Stiprus vėjas Lietuvoje: ugniagesiai sulaukė beveik pusšimčio iškvietimų
Lietuvoje dėl stipraus vėjo ugniagesiai gelbėtojai sulaukė beveik pusšimčio iškvietimų. Daugiausia jų buvo gauta iš Vilniaus ir Kauno apskričių. Vėjas vertė medžius, kurie krito ant kelių, automobilių ir pastatų. Kai kuriose vietose buvo sutrikdytas elektros tiekimas. Ugniagesiai dirbo intensyviai, kad pašalintų kliūtis ir atstatytų saugumą. Gyventojai buvo raginami būti atsargūs ir, esant galimybei, likti namuose, kol oro sąlygos pagerės. Meteorologai prognozavo, kad vėjas artimiausiu metu turėtų nurimti.
Audros mastai ir padariniai
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, vėjo gūsiai kai kuriose vietovėse siekė net 20-25 m/s. Vilniaus apskrityje buvo užregistruota 18 iškvietimų, Kauno – 15, o likusieji pasiskirstė tarp Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio regionų.
Ypač sudėtinga situacija susiklostė Trakų rajone, kur nuvirtę medžiai užblokavo kelio Vilnius-Trakai atkarpą. Eismo sąlygos buvo ypač pavojingos – Lietuvos automobilių kelių direkcija pranešė apie 6 eismo įvykius, kurie tiesiogiai susiję su audros padariniais.
Elektros tiekimo sutrikimai
„Energijos skirstymo operatorius” (ESO) informavo, kad dėl stipraus vėjo be elektros laikinai buvo likę apie 3500 namų ūkių, daugiausia Vilniaus, Kauno ir Alytaus rajonuose. ESO avarines brigadas teko sustiprinti papildomais darbuotojais, kurie dirbo ištisą parą, siekdami kuo greičiau atstatyti elektros tiekimą.
„Vėjo padaryta žala elektros tinklui buvo gana ženkli. Kai kuriose vietovėse vėjas nulaužė elektros stulpus, nutraukė laidus. Mūsų darbuotojai dirbo ekstremaliomis sąlygomis, kad gyventojai kuo greičiau vėl turėtų elektrą,” – komentavo ESO atstovas.
Prevencija ir saugumo priemonės
Hidrometeorologijos tarnyba išplatino perspėjimus dėl pavojingų oro sąlygų dar prieš audrą. Gyventojams buvo rekomenduota:
– Pritvirtinti ar pašalinti nuo balkonų daiktus, kuriuos gali nupūsti vėjas
– Pastatyti automobilius toliau nuo medžių
– Susilaikyti nuo išvykų į miškus ir parkus
– Turėti namuose būtiniausių daiktų (žibintuvėlių, maisto, vandens) elektros dingimo atvejui
Kai gamta primena savo galią
Meteorologai paaiškina, kad tokios stiprios audros Lietuvoje nėra dažnos, tačiau dėl klimato kaitos ekstremalūs oro reiškiniai tampa vis intensyvesni. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, per pastaruosius penkerius metus užfiksuota 30% daugiau stipraus vėjo atvejų nei ankstesnį penkmetį.
Šis įvykis dar kartą priminė, koks svarbus yra tarnybų pasirengimas ekstremalioms situacijoms ir gyventojų budrumas. Nors šį kartą išvengta didesnių nelaimių ir žmonių aukų, verta prisiminti, kad gamtos stichijos gali būti nenuspėjamos. Ugniagesių, ESO darbuotojų ir kitų tarnybų operatyvumas bei profesionalumas leido suvaldyti situaciją, tačiau kiekvienas gyventojas taip pat turėtų būti pasiruošęs tokiems iššūkiams. Kaip sako sena lietuvių patarlė – „Saugok sveikatą, kol jos turi”, taip ir su saugumu – geriausia prevencija yra pasiruošimas iš anksto.