Santaros klinikų gydytojas, įtariamas veikimu prieš Lietuvą, atleistas iš pareigų
Santaros klinikų gydytojas, įtariamas veikimu prieš Lietuvą, buvo atleistas iš pareigų. Šis sprendimas buvo priimtas po to, kai žiniasklaidoje pasirodė informacija apie galimą gydytojo veiklą, kuri galėjo kelti grėsmę šalies saugumui. Santaros klinikų administracija pabrėžė, kad tokie veiksmai yra netoleruotini ir prieštarauja jų vertybėms bei etikos standartams.
Atleidimas iš pareigų buvo atliktas laikantis visų teisinių procedūrų, siekiant užtikrinti, kad klinikų veikla būtų skaidri ir atitiktų aukščiausius profesinius standartus. Šiuo metu vyksta tyrimas, kurio metu bus siekiama išsiaiškinti visas aplinkybes ir galimą gydytojo veiklos poveikį. Santaros klinikos užtikrina, kad pacientų saugumas ir pasitikėjimas yra jų prioritetas, ir deda visas pastangas, kad tokie incidentai nepasikartotų.
Tyrimo detalės ir galimos pasekmės
Remiantis neoficialiais šaltiniais, Valstybės saugumo departamentas (VSD) jau kurį laiką stebėjo minimo gydytojo veiklą. Įtariama, kad medikas galėjo rinkti ir perduoti informaciją užsienio valstybei, kuri Lietuvos nacionalinio saugumo strategijoje įvardijama kaip kelianti grėsmę. Nors oficialiai gydytojo tapatybė neskelbiama, žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad jis dirbo kardiologijos skyriuje ir turėjo prieigą prie jautrių pacientų duomenų.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys patvirtino, kad ministerija bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis ir teikia visą reikalingą informaciją. „Šis atvejis yra precedento neturintis ir reikalauja kruopštaus tyrimo. Tačiau noriu patikinti visuomenę, kad pacientų duomenys yra saugūs, o medicinos sistema veikia sklandžiai”, – teigė ministras.
Santaros klinikų reakcija
Santaros klinikų generalinis direktorius dr. Povilas Jakavonis sušaukė skubų vadovybės posėdį, kurio metu buvo priimtas sprendimas dėl gydytojo atleidimo. Klinikų administracija taip pat inicijavo vidinį auditą, siekiant išsiaiškinti, ar nebuvo pažeisti duomenų saugumo protokolai.
„Mūsų įstaigoje dirba beveik 7000 darbuotojų, kurie kasdien rūpinasi tūkstančiais pacientų. Šis incidentas meta šešėlį ant visų sąžiningai dirbančių medikų, todėl esame įsipareigoję visapusiškai bendradarbiauti su teisėsauga ir užtikrinti, kad tokia situacija nepasikartotų”, – teigiama klinikų išplatintame pranešime.
Medicinos bendruomenės reakcija
Lietuvos gydytojų sąjunga išreiškė susirūpinimą dėl šio incidento. Sąjungos prezidentė Daiva Razmuvienė pabrėžė, kad gydytojo profesija remiasi pasitikėjimu ir etikos principais, o bet kokie veiksmai, nukreipti prieš valstybės saugumą, yra nesuderinami su Hipokrato priesaika.
Medicinos etikos ekspertai atkreipia dėmesį, kad šis atvejis išryškina poreikį stiprinti saugumo patikras sveikatos priežiūros įstaigose, ypač tose, kurios priskiriamos kritinei infrastruktūrai.
Tarp pareigos ir išdavystės: ko galime pasimokyti?
Šis neeilinis atvejis verčia susimąstyti apie saugumo kultūros svarbą strateginiuose objektuose, įskaitant didžiąsias šalies ligonines. Lietuvai susiduriant su hibridinėmis grėsmėmis, medicinos įstaigos tampa potencialiais taikiniais ne tik dėl jose saugomų duomenų, bet ir dėl jų svarbos nacionaliniam saugumui krizių atveju.
Šis incidentas, nors ir skausmingas, gali tapti postūmiu peržiūrėti saugumo protokolus, personalo patikimumo vertinimo procedūras ir duomenų apsaugos sistemas. Santaros klinikų atvejis primena, kad nacionalinis saugumas prasideda nuo kiekvieno iš mūsų – ar tai būtų gydytojas su stetoskopu, ar slaugytoja su švirkštu rankoje. Kaip sakė vienas saugumo ekspertas, „pasitikėjimas yra brangus turtas, kurį lengva prarasti ir sunku atgauti”. Tikėkimės, kad ši pamoka bus išmokta be didesnių nuostolių.