Vasaros karščiai užklups Lietuvą anksčiau nei tikėtasi
Lietuvoje artimiausiomis dienomis laukiama šilumos bangos, kuri kai kuriose vietovėse gali būti vadinama net karščiais. Sinoptikai prognozuoja, kad temperatūra kils ir pasieks neįprastai aukštas reikšmes šiam metų laikui. Viena iš dienų bus ypač išskirtinė, nes termometro stulpelis gali pakilti iki rekordinių aukštumų.
Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos, jau trečiadienį oro temperatūra daugelyje rajonų pakils iki 25-27°C, o ketvirtadienį ir penktadienį pietiniuose bei pietryčių rajonuose gali pasiekti net 30-32°C. Tai būtų ypač neįprasta gegužės mėnesiui, kai vidutinė temperatūra paprastai svyruoja tarp 15-20°C.
Meteorologai pastebi, kad tokius staigius temperatūros šuolius lemia iš pietų atslenkantis šilto oro frontas, kuris Vidurio Europoje jau sukėlė karščio bangas. Lenkijoje, pavyzdžiui, praėjusią savaitę buvo užfiksuota aukščiausia gegužės mėnesio temperatūra per pastaruosius 15 metų.
Kaip pasiruošti karščiams?
Gyventojams patariama pasiruošti šiltesniems orams, pasirūpinti tinkama apranga ir gerti pakankamai skysčių. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad karščio metu reikėtų:
- Gerti ne mažiau 2-3 litrų vandens per dieną
- Vengti tiesioginių saulės spindulių, ypač tarp 11 ir 16 valandos
- Dėvėti šviesius, laisvus drabužius iš natūralių audinių
- Naudoti apsauginius kremus nuo saulės
- Vėsinti patalpas, bet vengti didelio temperatūrų skirtumo tarp lauko ir vidaus
Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms, kurie yra jautriausi karščiams. Gydytojai rekomenduoja riboti fizinį aktyvumą karščiausiomis dienos valandomis.
Įtaka žemės ūkiui ir gamtai
Ankstyva šilumos banga gali turėti nevienareikšmį poveikį Lietuvos žemės ūkiui. Agronomai perspėja, kad staigus temperatūros kilimas gali paspartinti augalų vystymąsi, tačiau kartu padidinti sausros riziką, ypač jei kritulių kiekis išliks mažas.
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro duomenimis, jau dabar kai kuriuose regionuose fiksuojamas dirvožemio drėgmės deficitas, o tai kelia nerimą ūkininkams. Sodininkams patariama nepamiršti reguliariai laistyti augalų, ypač naujai pasodintų.
Karščio rekordai Lietuvoje
Nors šį kartą prognozuojami karščiai neturėtų pasiekti absoliučių rekordų, verta prisiminti, kad aukščiausia kada nors Lietuvoje užfiksuota temperatūra siekė 37,5°C (2019 m. birželio 12 d. Kaune). Gegužės mėnesio rekordas yra kiek žemesnis – 34,6°C, užfiksuotas 1892 m. gegužės 29 d.
Klimatologai pastebi, kad dėl klimato kaitos ekstremalūs orų reiškiniai, įskaitant ankstyvas karščio bangas, tampa vis dažnesni. Per pastaruosius 30 metų vidutinė metinė temperatūra Lietuvoje pakilo beveik 2°C.
Vasaros preliudija: ko tikėtis toliau?
Artėjanti šilumos banga – tik pirmas ženklas, kad vasara jau visai čia pat. Ilgalaikės prognozės rodo, kad šių metų vasara Lietuvoje gali būti šiltesnė nei įprasta, su dažnesniais karščio periodais. Tačiau gamta visada pilna netikėtumų – po karščio bangos sinoptikai jau įžvelgia vėsesnio oro grįžimo galimybę birželio pradžioje. Tad mėgaukimės šiluma, bet nepamirškime, kad lietuviška vasara dažnai būna kaip kapryzinga dama – čia kaitina saulė, čia vėl užklumpa lietus. Galbūt būtent toks kontrastas ir daro mūsų klimatą tokį ypatingą, o vasaros džiaugsmus – tokius vertingus.