Buvęs krašto apsaugos ministras komentuoja dronų įsigijimo tyrimą
Buvęs krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis teigia, kad pradėtas tyrimas dėl dronų įsigijimų yra svarbus siekiant užtikrinti skaidrumą ir atsakomybę. Jis pabrėžė, kad pareigūnai turės atsakyti į visus klausimus, susijusius su šiuo procesu. Karoblis pažymėjo, jog tokie tyrimai yra būtini, kad visuomenė galėtų pasitikėti valstybės institucijomis ir jų sprendimais. Jis taip pat išreiškė viltį, kad tyrimas bus atliktas objektyviai ir nešališkai, o jo rezultatai padės išvengti panašių situacijų ateityje.
Tyrimo aplinkybės ir kontekstas
Tyrimas dėl dronų įsigijimo buvo pradėtas po to, kai žiniasklaidoje pasirodė informacija apie galimus pažeidimus vykdant viešuosius pirkimus. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo.
Kaip žinoma, Lietuva pastaruoju metu ženkliai didina investicijas į gynybos sektorių, ypač į modernias technologijas. 2023 m. Lietuva pasiekė NATO reikalaujamą 2,52% BVP gynybai, o 2024 m. planuojama skirti net 3% BVP. Dronų įsigijimas yra dalis šios strategijos, atsižvelgiant į jų svarbą šiuolaikiniuose konfliktuose, ypač stebint situaciją Ukrainoje.
Karoblio pozicija ir patirtis
R. Karoblis, ėjęs krašto apsaugos ministro pareigas 2016-2020 m., turi ilgametę patirtį gynybos sektoriuje. Jo kadencijos metu buvo pradėta Lietuvos kariuomenės modernizacija, įsigyta pėstininkų kovos mašinų „Boxer”, oro gynybos sistemų NASAMS ir kitos karinės technikos.
„Gynybos sektoriaus pirkimai visuomet sulaukia ypatingo dėmesio dėl didelių sumų ir strateginės reikšmės. Todėl skaidrumas čia turi būti absoliutus prioritetas,” – pabrėžė buvęs ministras, kalbėdamas su žurnalistais.
Karoblis taip pat priminė, kad viešųjų pirkimų procedūros gynybos srityje yra sudėtingos ir specifinės, tačiau tai neatleidžia nuo būtinybės laikytis visų teisės aktų reikalavimų.
Dronų svarba šiuolaikinėje gynyboje
Bepiločiai orlaiviai (dronai) tapo neatsiejama šiuolaikinių karinių operacijų dalimi. Ukrainos konfliktas parodė, kad net ir nedideli komerciniai dronai gali turėti lemiamą reikšmę mūšio lauke.
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti įvairių tipų dronus – nuo mažų žvalgybinių iki didesnių, galinčių nešti ginkluotę. Šie įsigijimai yra dalis platesnės atgrasymo strategijos, siekiant sustiprinti Lietuvos gynybinį potencialą.
Ekspertai pabrėžia, kad dronų technologijos sparčiai vystosi, todėl svarbu ne tik įsigyti pačius įrenginius, bet ir užtikrinti jų nuolatinį atnaujinimą bei personalo mokymą.
Skaidrumo svarba ir pamokos ateičiai
Karoblio teigimu, nepriklausomai nuo tyrimo rezultatų, šis atvejis jau dabar tapo svarbia pamoka visiems, dalyvaujantiems gynybos pirkimuose. „Kai kalbame apie valstybės gynybą, net menkiausi įtarimai dėl neskaidrumo kenkia ne tik konkrečiam projektui, bet ir visam gynybos sektoriui,” – sakė jis.
Ekspertai atkreipia dėmesį, kad Lietuvai didinant gynybos biudžetą, ypač svarbu užtikrinti efektyvų lėšų panaudojimą ir skaidrumą. Tai ne tik teisinis, bet ir moralinis įsipareigojimas mokesčių mokėtojams.
Gynybos skaidrumas – nacionalinio saugumo garantas
Pradėtas tyrimas dėl dronų įsigijimo – ne tik teisinis procesas, bet ir svarbus demokratinės kontrolės mechanizmo veikimo įrodymas. Kaip parodė Karoblio ir kitų ekspertų komentarai, skaidrumas gynybos sektoriuje yra ne prabanga, o būtinybė.
Nepaisant tyrimo baigties, jau dabar aišku, kad jis paskatins peržiūrėti esamas procedūras ir, tikėtina, įdiegti papildomas kontrolės priemones. Galų gale, visuomenės pasitikėjimas gynybos institucijomis yra ne mažiau svarbus už pačius ginklus – juk stipriausia gynyba yra ta, kuri remiasi ne tik technologijomis, bet ir žmonių tikėjimu jos teisėtumu.