Naujienų portalas

Aktyvūs piliečiai kviečia minėti gegužės 14 – Pilietinio pasipriešinimo dieną!

Lietuvos istorija ne kartą parodė, jog piliečiai yra stipriausia jėga galinti apginti ir saugoti savo šalį. Nesvarbu kokios grėsmės akivaizdoje, svarbu visi kartu ir vieningi. Tiek spaudos draudimo metais lietuvybę ginti stoję knygnešiai, tiek 1918 metų savanoriai, tiek partizanai, disidentai ar Sausio 13-osios gynėjai, visus juos vienijo tikėjimas, atsidavimas, meilė gimtajam kraštui ir laisvės troškimas. 

1972 m. gegužės 17 dieną Kauno muzikinio teatro sodelyje protestuodamas prieš sovietinį rėžimą  ir sušukęs “Laisvę Lietuvai!”, susidegino devyniolikmetis jaunuolis Romas Kalanta. Įvykis itin išgąsdino Lietuvos komunistų partijos bei saugumo pareigūnus. Jie slapta palaidojo R. Kalantą, tačiau šis įvykis pro visuomenės akis lengvai neprasprūdo. Kilo spontaniškas pasipriešinimas, nesankcionuotas protestas, kuris Kaune, garsėjusiame lietuviška tautine dvasia, gana stipria Katalikų Bažnyčios įtaka, neformalaus jaunimo judėjimais, atrado savo šalininkų.  Mieste prasidėjo antisovietinis judėjimas, išaugęs į atvirą pasipriešinimą, o Romas Kalanta tapo pilietinio pasipriešinimo okupacinei santvarkai simboliu.

Lietuvos Respublikos Prezidento 2000 m. liepos 1 d. dekretu Romas Kalanta po mirties apdovanotas Vyčio Kryžiaus 1-ojo laipsnio ordinu (dabar – Vyčio Kryžiaus ordino Didysis kryžius). 2002 m. gegužės 7 d. LR Seimo nutarimu Romo Kalantos aukos diena, gegužės 14-oji, buvo įtraukta į atmintinų dienų sąrašą.

„Šiandien, kovos su pandemija akivaizdoje, kaip niekad svarbu kalbėti apie pilietiškumą, kuris pastaruoju metu reiškiasi visuomenės susitelkimu, atsakomybe ir aktyvumu. Kiekvienas skirtingas, su savo žiniomis ir gebėjimais, tačiau itin svarbūs ir reikalingi Lietuvai! Galbūt ištiesiant pagalbos ranką, buriantis į organizacijas, savanoriaujant, duodant kraujo, kuriant idėjas ar projektus arba tiesiog būnant sąmoningu ir atsakingu piliečiu, ypač šiandien, kuomet dezinformacijos ir melagingų naujienų srautai itin dideli.“ – apie pilietiškumo svarbą dalinosi istorikė ir aktyvi visuomenininkė Luka Sinevičienė.

Pilietinio pasipriešinimo dienos proga, simbolizuojančią visuomenės pilietiškumą, aktyvūs visuomenininkai, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba, Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos skautija, Lietuvos ateitininkų federacija ir kitos nevyriausybinės organizacijos jungiasi į akciją „Išsitrauk pilietiškumo batus“ bei kviečia dalintis šiuo pilietinio pasipriešinimo dienos šūkiu ir kitus.

 

Jums gali patikti