JAV įsipareigoja surasti visus dingusius karius
JAV gynybos sekretorius Lloyd Austin antradienį iškilmingai patikino, kad Jungtinės Valstijos nesustos, kol nebus rasti visi dingę kariai. Jis pabrėžė, kad tai yra moralinė pareiga ir įsipareigojimas kariams bei jų šeimoms.
„Mes niekada nepamiršime tų, kurie tarnavo mūsų šaliai ir dingo vykdydami savo pareigą,” – sakė Austin kalbėdamas Pentagone vykusiame metiniame Nacionaliniame dingusių karių pagerbimo renginyje.
Sekretorius pažymėjo, kad šis procesas gali būti ilgas ir sudėtingas, tačiau JAV yra pasiryžusios tęsti paieškas ir bendradarbiauti su kitomis šalimis bei organizacijomis. Jis taip pat padėkojo visiems, kurie prisideda prie šių pastangų, ir pabrėžė, kad kiekvienas rastas karys yra svarbus žingsnis link teisingumo ir pagarbos jų tarnybai.
Istorinis įsipareigojimas
JAV Gynybos departamento duomenimis, daugiau nei 81,500 amerikiečių karių vis dar laikomi dingusiais nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Iš jų apie 41,000 laikomi dingusiais jūroje, o tai ypač apsunkina paieškos operacijas.
Gynybos POW/MIA apskaitos agentūra (DPAA), įkurta 2015 metais, vadovauja pastangoms identifikuoti ir grąžinti dingusių karių palaikus. Per pastaruosius metus agentūra pasiekė reikšmingų laimėjimų – vien 2022 finansiniais metais buvo identifikuoti 139 anksčiau dingę kariai.
Austin pabrėžė, kad JAV bendradarbiauja su daugiau nei 46 šalimis visame pasaulyje, siekdama surasti dingusius karius. Ypač pagerėjo santykiai su Vietnamu, Laosu ir Kambodža – šalimis, kuriose dingo daug amerikiečių karių Vietnamo karo metu.
Technologijos keičia paieškas
Paieškų procesas per pastaruosius dešimtmečius dramatiškai pasikeitė. Šiandien DPAA naudoja pažangias DNR analizės technologijas, kurios leidžia identifikuoti palaikus net ir turint labai mažai biologinės medžiagos.
„Naujos technologijos suteikia mums galimybę išspręsti bylas, kurios anksčiau atrodė neišsprendžiamos,” – teigė Austin. „Mes dabar galime identifikuoti karius iš kaulų fragmentų, kurie anksčiau būtų buvę per maži analizei.”
Be to, archeologiniai metodai, 3D skenavimas ir povandeninės paieškos technologijos padeda tiksliau nustatyti galimas palaikų vietas ir atlikti efektyvesnes paieškos operacijas.
Nenutrūkstama grandinė
Šis įsipareigojimas surasti dingusius karius atspindi giliai įsišaknijusią JAV karinę tradiciją – niekada nepalikti savų. Tai ne tik praktinis, bet ir simbolinis veiksmas, parodantis tarnaujantiems kariams, kad jų auka nebus pamiršta.
Šeimoms, kurių artimieji vis dar nėra rasti, kiekvienas identifikuotas karys teikia viltį, kad vieną dieną ir jie sulauks atsakymų. Kai kurios šeimos laukia žinių jau daugiau nei 75 metus.
„Mūsų kariai išvyko ginti laisvės su pažadu, kad jie niekada nebus pamiršti,” – kalbėjo Austin. „Mes laikomės šio pažado kiekvieną dieną, ir tęsime, kol kiekvienas karys bus sugrąžintas namo.”
Amžina sargyba: kodėl nepaliksime nė vieno
Paieškos dingusių karių procesas simbolizuoja gilesnį amerikiečių tapatybės aspektą – įsipareigojimą bendruomenei ir ištikimybę tiems, kurie paaukojo viską. Tai nėra vien tik biurokratinė užduotis ar statistinis tikslas. Kiekvienas surastas karys grąžina dalį istorijos, užpildo šeimos tuštumą ir patvirtina kolektyvinį pažadą, kad jokia auka nebus pamiršta.
Kaip pažymėjo vienas DPAA archeologas, „mes neieškome palaikų – mes ieškome žmonių”. Šis subtilus, bet reikšmingas skirtumas apibrėžia visą misiją. Kol bent vienas karys lieka nerastas, istorija lieka neužbaigta. Ir kaip parodė pastarieji atradimai, net po dešimtmečių, teisingumas ir uždarumas vis dar įmanomi.
Šiame kontekste gynybos sekretoriaus žodžiai nėra vien diplomatinė retorika, bet veikiau kartų sutarties patvirtinimas – sutarties, kuri sako, kad tie, kurie tarnauja, niekada nebus palikti praeities dulkėse. Tai pažadas, kuris niekada neturi galiojimo termino.