Naujienų portalas

Pozityvūs receptai su kompozitore Rita Mačiliūnaite: „Labai mėgstu klausytis išradingų ir juokingų vyro sekamų pasakų dukrai prieš miegą“

Kompozitorė, meno daktarė, keturių „Auksinių scenos kryžių“ laureatė, lektorė, trimetės Henrietos mama Rita Mačiliūnaitė šiuos metus, įspraustus į karantino rėmus, įvardina kaip itin produktyvų kūrybiškai laiką, pasak jos kūryba neleidžia apkerpėti, tai savotiškas variklis, vedantis pirmyn.

Dabar ir žiemą daugiau leidžiame laiko namuose – koks Jūsų namų jaukumo receptas?

Namų jaukumas man ypač svarbu. Vienas pagrindinių jaukumo kriterijų – švara ir kuo mažiau daiktų. Papildomi atributai: žvakės, subtilus įvairių namų kampelių apšvietimas jaukiems vakarams, kartu su dukra gamintos įvairios teminės dekoracijos.

Jei Jūsų draugai nusiminę, kaip juos paguodžiate, palaikote?

Pandemijos laikotarpiu bendravimo su savo artimiausiomis draugėmis tikrai neapleidau. Tiesioginius susitikimus pakeitė kasdienis bendravimas telefonu, socialiniais tinklais ir panašiai. Išsikalbėjimas ypač suartina, o  problemų analizavimas į jas padeda pažvelgti  daug paprasčiau, todėl visuomet daug šnekamės. Daug klausau, klausiu ir pati dalinuosi. Esu iš tų, kurie neteisia, bet ir nepataikauja. Nesistengiu specialiai sakyti vien gražių dalykų. Išklausytą situaciją perleidžiu ne per save, bet pirmiausia stengiuosi įsijausti į paties draugo situaciją, savijautą, permąstyti jo prioritetus, jo gyvenimo būdą ir tik tuomet, prijungus sau būdingą racionalumą ir, kiek įmanoma, objektyvumą, patarti. Nepaisant draugo pasirinkimo ar veiksmų, visuomet palaikau.

Jūsų gardžiausias patiekalas namuose?

Nesu didelė gaminimo entuziastė, nepaisant to, gaminu daug: sau daugiau nei 13 metų ruošiu vegetarišką virtuvę, o vyrą stengiuosi palepinti jo mėgstamais patiekalais, mažajai gaminu jai pritaikytą, sveiką, hipoalerginį meniu. Vieną gardžiausią patiekalą išskirti būtų sunku. Labai mėgstu grybus, cukinijas:  įdaryti pievagrybiai arba įvairiausiais pavidalais patiekta cukinija, nuo cukinijos makaronų iki lazdelių užkandžiams, turbūt mieliausi skrandžiui.  

Kokia paskutinė skaityta knyga ir kino filmas Jums paliko stipriausią įspūdį, ką rekomenduotumėte?

Kadangi mano vyras ilgą laiką dirbo kino srityje ir žino mano priekabumą bei specifinį skonį, dažniausiai esu jo nukreipiama pažiūrėti konkretų filmą. Labai įsiminė pirmojo karantino metu žiūrėtas serialas „Money Heist“. Net naktim sapnuodavau filmo siužetą ir nekantriai laukdavau vakaro, kada po darbų užmigdę dukrą sėsime žiūrėti. Knygos mano lentynoje – daugiausiai profesinio pobūdžio. Romanai ar psichologinės knygos kažkaip jau labai seniai dingo iš „asortimento“.

Ar jau ruošiatės Kalėdoms, ir kaip planuojate jas sutikti?

Kad dovanų pirkimas netaptų galvos skausmu ir parduotuvėse atlikusių nereikšmingų niekučių pirkimu, jas artimiesiems pradedu pirkti gan anksti, viską po truputį ramiai apmąstau ir po truputį „kaupiu“. Kalėdinę atmosferą namuose pradedu kurti gruodžio pirmosiomis dienomis: gaminu įvairias dekoracijas, kabinu pačios pagamintą advento kalendorių dukrai, namų dekorą papildo lemputės, žvakės, vainikai. Visas tas laukimas, namų puošimas – pats nuostabiausias laikas.

