Naujienų portalas

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus. Rugsėjo mėnesio renginiai muziejuje

Europos žydų kultūros diena
Rugsėjo 6 d. minint Europos žydų kultūros dieną Tolerancijos centras ir Samuelio Bako muziejus lankytojams siūlys visos dienos nemokamą programą nuo 10.00 val. iki 17.00 val. Susipažinkite su visos dienos programa ir pasinerkite į „Žydų keliones“ kartu su mumis:

11.00 – 12.00 val. Tolerancijos centro edukatorės kvies susipažinti su turtinga Lietuvos žydų kultūra bei istorija apžvalginiame ture po Tolerancijos centrą ir Samuelio Bako muziejų.

12.00 – 13.00 val. Edukacinė popietė „Žydų klajonės“, skirta šių metų Europos žydų kultūros paveldo dienos temai „Žydų kelionės“, su lektore Natalja Cheifec. Popietės metu lektorė, Lietuvos žydė – ortodoksė, papasakos, kodėl žydų tautos istorija yra paženklinta klajonėmis.

14.00 – 15.30 val. vyks Mildos Jakulytės-Vasil paskaita „Į Keiptauną – pirma klase“ (iš paskaitų ciklo „Lietuvos žydų pasaulėžiūros pamatai“). Paskaitų ciklas rengiamas bendradarbiaujant su Nacionalinės bibliotekos Judaikos tyrimų centru. Muziejaus „Dingęs Štetlas“ vyr. kuratorė pristatys XX a. pirmos pusės Lietuvos žydų emigraciją kaip vieną svarbesnių tiek Lietuvos, tiek diasporos bendruomenes formavusių procesų.

15.30 – 16.30 val. jūsų lauks išskirtinė galimybė aplankyti parodą „Objektyve – portretas“, kurios kuratorė ir viena iš autorių fotomenininkė Aleksandra Jacovskytė nufotografuos ir jūsų portretą.

HOLOKAUSTO EKSPOZICIJOJE 
(Pamėnkalnio g. 12, Vilnius)
12.30-13.30 val. apžvalginė ekskursija lietuvių kalba.

Išskirtinę dieną muziejaus renginiuose apsilankykite nemokamai.

Prašome registruotis į siūlomas veiklas: komunikacija@jmuseum.lt 

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama.

Šeimos sekmadienis: parašyk savo vardą hebrajiškai

Rugsėjo 13 d. 12 val. Tolerancijos centre kviečiame šeimas ir ypač mažuosius lankytojus į edukacinę programą „Šeimų sekmadienis“: „Parašyk savo vardą hebrajiškai“.
Sekmadienio rytas muziejuje – puikus būdas susipažinti su  hebrajų kalba ir jos ypatinga reikšme. Užsiėmimo metu supažindinsime jus su hebrajų kalbos abėcėle ir stengsimės suprasti, kodėl yra rašoma ir skaitoma iš dešinės į kairę, kodėl kalboje nėra balsių kas gali būti rašoma vietoje jų. Edukatorė plačiau pristatys kai kurių raidžių reikšmes.
Patys arba padedami tėvelių, mažieji užsirašys savo vardus hebrajiškai, žinias įtvirtinsime muziejaus ekspozicijų užrašuose surasdami pažįstamas raides.
Tėvelius ar senelius su vaikais nuo 3 metų, norinčius dalyvauti užsiėmime, kviečiame registruotis el. paštu jurgita.jackeviciute@jmuseum.com arba tel. 8 663 53322.
Edukacinio užsiėmimo kaina atlydėjusiems mažuosius: suaugusiems – 4,00 €, studentams/senjorams – 2 €, o vaikams – 1,00 €.

Muziejus – menas – terapija

Rugsėjo 17 d. 16 val. Tolerancijos centre vyks edukacinis meno terapijos užsiėmimas „Muziejus – menas – terapija“. Meno terapijos metodų taikymas yra moksliškai ištirtas ir pripažintas pasaulyje. Terapinis procesas grindžiamas tuo, kad reikšmingiausios žmogaus mintys ir jausenos kartais gali būti geriau išreikštos vaizdiniais nei kitais būdais. Psichologinis stresas daro milžinišką žalą ne tik mūsų organizmui, tačiau ir visai gyvensenai.
„Praeitį tenka dėlioti iš naujo. <…> Atmintis trumpesnė už gyvenimą – turiu surinkti savo prisiminimus, kol dar juos turiu“, – rašė pasaulyje garsus dailininkas Samuelis Bakas. O kokie Jūsų prisiminimų vaizdai? Kviečiame muziejuje stebėti ne tik kitų menininkų kūrinius, bet ir kurti patiems.
Kūrybinę popietę, naudojant meno terapijos metodus ves Asta Liumparienė – savo kvalifikaciją nuolat kelianti tarptautiniuose mokymuose: pas Eleną Makarovą (Izraelis), ir Liudmilą Lebedevą (Rusija). Piešti tikrai nereiks. Visos reikiamos priemonės bus suteikiamos vietoje, su savimi reiktų turėti tik savo vaikystės Jums patinkančią fotografiją.

Užsiėmimo trukmė iki 1,5 val. Dalyvavimas nemokamas,  kviečiame registruotis el.paštu jurgita.jackeviciute@jmuseum.com arba tel. 8 663 53322.

