Naujienų portalas

TS-LKD Prezidiumas siūlo istorinės atminties klausimus svarstyti aukščiausiu lygiu ir grąžinti memorialinę Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą bibliotekai

Vakar Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Prezidiumas susirinko į posėdį dėl precedento neturinčio Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus vienasmeniško sprendimo nuo Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato sienos nuimti karininko Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą.
Prezidiumo posėdyje priimtas sprendimas iš esmės pritarti Prezidento Gitano Nausėdos pasiūlytai idėjai dėl moratoriumo, kuris galiotų sprendimams dėl istorinės atminties objektų, pabrėžiant, jog moratoriumas turi būti taikomas ir sprendimui dėl Jono Noreikos atminimo lentos nuėmimo.
„Tikram istorinio gijimo procesui, mūsų bendruomenės nuomone, reikalingi ne tik realūs ir įgalinantys spręsti sudėtingus istorinius klausimus instrumentai, bet ir tvirta bei telkianti politinė lyderystė. Ši diskusija negali būti iš naujo pradėta taip, tarsi atminimo lenta Jonui Noreikai nebūtų buvusi nukabinta. Todėl vertindami siūlymus skelbti moratoriumą istorinės atminties objektų naikinimui, turime pastebėti, jog moratoriumas gali būti skelbiamas tik tuo atveju, jei galios ir atgal – Jono Noreikos atminimo lentos nuėmimo sprendimui“, – pažymėjo G. Landsbergis.
Kartu TS-LKD Prezidiumas nusprendė siūlyti Vilniaus miesto savivaldybei perduoti lentą Vrublevskių bibliotekai saugoti ir eksponuoti, o jei miesto valdžia tam nepritartų – TS-LKD pasirengusi išpirkti memorialinę lentą ir pati grąžinti ją bibliotekai, kuri galėtų toliau lentą naudoti savo nuožiūra.
Galiausiai TS-LKD Prezidiumas siūlo istorinės atminties sprendimus svarstyti aukščiausiu lygiu, o Vyriausybės kanceliarijos atsakomybėje esantį Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas perduoti Prezidento kanceliarijos atsakomybei.
„Kviečiame visuomenę bei suinteresuotas institucijas atvirai, plačiai ir nuoširdžiai diskusijai tiek istorinėmis temomis, kurios iki šiol visuomenėje nesulaukė tinkamo dėmesio, tiek dėl to, kokiu būdu geriausia įamžinti Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimą. Visi drauge turime priimti sprendimą ne tik dėl šio atvejo, tačiau ir eilės kitų istorinės atminties klausimų“, – pažymėjo G. Landsbergis.
Jums gali patikti