Naujienų portalas

Strateginis ateities Dukumo uostas Omane investuoja į vandenilio gamybą

Po ketverių metų, 2026-aisiais, Omano pietryčiuose esantis Dukumo uostas ims teikti pirmąjį „žaliąjį“ vandenilį, o užbaigus pirmąjį statybos etapą „Duqm Hyport“ gamybos pajėgumai sieks 59 tūkstančius tonų per metus. Jau pasirašyta ir pirmoji eksporto sutartis – dalį Omane pagaminto vandenilio nupirks viena Vokietijos bendrovė.

Vadinamasis „vandenilio uostas“ – tai maždaug 15­0 kvadratinių kilometrų teritorija, kurioje bus pastatyta ekologiškai neutralaus vandenilio gamybos kompleksas. Numatomos investicijos – 3,5 mlrd. JAV dolerių. Projektas įgyvendinamas kartu su Belgijos bendrove „Deme Group“.

Be kita ko, „Duqm Hyport“ teritorijoje veiks saulės ir vėjo jėgainės, kasmet generuosiančios po 1,3 gigavatų elektros energijos.

Dukumo uostas, veikiantis specialiai suformuotoje laisvojoje ekonominėje zonoje, plėtojamas kaip stambus logistikos centras: čia taip pat veikia oro uostas, modernūs sandėliai, iš čia keliomis kryptimis šakojasi autostrados, tiesiamas ir geležinkelis – visiškai nauja transporto rūšis visam Arabijos pusiasaliui. Arabiškojo pasaulio kontekste šis transporto mazgas išskirtinis, todėl Dukumo uostas jau pasirašė laisvosios prekybos sutartį su Jungtinėmis Valstijomis ir Singapūru.

Tikimasi, kad Dukumo uosto plėtras padės Omanui pasiekti vieną iš strateginių tikslų: per artimiausius trejus metus padidinti transporto ir logistikos sektoriaus dalį bendrajame vidaus produkte iki 7,5 procento.

Analogiškos perspektyvos brėžiamos Dukumo uostui pasirašius bendradarbiavimo sutartis su Antverpeno uostu Belgijoje ir pasaulinio lygio partneriais: norima, kad iki 2025-ųjų pabaigos Omane tiesioginių užsienio investicijų srautas į su nafta ir gamtinėmis dujomis nesusijusius pramonės sektorius perkoptų 10 proc. bendrojo vidaus produkto.

Vien Belgijoje Dukumo uosto vadovai ketina megzti bendradarbiavimą su beveik 300 komercinių partnerių. Pasaulyje potencialūs uosto partneriai skaičiuojami tūkstančiais.

Dukumo uostas įkurdintas strategiškai patogioje vietoje: toli nuo Ormūzo sąsiaurio, kuris dėl politinių įtampų kartais tampa nesaugus, ir šalia vieno svarbiausių globaliosios prekybos maršrutų, jungiančių Aziją su Europa ir Afrika. Omano vyriausybė siekia paversti Dukumą vienu didžiausių ir svarbiausių jūsų uostų regione.

Taip pat pažymėtina, kad Omanas užėmė pirmą vietą pagal bendrų investicijų arabų pasaulyje augimo tempą, remiantis Arabų investicijų ir eksporto kredito garantijų korporacijos (Daman) 2021 m. ataskaita. Daman ataskaita nurodo, kad bendrosios investicijos augo 37.3 procentais, kas sudaro 16,5 milijardo dolerių.

Omano konsulato nuotraukos ir informacija

Jums gali patikti