Migracijos spaudimas pasienyje su Baltarusija nesilpsta
Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) pranešė, kad Baltarusijos pasienyje buvo sulaikyti ir atgal į Baltarusiją apgręžti 10 neteisėtų migrantų. Šis incidentas įvyko siekiant užkirsti kelią neteisėtam sienos kirtimui ir užtikrinti Lietuvos sienų saugumą.
Pasak VSAT atstovo spaudai Giedriaus Mišučio, migrantai buvo pastebėti naktį Druskininkų pasienio ruože, kur pareigūnai, naudodami termovizines kameras, užfiksavo grupę asmenų, bandančių kirsti valstybės sieną. Operatyviai sureagavus, visi asmenys buvo sulaikyti dar neperkirtę fizinio barjero.
„Sulaikytieji neturėjo jokių dokumentų, tačiau apklausos metu teigė esantys Sirijos piliečiai. Visi jie buvo apgręžti ir išsiųsti atgal į Baltarusiją pagal galiojančias procedūras,” – komentavo G. Mišutis.
VSAT pareigūnai nuolat stebi situaciją pasienyje ir imasi visų būtinų priemonių, kad užkirstų kelią neteisėtai migracijai. Lietuvos ir Baltarusijos pasienis pastaruoju metu tapo viena iš pagrindinių neteisėtos migracijos krypčių, todėl Lietuvos institucijos deda dideles pastangas, kad užtikrintų sienos kontrolę ir saugumą.
Hibridinės atakos tęsiasi
Nuo 2021 metų vasaros, kai prasidėjo masinis migrantų antplūdis iš Baltarusijos, Lietuva susiduria su nuolatine hibridine ataka. Per praėjusius metus buvo užfiksuota daugiau nei 10 tūkstančių bandymų neteisėtai kirsti Lietuvos-Baltarusijos sieną.
Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, šiais metais jau užfiksuota virš 3500 bandymų neteisėtai patekti į Lietuvą iš Baltarusijos. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, skaičius išaugo beveik 20 procentų.
Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra (FRONTEX) Lietuvai teikia papildomą paramą – šiuo metu pasienyje su Baltarusija tarnauja 15 FRONTEX pareigūnų su specializuota įranga, įskaitant dronus ir transporto priemones.
Fizinio barjero efektyvumas
2022 metais baigtas statyti fizinis barjeras pasienyje su Baltarusija – 4 metrų aukščio tvora su koncertina – pasirodė esąs efektyvi priemonė. VSAT duomenimis, barjeras sulėtina migrantų judėjimą ir suteikia pareigūnams daugiau laiko reaguoti.
„Fizinis barjeras nėra nepraeinamas, tačiau jis atlieka svarbų vaidmenį – migrantai priversti ieškoti įrankių tvorai įveikti, o tai užtrunka ir padidina tikimybę, kad jie bus pastebėti,” – paaiškino VSAT vadas Rustamas Liubajevas.
Sienos apsaugai taip pat naudojama moderni stebėjimo įranga – judesio davikliai, termovizoriai ir dronai, kurie leidžia fiksuoti pažeidėjus bet kokiomis oro sąlygomis.
Baltarusijos režimo vaidmuo
Užsienio reikalų ministerijos vertinimu, Baltarusijos režimas tęsia organizuotą neteisėtų migrantų gabenimą prie ES išorinių sienų. Žvalgybos duomenys rodo, kad Baltarusijos pareigūnai aktyviai dalyvauja šiame procese – migrantai atvirai gabenami prie sienos, jiems teikiamos priemonės barjerui įveikti.
Lietuvos žvalgybos departamento vadovas Darius Jauniškis neseniai patvirtino, kad Baltarusijos pusėje veikia organizuotas tinklas, kuris už pinigus padeda migrantams pasiekti ES sienas. Vieno asmens gabenimo kaina svyruoja nuo 3000 iki 15000 JAV dolerių, priklausomai nuo teikiamų paslaugų.
Geopolitinė realybė prie rytinės ES sienos
Migracijos spaudimas Lietuvos-Baltarusijos pasienyje atspindi platesnę geopolitinę įtampą regione. Tai nėra vien migracijos problema, bet ir hibridinio karo elementas, kuriuo Baltarusijos režimas, remiamas Rusijos, siekia destabilizuoti ES išorines sienas.
Lietuva, būdama ES ir NATO išorinė siena, susiduria su sudėtingu iššūkiu – užtikrinti savo teritorijos saugumą, laikantis tarptautinių įsipareigojimų žmogaus teisių srityje. Šis balansavimas tarp saugumo ir humanitarinių aspektų išlieka vienu didžiausių iššūkių, su kuriais susiduria pasienio tarnybos kasdieniniame darbe.
Nepaisant nuolatinio spaudimo, VSAT pareigūnai išlieka budrūs ir pasiryžę ginti valstybės sieną, kuri šiandien yra ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos saugumo garantas.