Kalėdos – kaip ir, tikriausiai, daugeliui, man yra gražiausia metų šventė, kurią sutinkame su šeima, mūsiškė ypač didelė. Plušėjimas prie tradicinių Kūčių patiekalų gaminimų, dovanų pakavimas, apsikeitimas ir visi kiti smagūs ritualai…be jų tiesiog neįsivaizduoju savo švenčių.

Kas jus labiausiai palaikė per pirmąjį karantiną?

Žinoma, buvo liūdna ir neramu dėl bendros situacijos ir apribotų galimybių susitikti su artimaisiais, tačiau su šeima išvykdavome atsipalaiduoti į mišką, kur viską pamiršę, išmokome pažinti vabalus, paukščius, o  daugybė tęstinių kūrybinių projektų privertė susikaupti ir toliau aktyviai, nors ir kiek kitaip, dirbti. Produktyvumas, tiesa, net labai išaugo, sukūriau įvairių akustinių kūrinių, nuotoliniu būdu su Lietuvos Muzikos Informacijos centru dirbome prie mano šiemet pasirodysiančios teatro muzikos kompaktinės plokštelės „Acting music“, su dramaturgu, aktoriumi Justu Terteliu ir Lietuvos jūrų muziejumi užbaigėme knygą su audio takeliu „Vandens gyvenimo linija“. Be viso to, gimė ir nemažai naujų netikėtų projektų: kūrinių vaikams, naujų takelių  alternatyvios elektronikos albumui. Kūryba neleidžia apkerpėti, tai savotiškas variklis, vedantis pirmyn.

Kokia veikla ar žaidimu, apvienijančiu visą šeimą, pasidalintumėte ?

Labai mėgstu klausytis išradingų ir juokingų vyro sekamų pasakų dukrai prieš miegą.

Ką darote ar veikiate, kai jaučiatės labai prislėgtas ar liūdnas?

Jei tikrai labai sunki ir liūdna diena, dovanoju sau tai, ko labiausiai tuo metu reikia: kartais tai būna geras ir nuoširdus pokalbis su drauge skanaujant Napoleono gabalėlį, o kartais įkvepiančių žmonių – kūrėjų darbų peržiūros. Autoritetų darbai įkvepia netingėti, nesėdėti vietoje, nustumti liūdesį ir daryti.  Produktyvus ir rezultatyvus darbas man dažniausiai pakelia ūpą.

Teatrai ir kiti kultūriniai renginiai apriboti ar nėra galimybių kolkas juose saugiai dalyvauti. Kaip palaikote savo dvasinį –kultūrinį gyvenimą?

Kadangi kūrybinės veiklos visuomet turėjau nemažai ir visą tai derinu su dukros auginimu namuose, laiko išeiti į spektaklius ar parodas dažnai norėtųsi turėti daugiau… Karantino metu atsiradusi galimybė daug ką išvysti nuotoliniu būdu (nors tai ir neatstoja gyvo veiksmo) arba net sudalyvauti nuotolinėse premjerose man buvo labai naudinga. Stengiuosi pamatyti tai, kas domina, susipažinti su tuo ką praleidau.

Pasidalinkite muzikos kūriniu, trumpu skaitiniu, vaizdu, video, kuris teigiamai jus pakrauna visai dienai ir yra geros nuotaikos užtaisas?

Dar nuo studijų laikų mane visuomet gerai nuteikia ir pakrauna menininkų, kuriais žaviuosi, darbai. Esant slogiai nuotaikai, jų kūryba tiesiog suteikia motyvacijos judėti pirmyn. To „playlisto“ spektras platus: nuo Osvaldo Balakausko koncerto obojui, klavesinui ir styginių orkestrui iki pasaulinio garso kūrėjų Davido Lango, Michaelio Nymano, Jiří Kyliáno, Michelio van der Aa, Heinerio Goebbelso kūrybos. Puikių, netradicinių ir įkvepiančių minčių atradau ir Paulio Ardeno knygoje  „Whatever you think, think the opposite“.

 

 

Jums gali patikti