Pabradėje vykstančios pratybos sulaukė didelio dėmesio, nes jose dalyvauja ir JAV ekspertai
Šios pratybos yra svarbios ne tik Lietuvos kariuomenei, bet ir tarptautiniams partneriams, siekiant įvertinti pasirengimą reaguoti į įvairias krizes. JAV ekspertai, stebintys pratybas, pabrėžia, kad tokie mokymai yra būtini siekiant užtikrinti regiono saugumą ir pasirengimą netikėtoms situacijoms.
Pratybų scenarijai ir jų reikšmė
Pratybų metu simuliuojamos įvairios situacijos, kurios gali kilti realiame gyvenime, įskaitant ir nelaimes. Ekspertai teigia, kad tokie scenarijai padeda kariams geriau suprasti, kaip elgtis kritinėse situacijose ir kokių veiksmų imtis siekiant sumažinti galimas grėsmes. Nors pratybų metu gali kilti ir nemalonių situacijų, tai yra būtina mokymosi proceso dalis, leidžianti kariams įgyti vertingos patirties.
Šių metų pratybose Pabradės poligone dalyvauja apie 3000 karių iš 7 NATO šalių, įskaitant Lietuvą, JAV, Vokietiją, Lenkiją, Jungtinę Karalystę, Nyderlandus ir Norvegiją. Pratybos vyksta nuo gegužės pradžios ir tęsis iki birželio vidurio, apimant įvairias karines operacijas – nuo konvencinių mūšių iki hibridinių grėsmių neutralizavimo.
Pabradės poligonas, įsikūręs vos 15 km nuo Baltarusijos sienos, tapo strategiškai svarbiu NATO rytinio flango mokymo centru. Po 2014 metų Rusijos agresijos Ukrainoje, šis poligonas buvo reikšmingai modernizuotas ir išplėstas, kad galėtų priimti didesnius tarptautinius kontingentus.
JAV ekspertų vaidmuo ir bendradarbiavimo svarba
JAV ekspertai taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad bendradarbiavimas su Lietuvos kariuomene yra labai svarbus, nes tai padeda stiprinti abiejų šalių gynybinius pajėgumus. Jie pabrėžia, kad tokios pratybos yra puiki galimybė pasidalinti žiniomis ir patirtimi, taip pat sustiprinti tarpusavio pasitikėjimą ir bendradarbiavimą.
Pulkininkas David Sanders, JAV kariuomenės 2-osios kavalerijos pulko vadas, pažymėjo: „Šios pratybos yra ypač vertingos, nes jos vyksta realioje aplinkoje, kuri atspindi potencialias operacines sąlygas. Mūsų kariai mokosi ne tik taktinių manevrų, bet ir kultūrinio bendradarbiavimo su sąjungininkais niuansų.”
Amerikiečių ekspertai atsivežė ir naujausią karinę techniką, įskaitant M1A2 Abrams tankus bei Patriot priešlėktuvinės gynybos sistemas, kurios integruojamos į bendrą NATO gynybos architektūrą Baltijos regione. Tai leidžia Lietuvos kariams susipažinti su pažangiausia karine įranga ir mokytis ją efektyviai panaudoti.
Regiono saugumo stiprinimas bendromis jėgomis
Pratybos Pabradėje yra svarbus žingsnis siekiant užtikrinti regiono saugumą ir pasirengimą reaguoti į įvairias krizes. JAV ekspertų dalyvavimas šiose pratybose rodo, kad tarptautinis bendradarbiavimas yra esminis siekiant užtikrinti efektyvų atsaką į galimas grėsmes.
Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys pabrėžė, kad šios pratybos yra ne tik karinio pasirengimo, bet ir atgrasymo elementas. „Kiekvienos tokios pratybos siunčia aiškų signalą – NATO sąjungininkai yra pasirengę ir pasiryžę ginti kiekvieną Aljanso teritorijos centimetrą,” – teigė jis.
Pratybų metu taip pat išbandoma civilinė-karinė sąveika, įtraukiant vietos savivaldybes ir gyventojus. Tai padeda geriau pasiruošti galimiems iššūkiams, kurie apimtų ne tik karinius, bet ir civilinius aspektus krizės atveju.
Rytojaus gynybos horizontai
Pabradės pratybos simbolizuoja naują NATO gynybos filosofiją Baltijos regione – nuo buvimo užtikrinimo pereinama prie realaus atgrasymo ir gynybos. Šiuolaikiniame geopolitiniame kontekste tokios pratybos tampa ne prabanga, o būtinybe. JAV ir Lietuvos karinis bendradarbiavimas įgauna naują kokybinį lygmenį, kai dalijamasi ne tik technika ir taktikomis, bet ir strategine mąstysena.
Stebint tankų kolonas Pabradės miškuose ir klausantis daugiakalbės karinės komunikacijos radijo bangomis, tampa aišku – NATO rytinis flangas nėra vien geografinė sąvoka, tai gyva, kvėpuojanti ir nuolat tobulėjanti gynybos sistema, kurios stuburas – žmonės, pasirengę ginti laisvę ir demokratiją. O tai, ko išmokstama šiandien Pabradėje, rytoj gali tapti lemiamu faktoriumi užtikrinant taikos išsaugojimą visame regione.