JAV gynybos sekretorius patvirtina nenutrūkstamą įsipareigojimą surasti dingusius karius
JAV gynybos sekretorius Lloyd Austin patikino, kad Jungtinės Valstijos nesustos, kol nebus rasti visi dingę kariai. Jis pabrėžė, kad šis įsipareigojimas yra ne tik moralinė pareiga, bet ir svarbi misija, kurią JAV vykdo visame pasaulyje. Sekretorius pažymėjo, kad šiuo metu dedamos didelės pastangos, siekiant surasti ir sugrąžinti namo visus dingusius karius, ir kad šis darbas tęsis tol, kol bus pasiektas tikslas. Jis taip pat padėkojo visiems, kurie prisideda prie šios svarbios misijos įgyvendinimo, ir pabrėžė, kad kiekvieno kario sugrįžimas yra didžiulė pergalė ne tik šeimoms, bet ir visai šaliai.
Istorinis JAV įsipareigojimas
JAV turi ilgą tradiciją ieškoti dingusių karių, kuri siekia dar Antrojo pasaulinio karo laikus. Gynybos departamento Dingusiųjų asmenų apskaitos agentūra (DPAA) šiuo metu aktyviai ieško daugiau nei 81,000 amerikiečių karių, dingusių per konfliktus nuo Antrojo pasaulinio karo iki dabartinių operacijų. Vien tik per praėjusius metus agentūra identifikavo 171 anksčiau dingusį karį.
Paieškos vykdomos įvairiose pasaulio vietose – nuo Ramiojo vandenyno salų, kur vyko mūšiai su Japonija, iki Korėjos pusiasalio, Vietnamo džiunglių ir naujesnių konfliktų zonų Irake bei Afganistane. Šios misijos dažnai apima sudėtingus archeologinius kasinėjimus, povandeninę paiešką ir pažangius DNR tyrimus.
Šiuolaikinės technologijos ir tarptautinis bendradarbiavimas
Pastaraisiais metais JAV žymiai patobulino savo galimybes identifikuoti dingusius karius, pasitelkdama pažangias DNR analizės technologijas. 2022 m. buvo įdiegta nauja DNR sekvenavimo sistema, leidžianti identifikuoti asmenis net iš labai mažų ar stipriai pažeistų palaikų fragmentų.
Austin pabrėžė, kad šios pastangos nebūtų įmanomos be tarptautinio bendradarbiavimo. JAV aktyviai dirba su daugiau nei 46 šalimis, įskaitant buvusius priešus, tokius kaip Vietnamas, Rusija ir Šiaurės Korėja. Šis bendradarbiavimas ne tik padeda surasti dingusius karius, bet ir stiprina diplomatinius ryšius.
„Mūsų įsipareigojimas surasti dingusius karius atveria duris dialogui net su šalimis, su kuriomis turime įtemptus santykius,” – sakė Austin per neseniai vykusį susitikimą su Vietnamo gynybos ministru.
Neužmirštamas pažadas: kodėl tai svarbu
Paieškų misijos yra ne tik techninis iššūkis, bet ir giliai emocinis procesas dingusiųjų šeimoms. Daugelis šeimų dešimtmečius gyvena nežinioje, negalėdamos tinkamai atsisveikinti su savo artimaisiais.
„Kai sužinojome, kad mano dėdės palaikai pagaliau buvo identifikuoti praėjus 78 metams po jo dingimo Filipinuose, tai buvo tarsi užversta knyga, kurios pabaigos niekada nežinojome,” – pasakojo Mary Thompson, kurios dėdė žuvo 1944 m.
Gynybos sekretorius Austin, pats būdamas kariškis, supranta šio įsipareigojimo svarbą. Jis pabrėžė, kad karių paieška yra esminis JAV karinių vertybių elementas – „nepalikti nė vieno kario” nėra tik skambus šūkis, bet principas, kuriuo vadovaujamasi kasdien.
Nenutrūkstanti grandinė: kai praeitis susitinka su ateitimi
Šios paieškos misijos tęsiasi dešimtmečius, ir kiekvienas sugrįžęs karys yra gyvas priminimas apie JAV įsipareigojimą savo kariams. Tai ne tik istorinė pareiga, bet ir žinia šiandieniniams kariams – kad šalis visada stengsis juos pargabenti namo, nesvarbu, kiek laiko praeis.
Sekretoriaus Austin žodžiai apie nenutrūkstamą paiešką atspindi gilesnę tiesą apie karių ir jų šalies santykį – tai pažadas, kuris neturi galiojimo laiko. Kai paskutinis dingęs karys bus surastas ir pargabentas namo, tai bus ne tik užbaigta misija, bet ir išpildytas pažadas, kuris apibrėžia Amerikos kariuomenės esmę – rūpintis savais, net jei tam prireiktų dešimtmečių ar net šimtmečių.