Į Pabradę atvyko JAV kariuomenės inžinierių pajėgos su technika
Į Pabradės poligoną atvyko papildomos JAV kariuomenės inžinierių pajėgos su technika. Šios pajėgos prisijungė prie jau esančių JAV karių Lietuvoje, siekiant sustiprinti bendradarbiavimą ir užtikrinti regiono saugumą. Atvykę inžinieriai bus atsakingi už įvairius infrastruktūros projektus, kurie padės gerinti sąlygas tiek vietos kariams, tiek sąjungininkams.
Remiantis Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, į Pabradę atvyko 73-ojo inžinerijos bataliono kariai iš Fort Leonard Wood bazės Misūrio valstijoje. Jie atsigabeno specializuotą techniką, įskaitant sunkiuosius ekskavatorius, buldozerius ir keltuvus, kurių bendra vertė siekia per 12 mln. dolerių.
Infrastruktūros gerinimo darbai
Inžinierių komanda, vadovaujama pulkininko leitenanto Michaelo Thompsono, artimiausius 6 mėnesius vykdys svarbius infrastruktūros projektus:
– Poligono kelių tinklo atnaujinimą ir praplėtimą
– Naujų mokymo aikštelių įrengimą
– Lauko stovyklaviečių modernizavimą
– Inžinerinių kliūčių sistemų tobulinimą
„Šie darbai ne tik pagerins treniruočių kokybę, bet ir sustiprins mūsų gebėjimą greitai reaguoti į bet kokias grėsmes”, – teigia Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas generolas majoras Valdemaras Rupšys.
NATO rytinio flango stiprinimas
Šis žingsnis yra dalis platesnio JAV ir Lietuvos bendradarbiavimo gynybos srityje, kuris pastaraisiais metais buvo nuolat stiprinamas. Po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos 2014 m. ir ypač po pilno masto invazijos į Ukrainą 2022 m., NATO sąjungininkai ženkliai padidino savo karinį buvimą Baltijos šalyse.
JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall pabrėžė: „Amerikos įsipareigojimas Lietuvos ir viso regiono saugumui išlieka nepajudinamas. Šie inžinerijos projektai – tai ilgalaikės investicijos į mūsų bendrą gynybą.”
Šiuo metu Lietuvoje nuolat rotuojasi apie 1200 JAV karių, daugiausia Pabradėje ir Rukloje. Nuo 2019 m. JAV skyrė per 200 mln. dolerių Lietuvos karinės infrastruktūros gerinimui.
Rytdienos saugumas kuriamas šiandien
Lietuvos gynybos ministerija pabrėžia, kad tokie veiksmai ne tik stiprina šalies gynybinius pajėgumus, bet ir prisideda prie viso regiono stabilumo. Šis JAV inžinierių atvykimas – tai dar vienas konkretus žingsnis NATO atgrasymo strategijos įgyvendinime.
Kartu su kitomis iniciatyvomis, kaip nuolatinis NATO oro policijos misijos vykdymas ar daugiašalės NATO priešakinių pajėgų bataliono dislokavimas, šie infrastruktūros projektai kuria tvirtą pamatą ilgalaikiam regiono saugumui. Kaip pažymi karybos ekspertai, šiandieninės investicijos į karinę infrastruktūrą – tai rytdienos saugumo garantas neramiame geopolitiniame kontekste, kai rytinėje NATO sienoje tvyro įtampa, o Rusijos agresija Ukrainoje primena apie nuolatinio pasirengimo svarbą.