Naujienų portalas

Gydytoja: dantų netenkama ir dėl aplaidumo, tačiau šiuolaikinės galimybės leidžia juos nesudėtingai atkurti

Įvairiais gyvenimo tarpsniais žmonėms tenka atsisveikinti su savais dantimis. Tai lemia dantų ligos, netinkama jų priežiūra, amžius bei genetika. Štai, pavyzdžiui, PSO atlikti tyrimai rodo, kad daugiau nei ketvirtadalis vyresnių nei 45-erių metų vilniečių jau yra bedančiai. Delsimas atstatyti susidariusius dantų defektus sukelia grandinę problemų: tampa sunkiau protezuoti dantis ar jų eiles, tai atima daugiau laiko ir pinigų. Gydytoja odontologė-ortopedė apžvelgia dantų netekimo priežastis, pasekmes bei šiuolaikines galimybes protezuoti dantis.
Nesirūpina burnos sveikatos profilaktika
Lietuvoje, kalbant apie burnos sveikatą, situacija yra liūdna, teigia Jūratė Vėbrienė, „Nordclinic“ gydytoja odontologė-ortopedė. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, net 30 proc. vyresnių nei 65 m. lietuvių ir 26,5 proc. vyresnių nei 45 m. Vilniaus apskrities gyventojų yra bedančiai.
„Viena dažniausių priežasčių, dėl ko žmonės netenka dantų, yra periodonto patologija. Laiku negydomi dantys, jų šaknys, atsiradę periapikaliniai židiniai, taip pat yra dažnos dantų netekimo priežastys. Retais atvejais tai paskatina ir traumos“, – teigia gydytoja odontologė-ortopedė.
Jos teigimu, pasitaiko, kad pacientai neatvyksta profilaktiniam dantų ir burnos būklės įvertinimui po sudėtingų protezavimo ar dantų atstatymo implantais procedūrų, taip pat vengia burnos higienos procedūrų, kas nulemia, kad per vėlai diagnozuojamos dantų ir juos supančių audinių problemos. Laiku nesustabdžius uždegiminio proceso, išgelbėti danties kartais nepavyksta.
Neatstačius defekto galimi sąkandžio pakitimai
Pasak J. Vėbrienės, uždelsus atstatyti susidariusį danties defektą vyksta tolimesnis kaulo nykimas, nes jis negauna kramtymo krūvio, vyksta dantų pasislinkimas. Visai tai vėliau nulemia sudėtingesnį dantų ar jų eilių protezavimą bei didesnes išlaidas.
„Negana to, jei buvo netektas didesnis skaičius dantų, neatlikus savalaikio protezavimo galimi sąkandžio pakitimai, kurie gali sukelti likusių dantų nudilimą, jų jautrumą, sąnario skausmus, traškesius, apsunkintą išsižiojimą, netgi galvos, ausų ar sprando skausmus. Neatsiejama dalis yra ir minkštųjų veido audinių pakitimai – įkritę skruostai, papildomos raukšlės lūpų, nosies srityje, kas suteikia žmogaus veidui senesnę, piktesnę išvaizdą“, – paaiškina „Nordclinic“ gydytoja odontologė-ortopedė.
Rekomenduoja atsižvelgti į keletą faktorių
Tais atvejais, kai netenkama danties ar dantų, kai skundžiamasi apsunkintu ar nepakankamu maisto sukramtymu, taip pat po sudėtingų onkologinių žandikaulio operacijų, rekomenduojamas dantų protezavimas arba implantavimas.
Ruošiantis dantų protezavimui, anot gydytojos, pirmiausia reikia pasirinkti patikimą odontologą-ortopedą ir kliniką, kur būtų sudarytas detalus gydymo planas. „Renkantis dantų protezus rekomenduojama atsižvelgti į jų funkcionalumą burnoje ir į medžiagą, iš kurios bus gaminami. Taip pat svarbu, kad tai būtų stiprų mokslinį pagrindą turinti, sertifikuota, aukštos kokybės implantus teikianti kompanija, pavyzdžiui, kaip „Nobel Biocare“. Tuomet būsite tikri, kad, nutikus bėdai, visada sulauksite pagalbos – ir ne tik Lietuvoje, o ateityje, kuomet bus reikalingas perprotezavimas, nekils bėdų, kad nėra reikalingų dalių“, – pataria J. Vėbrienė.
Nuo laminačių iki fiksuotų protezų
Šiuolaikiniai pacientai, pasak J. Vėbrienės, nori neišimamo stabilaus protezo, kuris ne tik atrodytų, bet ir jaustųsi tarsi nuosavas dantis. Todėl tarp vyresnių ar visų dantų netekusių pacientų populiarėja „ALL on 4″ protezavimo metodika, kuri leidžia pašalinti visus šalintinus dantis, sriegti 4 ar daugiau implantų ir tą pačią dieną sudėti laikinus fiksuotus dantis, išvengiant kaulo priauginimo procedūros.
Tarp jaunesnių pacientų, gydytojos odontologės-ortopedės teigimu, populiarios laminatės ir kiti mikroprotezavimui priskiriami protezai. „Itin išpopuliarėjusi dantų protezavimo medžiaga – bemetalės keramikos restauracijos. Savo išvaizda jos praktiškai nesiskiria nuo nuosavų dantų, o jų nusidėvėjimas tolygus nuosavų dantų tvirtumui. Šios medžiagos lenkia metalo keramikos restauracijas estetine išvaizda, aukšta kokybe, biologiniu suderinamumu bei inovatyviomis gamybos technologijomis“, – teigia J. Vėbrienė.
Kalbant apie išimamus protezus, dažniausiai renkamasi fiksuotus protezus ant implantų, nes dauguma yra pavargę nuo įprastinių plokštelių naudojimo ir jį lydinčio skonio sutrikimo, specifinio plastmasės kvapo, stabilumo trūkumo burnoje.
Gydytojos teigimu, šiuolaikiniai dantų protezai gaminami iš itin aukštos kokybės bei biosuderinamų medžiagų, todėl jie gali funkcionuoti daugiau nei 10 metų. Tiesa, būtina atsakinga jų priežiūra: „Reikalinga kartą metuose profilaktiškai pasirodyti pas protezuojantį gydytoją, kartą ar du per metus – pas burnos higienistą. Taip pat reikalingas spec. skalavimo skysčių, tarpdančių siūlų bei šepetėlių, burnos irigatoriaus naudojimas“.
Jums gali patikti