Naujienų portalas

Ką vaikams veikti vasarą, kai prie kompiuterio sėdėti nebesinori?

Artėja vasara, o su ja ir ilgos vaikų atostogos. Kokių priemonių imtis, kad vaikams vasara taptų smagi ir įdomi? Ar leisti jiems neribojamai žaisti su kompiuteriu, o galbūt suteiki laisvę dieną planuotis patiems? Nuobodžiaujančių vaikų klausimų galima išvengti, jei prieš vasarą tinkamai atlikime namų darbus – pasidomėsime jų užimtumo galimybėmis.

Vasara – labai laukiamas ir ypatingas laikas tiek vaikams ir paaugliams, tiek suaugusiesiems. Dažnai jis siejamas su atostogomis ir poilsiu. Visgi kalbėdami apie poilsį ir vaikus turime suprasti, kad tam tikra (kitokia nei mokslo metų eigoje) rutina ir režimas vasaros metu yra būtini atributai. Jei vaikas ar paauglys atostogų metu dar negeba pasirūpinti savimi ir viską daro chaotiškai bei spontaniškai, palaipsniui mes matome suirzusį, niekuo nepatenkintą vaiką ir patys pykstame, kodėl jis toks tada, kai labiausiai turėtų džiaugtis gyvenimu. Slampinėjimas iš vieno kambario į kitą, nuolatinis lindėjimas internete, televizoriaus žiūrėjimas kelia nemalonias emocijas ir stiprina vienišumo jausmą“, – pastebi

psichologė, knygų tėvams autorė ir lektorė Asta Blandė.

Pasak specialistės, vaikui ir paaugliui svarbi draugija, nauji ir patrauklūs užsiėmimai, galimybė kažką netikėto patirti. Jei tuo negali pasirūpinti tėvai, seneliai, tuomet reikėtų ieškoti papildomų veiklų, kurių pasiūla pastaruoju metu yra tikrai didelė. Kartu su savo atžala sėskite ir pasitarkite, kas galėtų būti įdomu ir kiek tokiam užsiėmimui gali šeima skirti lėšų.

Kaip žinoti, kas labiausiai tinka mūsų vaikams?

Būrelių ir užimtumo mugės „Z vaikai“ organizatorė Meda Vaitiekūnaitė sako, jog Z kartos vaikų tėvai dažniausiai susiduria su problemomis, kuomet vieni vaikai nori dalyvauti visur, o kitiems, atrodo, niekas neįdomu. „Šie vaikai pasižymi didžiuliu pertekliumi, todėl dažnai nueiname į kraštutinumus. Tėvams labai svarbu padėti savo atžaloms atsirinkti, kas jiems patiktų ir suteiktų naudos. Visuomet stenkitės ne tik išklausyti, bet ir stebėti savo vaiką, kokiems dalykams jis gabesnis, ar jis linkęs dirbti komandoje ar yra individualistas, ar jis aktyvus, o gal jam patinka ramesnės veiklos. Net ir laiko leidimas prie kompiuterio yra gerai, jeigu jis yra tikslingas“, – pastebi pašnekovė.

Kaip išsirinkti tinkamiausią veiklą vasarai?

Tėvai nori užimti savo vaikus ir suteikti jiems geriausias sąlygas tobulėjimui ne tik mokslo metų eigoje, bet ir vasarą, todėl pradėjome organizuoti renginius, kurie būtų skirti būtent vasaros kryptingam užimtumui. Pasirinkimas dabar itin platus, todėl apsilankę renginyje lankytojai sutiks daugybės stovyklų, dienos stovyklėlių, ekskursijų, pamokėlių ir kūrybinių dirbtuvių organizatorių. Nuo užsienio kalbų, sporto ir meno būrelių iki senųjų amatų, virtualios realybės, jogos, teatro ir kino studijų“, prieš savaitgalį Kauno „Akropolyje“ vyksiantį renginį atskleidžia organizatorė.

Tėvai renginyje kviečiami apsilankyti su vaikais. Visa šeima galės „pačiupinėti“ ir kuo išsamiau susipažinti su būsima veikla. Taip vaikui lengviau suprasti ar jam tai įdomu, galbūt atrasti save visai kitokiose srityse, nei jis pats įsivaizdavo. Kita vertus, tarp dalyvių gausos galima sutikti iki šiol negirdėtų veiklų ir jas išbandyti. Tėvams puiki galimybė pabendrauti su būrelių vadovais, pažinti juos kaip asmenybes, suprasti jų vertybes ir metodus.

Ką tėvai turėtų žinoti?

Niekuomet nepykime ant vaiko, jeigu jis kažko nenori, neverskime daryti per prievartą. Skatinkite domėtis tam tikra veikla kalbėdami ir motyvuodami ne kompiuteriu ar saldumynais, o aiškindami kokia bus nauda, jeigu jis vyks į stovyklą ir kokia žala, jeigu visą vasarą praleis prie kompiuterio, televizoriaus ar slampinės kieme.

Kad tėvai išmoktų susikalbėti su vaiku ir paaugliu, pradėtų geriau juos suprasti, „Z vaikai“ renginio metu vyks net du seminarai labai aktualiomis temomis. Psichologė – edukologė A. Blandė ves seminarą tema „Paauglystė – santykių išbandymas šeimai“, o Eglė Veršininienė, VšĮ „Meda project“ steigėja ir šeimų konsultantė, surengs seminarą „Dėl ko svarbu lavinti emocinį intelektą šeimoje?“

Jeigu jau ir žinote ką veiksite vasarą, kviečiu atvykti į renginį su visa šeima praleisti laiką ant didžiausių batutų Lietuvoje, paklausyti koncerto, sudalyvauti viktorinose, pūsti burbulus, susitikti su savo mėgstamais personažais, pamatyti dinozaurus bei robotus, sudalyvauti šeimų sporto šventėje, įdomiausiose dirbtuvėse atskleisti savo kūrybiškumą“, – šypsosi renginio organizatorė.

Z vaikai“ vyks gegužės 11-12 d. Kaune, prekybos ir pramogų centre „Akropolis“, ir gegužės 18 d. Klaipėdoje, Klaipėdos piliavietės aikštėje. Renginiai nemokami.

Jums gali patikti