Baltijos šalių užsienio reikalų ministrai pasirašė bendrą komunikatą, kuriame NATO šalys raginamos skirti didesnį finansavimą gynybai. Šis žingsnis žymi Baltijos valstybių vieningą poziciją dėl saugumo stiprinimo regione, atsižvelgiant į augančias grėsmes ir geopolitinę įtampą. Ministrai pabrėžė, kad didesnis finansavimas yra būtinas siekiant užtikrinti efektyvią gynybą ir atgrasymą, taip pat siekiant prisidėti prie bendrų NATO pajėgumų stiprinimo. Jie taip pat akcentavo, kad investicijos į gynybą yra ne tik nacionalinis, bet ir kolektyvinis įsipareigojimas, kuris padeda užtikrinti viso Aljanso saugumą. Baltijos šalys, turinčios tiesioginę sieną su Rusija, jaučia ypatingą poreikį stiprinti savo gynybinius pajėgumus ir ragina kitas NATO nares sekti jų pavyzdžiu.

Pastaraisiais metais Baltijos šalys – Lietuva, Latvija ir Estija – nuosekliai didino savo gynybos biudžetus, siekdamos atitikti NATO rekomenduojamą 2% BVP gynybai skyrimo standartą. Šios šalys taip pat aktyviai dalyvauja NATO misijose ir pratybose, siekdamos stiprinti savo karinius pajėgumus ir bendradarbiavimą su kitomis Aljanso narėmis. Be to, Baltijos šalys glaudžiai bendradarbiauja su JAV, kuri yra pagrindinė NATO sąjungininkė, siekdamos užtikrinti regiono saugumą.

Geopolitinė įtampa regione išaugo po 2014 metų, kai Rusija aneksavo Krymą, o vėliau prasidėjo konfliktas Rytų Ukrainoje. Šie įvykiai paskatino NATO stiprinti savo buvimą Rytų Europoje, įskaitant Baltijos šalis, dislokuojant ten tarptautines batalionų grupes. Baltijos šalys taip pat susiduria su hibridinėmis grėsmėmis, tokiomis kaip kibernetinės atakos ir dezinformacijos kampanijos, kurios reikalauja papildomų investicijų į kibernetinį saugumą ir informacinį atsparumą.

Baltijos šalių ministrai taip pat pabrėžė, kad didesnis finansavimas gynybai yra būtinas ne tik dėl tradicinių karinių grėsmių, bet ir dėl naujų iššūkių, tokių kaip klimato kaita, kuri gali turėti įtakos regiono saugumui. Jie ragina NATO šalis investuoti į technologijų plėtrą ir inovacijas, kurios padėtų efektyviau reaguoti į šiuos iššūkius.

Šis komunikatas yra dalis platesnių pastangų stiprinti NATO solidarumą ir užtikrinti, kad Aljansas būtų pasirengęs reaguoti į bet kokias grėsmes, su kuriomis gali susidurti jo narės. Baltijos šalys tikisi, kad jų pavyzdys paskatins kitas NATO nares didinti savo gynybos biudžetus ir prisidėti prie bendro Aljanso saugumo stiprinimo.

Parašykite komentarą