Naujienų portalas

Burlentininkų pasaulį sukrėtęs incidentas Ryčiui Jasiūnui nesutrukdė užimti 11 vietą pasaulio slalomo čempionate

Graikijoje, Paros saloje vykusiame IFCA pasaulio burlenčių slalomo čempionate 2020 metų buriuotojas Rytis Jasiūnas užėmė 11 vietą tarp 50 dalyvių iš keturiolikos šalių. Tačiau šios varžybos pasižymėjo iššūkiais: nuo logistinių, keliaujant lėktuvu, laivu, automobiliu iki pasaulio burlentininkų bendruomenę sukrėtusio incidento, kurio metu Ryčio gyvybę išgelbėjo šalmas.

Ryti, kokį tikslą kėlei sau pakeliui į IFCA pasaulio čempionatą?

Po naujosios Olimpinės klasės IQ Foil pasaulio čempionato Šveicarijoje, norėjosi kuo greičiau pasiekti gerą rezultatą. Nors tarp 160 dalyvių vyrų užėmiau 57 vietą ir 15 vietą tarp atstovaujamų šalių, varžybose tiesiog pritrūko sėkmės ir įvairios detalės sutrukdė pasiekti norimą rezultatą. Vykdamas į IFCA slalomo čempionatą žinojau, jog šioje disciplinoje jaučiuosi stipresnis ir tikėjausi patekti tarp TOP 10 buriuotojų.

Tačiau jau pirmą lenktynių dieną patyrei siaubingą incidentą?

Trečiosios eliminacijos metu patekau į finalinį plaukimą ir jo metu, skriejant link pirmojo slalomo distancijos ženklo, plaukiau ketvirtoje pozicijoje. Darant posūkį aplink ženklą atsisukęs pamačiau, jog kaimynas iš Lenkijos Maciek Rutkowski skrieja tiesiai į mane. Sudvejojau, bandydamas išvengti incidento, o gavosi blogiausias įmanomas variantas: Maciek 40-50 km/h greičiu tiesiog perlėkė man per galvą. Pirmas smūgis buvo lentos nosimi į mano pakaušį, antrasis smūgis lentos peleku į nugarą, trečias – peleku į galvą.

Žiūrint į video įrašą smūgis akivaizdu, kad be šalmo pasekmės būtų buve lemtingos?

Lenktynėse visuomet dėviu šalmą ir šis incidentas – puikus pavyzdys kodėl jis yra būtinas. Nuo smūgio į nugarą išmušė kvėpavimą, tad gerą minutę tiesiog plūduriavau ant nugaros, kol atgavau vėpavimą. Šalmas įrėžtas beveik pusę centimetro gilyn, bet galva sveika, nejaučiau sutrenkimo. Kadangi nedėvėjau liemenės, nugara nukentėjo stipriau.

Kaip į incidentą sureagavo burlentininkų bendruomenė?

Profesionalai iškart vieningai sutarė, kad šitas incidentas parodė, kodėl PWA ir kitose aukščiausio lygio varžybose šalmai turi būti privalomi. Vieni avariją pakrikštijo “crash of the year”, kiti – antru gimtadieniu. Užsiimant ekstremaliomis veiklomis saugumas visuomet turi būti prioritetu. Džiaugiuosi ir konkurentų dėmesiu iškart po incidento – Danijos atstovas Sebastian Kronum po incidento liko šalia iki įsitikino, kad man viskas gerai ir grįšiu į krantą. Istorija pasidalino ir mano rėmėjai, šalmų gamintojai Gath.

Kaip sekėsi varžybos po incidento?

Nugaros raumenys visiškai nebeveikė. Abejojau ar pavyks tęsti varžybas, tačiau išgėriau nuskausminamųjų, padariau gerą apšilimą ir plaukiau. Nors tiesiojoje greitis buvo neblogas, posūkiuose buvo labai sunku – rankose neturėjau jėgos išlaikyti burę. Vis dėlto pavyko plaukti stabiliai ir eliminacijose užimti 8-12 vietas. Tai padėjo finišuoti 11 vietoje galutinėje įskaitoje. Žinau, kad galėjau pasirodyti geriau, tačiau šiandien džiaugiuosi, jog išvis galiu toliau plaukti.

Nors COVID-19 pandemija nuolat koreguoja burlenčių profesionalų kalendorių, Rytis rudenį planuoja sudalyvauti dar dvejose varžybose Prancūzijoje – IQ Foil Europos čempionate ir paskutiniame PWA (Profesionalių burlentininkų asociacijos) burlenčių lygos etape.

Jums gali patikti