Lietuvos Seimas svarsto galimybę išplėsti Laisvės gynėjų statusą, įtraukiant ir buvusius Lietuvos policijos akademijos pareigūnus. Šis statusas suteikiamas asmenims, kurie aktyviai dalyvavo ginant Lietuvos nepriklausomybę 1991 metais. Iki šiol Laisvės gynėjų statusas buvo suteikiamas tik tiems, kurie tiesiogiai dalyvavo ginkluotose kovose ar kitose aktyviose veiklose, susijusiose su nepriklausomybės gynimu.
Seimo nariai teigia, kad buvę Lietuvos policijos akademijos pareigūnai taip pat prisidėjo prie šalies nepriklausomybės gynimo, todėl jie turėtų turėti teisę į šį statusą. Šis pasiūlymas sulaukė įvairių reakcijų – vieni mano, kad tai teisingas žingsnis, pripažįstant visų prisidėjusiųjų pastangas, kiti abejoja, ar tai nesumažins statuso reikšmės.
Jei pasiūlymas bus priimtas, buvę akademijos pareigūnai galės gauti Laisvės gynėjų statusą, kuris suteikia tam tikras socialines garantijas ir privilegijas. Šis žingsnis būtų simbolinis pripažinimas jų indėlio į Lietuvos laisvės kovas. Diskusijos dėl šio klausimo tęsiasi, ir galutinis sprendimas dar nėra priimtas.
Laisvės gynėjų statusas Lietuvoje yra svarbus ne tik dėl simbolinės reikšmės, bet ir dėl praktinių aspektų. Asmenys, turintys šį statusą, gali gauti įvairias socialines lengvatas, tokias kaip nemokamas viešasis transportas, nuolaidos komunalinėms paslaugoms, pirmenybė gauti socialinį būstą ir kitos privilegijos. Tai yra būdas valstybės pripažinti ir įvertinti jų indėlį į šalies laisvę ir nepriklausomybę.
Be to, šis klausimas atspindi platesnę diskusiją apie tai, kaip turėtų būti pripažįstami ir vertinami įvairūs indėliai į valstybės nepriklausomybės kovas. Kai kurie kritikai teigia, kad per platus statuso suteikimas gali sumažinti jo reikšmę, tačiau kiti mano, kad svarbu pripažinti visų, kurie prisidėjo prie laisvės kovų, pastangas, nesvarbu, kokia forma jos buvo išreikštos.
Šis pasiūlymas taip pat atspindi platesnę tendenciją Lietuvoje ir kitose posovietinėse šalyse, kur siekiama peržiūrėti ir atnaujinti istorinius naratyvus, įtraukiant daugiau įvairių grupių ir asmenų, kurie prisidėjo prie nepriklausomybės atkūrimo. Tai yra dalis platesnio proceso, kuriuo siekiama užtikrinti, kad istorija būtų kuo tiksliau ir teisingiau atspindėta, įtraukiant visus, kurie prisidėjo prie svarbių istorinių įvykių.