JAV buvusio prezidento Donaldo Trumpo pareiškimai apie galimą Kanados, Grenlandijos ir Panamos įsigijimą sukėlė nemažai diskusijų ir spekuliacijų tarptautinėje bendruomenėje. Tačiau Lietuvos politologas Egidijus Jeglinskas teigia, kad šie pareiškimai neturėtų kelti didelio nerimo ir ragina mažiau panikuoti.
Jeglinskas pabrėžia, kad Trumpo retorika dažnai būdavo provokuojanti ir skirta sukelti dėmesį, o ne realiai įgyvendinti tokius planus. Jis primena, kad panašūs pareiškimai buvo daromi ir anksčiau, tačiau jie dažniausiai likdavo tik žodžiais. Politologas mano, kad tokie pasisakymai labiau atspindi Trumpo asmeninį stilių ir norą išlaikyti savo šalininkų dėmesį, o ne realius ketinimus.
Be to, Jeglinskas pažymi, kad bet kokie teritoriniai pokyčiai reikalautų sudėtingų tarptautinių derybų ir sutarimų, kurių pasiekti būtų labai sunku. Jis taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad tokie pareiškimai gali būti naudojami kaip derybinis įrankis siekiant kitų tikslų, pavyzdžiui, ekonominių ar politinių nuolaidų.
Apibendrindamas, Jeglinskas ragina nepervertinti Trumpo pareiškimų ir vertinti juos kritiškai, atsižvelgiant į platesnį kontekstą. Jis mano, kad svarbu išlaikyti ramybę ir nepasiduoti panikai, nes tokie pareiškimai dažniausiai neturi realaus pagrindo ir yra labiau skirti vidaus auditorijai.
Svarbu pažymėti, kad Trumpo pareiškimai apie Grenlandijos įsigijimą jau buvo pasirodę anksčiau, 2019 metais, kai jis viešai išreiškė susidomėjimą šia teritorija. Tai sukėlė Danijos, kurios dalis yra Grenlandija, pasipiktinimą ir buvo atmesta kaip absurdiška idėja. Danijos ministrė pirmininkė Mette Frederiksen tuomet pavadino šį pasiūlymą „absurdišku“, o tai sukėlė diplomatinę įtampą tarp JAV ir Danijos.
Kalbant apie Kanadą ir Panamą, tokie pareiškimai būtų dar labiau komplikuoti dėl šių šalių suvereniteto ir tarptautinių teisės normų. Kanada yra viena iš artimiausių JAV sąjungininkių, o bet kokie bandymai keisti jos teritorinį statusą sukeltų didelį pasipriešinimą ne tik Kanadoje, bet ir tarptautinėje bendruomenėje. Panama, turinti strateginę reikšmę dėl Panamos kanalo, taip pat būtų sudėtingas objektas bet kokiems teritoriniams pokyčiams.
Galiausiai, Jeglinskas pabrėžia, kad tokie pareiškimai gali būti dalis Trumpo strategijos siekiant išlaikyti savo politinį profilį ir dėmesį, ypač artėjant rinkimams ar kitoms svarbioms politinėms datoms. Tai gali būti būdas nukreipti dėmesį nuo vidaus problemų ar sustiprinti savo pozicijas derybose su kitomis šalimis.