Naujienų portalas

Telefonų numerių istorija: kaip gavome kodą +370 ir ką reiškia 555?

Išmaniųjų telefonų eros laikais apie telefonų numerius susimąstyti tenka retai – dažniausiai juos išsaugome adresatų sąraše ir tiesiog pamirštame. Tačiau technologijų ekspertai teigia, kad jų istorija yra kupina įdomių faktų ir dalijasi keliais iš jų.
Jūsų dėmesiui – Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, pristato 4 mažiau žinomus faktus, susijusius su telefonų numerių istorija.
1.   Kaip buvo išrasti telefonų numeriai?
Iki pat XX a. pradžios skambučiai nevykdavo tiesiogiai. Ankstyvosios telefonijos laikotarpiu įeinantys skambučiai visų pirma keliaudavo į telefonų centrus, kuriuose operatorės (nuo 1878-ųjų operatorėmis dažniausiai dirbdavo būtent moterys) pašnekovus sujungdavo rankiniu būdu. Kiekvienas abonentas turėjo asmeninio vardo liniją – operatorės iš pradžių išsiaiškindavo su kurio asmeniu nori būti sujungtas skambinantysis, o tada laidą įjungdavo į reikalingą skirstomąjį skydelį.
Operatorių darbas buvo itin spartus, joms reikėjo ne tik išmanyti skirstomojo skydelio veikimą, bet ir įsiminti daugybę abonentų pavardžių. Todėl, kai 1879-aisiais Lowello (JAV) mieste prasidėjo tymų epidemija, ten gyvenęs mokslininkas Mozė G. Parkeris suprato, kad tuometinė sistema yra per daug rizikinga. Juk jei susirgtų visos 4 miestelio operatorės, jas greitai pakeisti ir apmokyti naujas būtų sudėtinga, o tai reikštų telefoninių paslaugų tiekimo paralyžių. M. G. Parkeris pasiūlė kiekvienam miestelio abonentui priskirti skirtingų skaitmenų seką, kurią naujokėms būtų paprasčiau paaiškinti – taip atsirado pirmieji telefonų numeriai.
2.   9 pasaulio zonos
Ilgainiui telefonų centruose dirbančių operatorių reikėjo vis mažiau. Ypač, kai 1889 m. Almonas B. Strowgeris sukūrė automatinį diskinį jungiklį, kuris abonentus jau galėjo sujungti tiesiogiai. Tiesa, operatorės dar buvo reikalingos atliekant tarpmiestinius ir tarptautinius skambučius. Todėl buvo sugalvota sukurti telefonų kodus, kurie leistų išvengti žmogaus tarpininkavimo ir šioje srityje.
Jums gali patikti