Naujienų portalas

Omanas įgyvendino 13 svarbių pramonės ir infrastruktūros projektų

Šįmet Omanas baigė įgyvendinti trylika pramonės ir infrastruktūros projektų, į kuriuos investuota šalies biudžeto lėšų. Įsteigtų naujų įmonių spektras – nuo maisto produktų gamybos iki akmens skaldyklos ir žuvies produktų perdirbimo bendrovės.

Į naujuosius verslus investuota 3,5 mlrd. Omano rialų (8 mlrd. eurų), paskelbė Omano investicijų agentūra. Dauguma projektų įgyvendinti pasitelkus mišrųjį finansavimo modelį: į juos investavo ir Omano vyriausybė, ir privatus kapitalas, ir tarptautinės finansų organizacijos.

Projektai svariai prisidės prie šalies ekonomikos modernizavimo. Kita vertus, dauguma jų svarbūs strateginiu požiūriu, nes naujosios įmonės nesusijusios su nafta ir dujomis. Vadinamoji ekonomikos diversifikacija, kitaip tariant – su nafta ir dujomis nesusijusių verslų skatinimas, yra esminis valstybinės programos „Omano vizija 2040“ punktas.

Keturi į naftos ir dujų sektorių integruoti projektai svarbūs tuo, kad naujosios įmonės gamina aukštos pridėtinės vertės produkciją, skirtą ir vidaus rinkai, ir eksportui.

Soharo uoste veikianti „Liwa Plastic Industries“ – didžiausia pastaraisiais metais Omane atsiradusi pramonės įmonė. Joje iš naftos produktų kasmet bus pagaminama 1,4 mln. tonų polietileno ir polipropileno.

Salalos uoste pradėjusi veikti gamtinių dujų skystinimo įmonė – bendrovės „Oman Gas Company“ iniciatyva, į kurią investuota apie 800 mln. eurų.

Dar vienas Soharo uoste įgyvendintas projektas – naftos kokso gamybos įmonė. Naftos koksas naudojamas kai kuriose pramonės šakose kaip kuras (pvz. cemento gamybai). Tuo pačiu Soharo uoste pastatyta 24 megavatų galios saulės elektrinė.

Kur kas didesnė ­­– 500 megavatų – saulės elektrinė išdygo ties Omano šiaurės rytuose esančiu Ibrio miestu. Joje sumontuota 1,4 mln. skydų, elektrinė užima 13 kvadratinių kilometrų plotą. Jos statybai Azijos infrastruktūros investicijų bankas suteikė 60 mln. JAV dolerių paskolą.

Trys naujos įmonės tiesiogiai prisideda prie Omano maisto produktų rinkos plėtros: „Al Murooj Dairy Products“ superka ir perdirba karvių ir kupranugarių pieną ir jau dabar užima maždaug trečdalį Omano pieno produktų rinkos; „Al Bashayer Meat“ omaniečiams tiekia šviežią jautieną, avieną ir ožkieną (maždaug ketvirtadalis šalies rinkos); šalies pietuose veiklą pradėjo didžiausia Omane jūros gėrybių perdirbimo bendrovė, kasmet tiekianti po 4,5 tūkst. tonų krevečių ir kitų delikatesų.

Transporto infrastruktūros plėtros požiūriu labai svarbiu įvykiu tapo logistikos centro atidarymas didžiuliame pramonės ir logistikos komplekse „Khazaen Economic City“ šalia Barkos miesto. Logistikos centras pradėjo veiklą 2021 metų lapkričio pradžioje. Jis daugiausia aptarnauja krovinių srautus į (ir iš) sostinės Maskato ir vieno didžiausių šalyje Soharo jūsų uosto.

Pačioje Omano šiaurėje pradėjusi veikti akmens skaldykla „Ahjar Quarry Company“ tiekia medžiagas kelių ir pastatų statybai. Projektinis skaldyklos pajėgumas – 50 mln. tonų skaldos ir akmens per metus.

O pietuose, Salalos mieste, atidaryta vyriausybinė audito ir inspektavimo agentūra. Jos tikslas – vertinti komercinės veiklos, kurioje dalyvauja Omano vyriausybė, riziką. Kita vertus, jos veikla turėtų supaprastinti su importu ir eksportu susijusių operacijų valdymą.

„Karwa Motors“ – bendras Omano ir Kataro projektas. Naujoji įmonė vidaus rinkoms ir eksportui gamins autobusus: vienas modelis skirtas mokyklų reikmėms, du – miestų viešajam transportui.

„Oman International Hospital“ projektas – sėkmingo vyriausybės ir privataus verslo bendradarbiavimo pavyzdys. Sostinėje Maskate atidarytame sveikatos priežiūros komplekse yra kardiologijos, oftalmologijos, ortopedijos ir pediatrijos skyriai bei gimdymo namai.

Didžiausias pastarųjų metų turizmo infrastruktūros projektas, į kurį investuota Omano biudžeto lėšų, – „DucitD2 Naseem Resort“ kompleksas Džebel Achdaro kalnuose. Jo viešbutyje 250 numerių, šalia įrengtas 8 tūkst. kvadratinių metrų nuotykių parkas.

Į aukščiau išvardytus projektus investuotų lėšų suma (8 mlrd. eurų) – tai beveik pusė prognozuojamų Lietuvos biudžeto išlaidų 2021 metais (18 mlrd. eurų).

Omano sultonato garbės konsulato Lietuvoje informacija ( ir nuotraukos)

Jums gali patikti