Deividas Matulionis baigia kadenciją NATO ir grįžta į Lietuvą
Lietuvos ambasadorius prie NATO Deividas Matulionis baigia savo kadenciją ir grįžta į Lietuvą. Jis neatskleidžia, ar sulaukė pasiūlymo tapti prezidento patarėju. Matulionis teigia, kad šiuo metu svarbiausia yra užbaigti darbus NATO ir perduoti pareigas savo įpėdiniui.
Jis pabrėžia, kad NATO yra labai svarbi Lietuvai, ypač dabartinėje geopolitinėje situacijoje, ir kad Lietuva turi būti aktyvi šios organizacijos narė. Matulionis taip pat pažymi, kad Lietuva turi stiprinti savo gynybinius pajėgumus ir bendradarbiauti su sąjungininkais. Jis teigia, kad NATO yra pagrindinė Lietuvos saugumo garantija, ir kad Lietuva turi būti pasirengusi prisidėti prie bendrų Aljanso tikslų.
Diplomatinė karjera ir pasiekimai
Deividas Matulionis pradėjo eiti Lietuvos nuolatinio atstovo prie NATO pareigas 2021 metais, perimdamas šį postą iš Vytauto Leškevičiaus. Per savo kadenciją Matulionis dirbo itin sudėtingu laikotarpiu – Rusijos invazija į Ukrainą 2022 m. vasarį tapo didžiausiu iššūkiu Europos saugumui nuo Šaltojo karo pabaigos.
Prieš paskyrimą į NATO, Matulionis ėjo aukštas pareigas Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje, dirbo Lietuvos ambasadoriumi Vokietijoje (2013-2018 m.) bei užėmė ministro pirmininko patarėjo nacionalinio saugumo klausimais poziciją.
NATO transformacija ir Lietuvos vaidmuo
Matulionio kadencijos metu NATO pradėjo esminę transformaciją, reaguodama į Rusijos keliamas grėsmes. 2022 m. Madrido viršūnių susitikime buvo priimtas naujas NATO strateginis konceptas, kuriame Rusija įvardinta kaip didžiausia grėsmė Aljanso saugumui.
„Lietuva jau dešimtmečius kalbėjo apie Rusijos keliamą pavojų, tačiau tik po plataus masto invazijos į Ukrainą mūsų pozicija tapo visuotinai pripažinta,” – viename iš interviu teigė Matulionis.
Jo kadencijos metu NATO priėmė sprendimą dislokuoti papildomus pajėgumus rytiniame flange, įskaitant Lietuvą, kur priešakinių pajėgų batalionas buvo sustiprintas iki brigados lygio. Taip pat buvo pasirašyti svarbūs susitarimai dėl oro gynybos stiprinimo regione.
Iššūkiai ir ateities perspektyvos
Kalbėdamas apie iššūkius, Matulionis ne kartą pabrėžė būtinybę didinti gynybos finansavimą. Lietuva yra viena iš nedaugelio NATO narių, skiriančių daugiau nei 2% BVP gynybai – šiuo metu šis rodiklis siekia 2,52%.
„Mūsų saugumas kainuoja, ir tai yra investicija, kurios negalime atsisakyti,” – sakė jis, ragindamas visas NATO nares laikytis įsipareigojimų.
Matulionis taip pat aktyviai rėmė Ukrainos siekį tapti NATO nare. Nors konkrečios narystės datos nėra, 2023 m. Vilniaus viršūnių susitikime buvo patvirtinta, kad Ukrainos ateitis yra NATO, ir buvo sudarytas praktinis veiksmų planas šiam tikslui pasiekti.
Tarp diplomatijos ir naujų horizontų
Nors Matulionis vengia komentuoti gandus apie galimą darbą prezidento Gitano Nausėdos komandoje, diplomatiniai šaltiniai teigia, kad jo patirtis užsienio politikos ir saugumo srityse būtų vertinga prezidentūrai, ypač antrosios kadencijos pradžioje.
Kalbėdamas apie savo kadenciją NATO, Matulionis pabrėžia kolektyvinio saugumo svarbą: „Lietuva niekada istorijoje nebuvo tokia saugi, kaip dabar, būdama NATO nare. Tačiau tai nereiškia, kad galime atsipalaiduoti. Priešingai – turime nuolat stiprinti savo pajėgumus ir būti patikimais sąjungininkais.”
Už horizonto – nauji saugumo iššūkiai
Baigiančio kadenciją ambasadoriaus žodžiai apie NATO svarbą šiandien skamba kaip niekada aktualiai. Rusijos agresija Ukrainoje, hibridinės grėsmės ir kibernetiniai išpuoliai – tai tik dalis iššūkių, su kuriais susiduria Aljansas. Matulionio indėlis į Lietuvos saugumo stiprinimą per NATO yra neabejotinas, o jo įžvalgos apie būtinybę išlikti budriems ir toliau stiprinti gynybą – esminės.
Grįždamas į Lietuvą, jis palieka NATO organizaciją, kuri per pastaruosius metus tapo labiau vieninga ir pasiryžusi ginti kiekvieną Aljanso teritorijos centimetrą. Kaip pats Matulionis yra sakęs: „Saugumas nėra duotybė – jį reikia nuolat puoselėti ir stiprinti.” Šis principas išliks aktualus ir ateityje, nepriklausomai nuo to, kokiose pareigose jis tęs savo tarnybą Lietuvai.