Nuo rugsėjo 11 d. Tolerancijos centre visuomenei duris atvers viena svarbiausių muziejaus metų parodų „Knygos ant medžių neauga“: išsaugoti ir perduoti atmintį.
Holokaustas Lietuvoje. Ekskursijos su gidu
Rugsėjo 15 d. 12.00 val.  Holokausto ekspozicijoje (Pamėnkalnio g. 12) vykstančioje ekskursijoje lankytojai bus supažindinami su Holokausto Lietuvoje istorija, ekspozicijoje saugomais unikaliais eksponatais. Norintys turės galimybę aplankyti malinos – geto slėptuvės – instaliaciją, kurioje išgirs Icchoko Rudaševskio dienoraščio fragmentus.

Būtina registracija: stanislovas.stasiulis@jmuseum.lt
Kaina  suaugusiems – 3,00 €, moksleiviams, studentams, senjorams – 1,50 €.

Nemokamos ekskursijos po Panerių memorialą
Rugsėjo 20 d. ir 27 d. 13.00 val. kartu su gidu Jurijumi Greismanu kviesime iš arčiau susipažinti su tragišką Lietuvos žydų lemtį menančia vieta. Paneriai, tarpukariu buvę vilniečių vasarviete, Antrojo pasaulinio karo metu tapo viena didžiausių masinių žudynių vieta Europoje. Per kelerius metus 5-7 metrų gylio duobėse buvo sušaudyta iki 70 tūkst. žmonių. 
Dalyvavimas nemokamas, tačiau būtina registracija: stanislovas.stasiulis@jmuseum.lt
Lietuvos žydų genocido atminimo diena
Rugsėjo 23 d. minint Lietuvos žydų genocido atminimo dieną kviečiame kartu atminti asmenis, nukentėjusius nuo žiauraus režimo. 10.00 val. Panerių memoriale (Agrastų g. 15) vyks nemokama ekskursija po memorialo teritoriją, kurios metu sužinosite vietos, kurioje vyko dehumanizacijos procesai istoriją.
12.00 val. nemokamoje ekskursijoje po Holokausto ekspoziciją (Pamėnkalnio g. 12) turėsite galimybę susipažinti su Holokausto Lietuvoje istorija ir jos etapais.
M. Balberyszkio knygos „Vilniaus geto likvidavimas“ pristatymas
Rugsėjo 22 d. 17 val. Tolerancijos centre vyks Mendelo Balberyszskio knygos „Vilniaus geto likvidavimas“ pristatymas. Renginyje dalyvaus leidinio žodžio skaitytojui autorius, rašytojas Markas Zingeris ir Žydų istorijos instituto (Varšuva) atstovė Ewa Koźmińska-Frejlak. Moderatorius – Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus Panerių memorialo vadovas Stanislovas Stasiulis.

Renginį organizuoja Lenkijos institutas ir Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje.

Kultūros naktis muziejuje
16.00-22.00 val. Tolerancijos centre
16.00 – 18.00 val. Interaktyvi paroda visai šeimai pagal paveikslėlių M. Marcinkevičiaus knygą vaikams „Akmenėlis“. Svečiai turės galimybę pamatyti, pajausti ir išgirsti įgarsintą knygos istoriją, susitikti su knygos kūrėjais, o vaikus dar pakviesime ir sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse su iliustratore Inga Dagile.

18.00 – 19.00 val. Ekskursija su kuratoriais po parodą „Knygos ant medžių neauga“: išsaugoti ir perduoti atmintį. Lankytojai turės galimybę sužinoti kaip Vilniaus žydai skirtingais laikotarpiais kūrė ir puoselėjo savo istorinę atmintį bei tautinę tapatybę ir pamatyti pirmą kartą eksponuojamus unikaliausius muziejaus kolekcijos eksponatus.

19.00 – 20.00 val. pažintinis turas po Tolerancijos centrą anglų k. Muziejaus edukatorė Monika Žulytė – Bremer supažindins su Lietuvos žydų istorija bei kultūra pristatydama muziejaus ekspozicijas.

20.00 – 21.00 val. Spektaklio „Kai žmonės vaidino Dievą!..“ ištrauka (pagal Anos Frank dienoraštis). Vienos mergaitės istorija pagal F. Goodrich, A. Hacketto ir V. Kesselmano pjesę „Anos Frank dienoraštis“. Istorija žmogiškumui ir meilei atminti. Atlieka Vilniaus kamerinis teatras.

18.00-22.00 val. Holokausto ekspozicijoje
18.00 – 18.30 val. Paskaita „Sveikatos apsauga Lietuvos getuose 1941-1944 m.“ Istorikas-gidas ir Lietuvos istorijos instituto doktorantas Mantas Šikšnianas detaliau atskleis skirtingas išgyvenimo strategijas Lietuvos getuose, aptars su sveikata bei mityba susijusius klausimus.

19.00 – 19.30 val. Paskaita „Fotografija Kauno gete“. Unikalų Kauno gete kalėjusio Cvi Hiršo Kadušino fotografinį palikimą pristatys muziejininkė-edukatorė Ir Vilniaus universiteto doktorantė Šarūnė Sederevičiūtė.

20.00 – 21.00 val. Ekskursija po  Holokausto ekspoziciją  anglų kalba. Savanoris iš Austrijos organizacijos „Gedenkdienst“ pristatys Holokausto Lietuvoje istoriją ir supažindins su Vilniaus getu.
Muziejaus ekspozicija atvira nemokama lankytojams iki 22 val., visą vakarą bus galima apsilankyti ir „malinoje“, kur lietuvių ir anglų kalbomis galima išgirsti fragmentus iš Icchoko Rudaševskio (1927–1943) Vilniaus geto dienoraščio.

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Jums gali patikti