Baltarusijos planai statyti naują atominę elektrinę netoli Lietuvos sienos kelia didelį susirūpinimą ne tik Lietuvoje, bet ir visame regione. Šis projektas, kuris planuojamas netoli Astravo atominės elektrinės, jau sukėlė nemažai diskusijų dėl jo saugumo ir poveikio aplinkai. Lietuvos politikai ir visuomenė yra ypač jautrūs šiam klausimui, nes Astravo elektrinė, pradėjusi veikti 2020 metais, jau buvo kritikuojama dėl saugumo standartų trūkumo ir galimų avarijų rizikos.
Lietuvos užsienio reikalų ministras aktyviai siekia tarptautinės bendruomenės paramos, kad būtų užtikrintas projekto skaidrumas ir saugumas. Europos Sąjunga ir Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) yra pagrindinės institucijos, į kurias kreipiamasi dėl pagalbos ir stebėsenos. Lietuva ragina Baltarusiją bendradarbiauti su šiomis organizacijomis, kad būtų užtikrintas aukščiausias saugumo lygis.
Be to, Lietuvos politikai pabrėžia, kad būtina atlikti išsamius poveikio aplinkai vertinimus, kurie apimtų ne tik Baltarusijos teritoriją, bet ir kaimynines šalis, įskaitant Lietuvą. Šie vertinimai turėtų būti atliekami nepriklausomų ekspertų, kad būtų užtikrintas objektyvumas ir patikimumas.
Lietuvos visuomenė ir nevyriausybinės organizacijos taip pat aktyviai dalyvauja diskusijose, organizuodamos protestus ir informacines kampanijas. Jos ragina vyriausybę imtis visų įmanomų priemonių, kad būtų apsaugota šalies aplinka ir gyventojų sveikata. Be to, visuomenė reikalauja, kad būtų užtikrintas nuolatinis informavimas apie projekto eigą ir galimas rizikas.
Tarptautinė bendruomenė taip pat atidžiai stebi situaciją. Europos Parlamentas jau anksčiau priėmė rezoliucijas, kuriose išreiškė susirūpinimą dėl Astravo elektrinės saugumo, ir tikėtina, kad naujas projektas taip pat sulauks dėmesio. Baltarusijos atsakas į Lietuvos nuogąstavimus bus lemiamas veiksnys, nulemsiantis tolesnę dvišalių santykių raidą ir regiono saugumo situaciją. Tikimasi, kad bus pasiektas konstruktyvus dialogas, kuris leistų užtikrinti visų šalių interesus ir saugumą.