bokšte suplevėsavo 1919 metų sausio 1 d. Tąkart ją iškėlė Lietuvos savanorių grupė, vadovaujama Vilniaus miesto komendanto Kazio Škirpos. Pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, po to savanoriai sugiedojo Lietuvos himną. Deja, pirmą kartą iškelta Lietuvos trispalvė plevėsavo neilgai. 1919 m. sausio 6 d. Vilnių užėmę bolševikai nuo trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas, palikę tik raudoną. Prisimenant ir pagerbiant savanorių žygdarbį, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, kiekvienais metais sausio pirmąją rengiama Vėliavos pakėlimo ceremonija.

Nuotraukų aut. A. Pliadis

Jums gali patikti