Naujienų portalas

Užsienio reikalų taryboje aptartos sankcijos Baltarusijai

Spalio 12 dieną užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius dalyvavo Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybos (URT) posėdyje Liuksemburge, kurio metu aptarta situacija Rusijoje ir Baltarusijoje, Lotynų Amerikoje bei Karibų šalyse, Kalnų Karabache, Kirgizijoje. Ministrai taip pat kalbėjo apie Belgrado-Prištinos dialogą bei ES žmogaus teisių ir demokratijos veiksmų planą.
Po to, kai ES valstybių narių vadovai vieningai pasmerkė bandymą nunuodyti Rusijos opozicijos lyderį Aleksėjų Navalną chemine medžiaga „Novičiok“, Užsienio reikalų taryba aptarė Vokietijos ir Prancūzijos siūlymus įvesti ribojančias priemones už pasikėsinimą į opozicijos atstovo gyvybę atsakingiems asmenims ir institucijoms. Dėl sankcijų taryboje pasiektas politinis sutarimas.
„Dar 2016 metais sutarti pagrindiniai principai turi likti ES-Rusijos santykių pagrindu, o ES politika neturėtų keistis, kol Rusijos elgesys išlieka agresyvus opozicijos ir kaimyninių šalių atžvilgiu, kol paminamos žmogaus teisės“, – teigė A. Zananavičius. Pasak viceministro, Lietuva nemano, kad galima plėtoti dialogą su Rusija, nesuteikus stiprių garantijų kaimynams Rytų partnerystės regione.
Aptariant besitęsiančias represijas Baltarusijoje, režimo atsisakymą pradėti dialogą su opozicija bei spaudimą Lietuvos ir Lenkijos diplomatinėms atstovybėms Baltarusijoje, viceministras A. Zananavičius pabrėžė, kad į ES sankcionuojamų asmenų ratą būtina įtraukti režimo finansinius rėmėjus. Viceministras padėkojo ES valstybėms narėms už solidarumą su Lietuva ir Lenkija, patiriančioms Minsko diplomatinį spaudimą. Tarybos metu pasiektas politinis sutarimas dėl sankcijų išplėtimo Baltarusijos režimui, į jį įtraukiant Aliaksandrą Lukašenką. Taryba nedelsdama pradės darbą dėl papildomų sankcijų išplėtimo režimo atstovams.
Posėdžio metu Taryba patvirtino išvadas dėl Baltarusijos, kuriose akcentuoja Baltarusijos žmonių teisę į laisvus ir demokratinius rinkimus, ragina Baltarusijos režimą pradėti nacionalinį dialogą su pilietine visuomene ir ją atstovaujančia Koordinacine taryba, tarpininkaujant Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai pirmininkaujančiai valstybei. Išvadose Taryba pabrėžia, kad sutartas sankcijų sąrašas nėra baigtinis ir kad ES yra pasirengusi jį plėsti. ES ketina peržiūrėti finansines programas, skirtas Baltarusijai, kad lėšos pasiektų pilietinę visuomenę, o ne režimą.
Išvadose pabrėžiama, kad branduolinis saugumas regione yra ES prioritetas, o Baltarusija vieningai raginama neatidėliotinai įgyvendinti ES branduolinės saugos streso testų rekomendacijas, bendradarbiauti su Europos branduolinės saugos reguliatorių grupe, atlikti formalią Baltarusijos Nacionalinių veiksmų plano įgyvendinant šias rekomendacijas peržiūrą.
URM Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamentas
Jums gali patikti