VSD vadovo postas: Bridikis pabrėžia užsienio žvalgybos vystymo prioritetus
Lietuvos valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo postui kandidatuojantis Darius Bridikis pabrėžia užsienio žvalgybos vystymo svarbą ir akcentuoja finansavimo poreikį šiai sričiai. Jo teigimu, siekiant efektyviai vykdyti žvalgybos veiklą, būtina užtikrinti pakankamą finansavimą, kuris leistų įgyvendinti strateginius tikslus ir stiprinti šalies saugumą.
Bridikis taip pat atkreipia dėmesį į būtinybę modernizuoti žvalgybos infrastruktūrą ir investuoti į naujas technologijas, kurios padėtų efektyviau rinkti ir analizuoti informaciją. Kandidatas mano, kad stipri užsienio žvalgyba yra esminis veiksnys, užtikrinantis valstybės saugumą ir stabilumą, todėl šiai sričiai turi būti skiriamas ypatingas dėmesys.
Karjeros kelias ir kompetencijos
Darius Bridikis nėra naujokas saugumo srityje. Prieš kandidatuodamas į VSD vadovo postą, jis dirbo Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) vadovu, kur įgijo vertingos patirties karinės žvalgybos srityje. Jo karjera apima darbą įvairiose saugumo institucijose, įskaitant tarptautines misijas NATO struktūrose.
Per viešą kandidatų pristatymą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete Bridikis pabrėžė, kad šiuolaikinė žvalgyba turi būti orientuota ne tik į tradicines grėsmes, bet ir į kibernetinio saugumo iššūkius, kurie pastaraisiais metais tapo ypač aktualūs Lietuvai. Jis paminėjo, kad Lietuva nuolat susiduria su kibernetinėmis atakomis iš Rusijos ir Baltarusijos, todėl būtina stiprinti gynybos pajėgumus šioje srityje.
Geopolitiniai iššūkiai ir žvalgybos prioritetai
Bridikio teigimu, dabartinė geopolitinė situacija reikalauja iš Lietuvos žvalgybos tarnybų ypatingo budrumo. Rusijos agresija Ukrainoje, Baltarusijos režimo veiksmai ir Kinijos įtakos plėtra Europoje kelia naujus iššūkius nacionaliniam saugumui.
„Mūsų žvalgybos tarnybos turi ne tik reaguoti į grėsmes, bet ir gebėti jas numatyti. Tam reikalingas glaudesnis bendradarbiavimas su sąjungininkų tarnybomis ir investicijos į žmogiškuosius išteklius,” – teigė Bridikis.
Kandidatas taip pat pabrėžė, kad VSD turi stiprinti savo analitines pajėgas, kad galėtų teikti kokybiškesnę informaciją sprendimų priėmėjams. Jis paminėjo, kad 2023 metais VSD biudžetas siekė apie 40 milijonų eurų, tačiau, lyginant su kitomis ES šalimis, tai vis dar nepakankama suma efektyviai žvalgybos veiklai užtikrinti.
Technologiniai pokyčiai ir personalo klausimai
Bridikis akcentavo, kad šiuolaikinė žvalgyba neįsivaizduojama be pažangių technologijų. Dirbtinis intelektas, didieji duomenys ir kitos inovacijos keičia žvalgybos darbą iš esmės. Tačiau jis įspėjo, kad technologijos negali pakeisti žmogiškojo faktoriaus.
„Mums reikia pritraukti geriausius IT specialistus, analitikus ir žvalgybos pareigūnus. Konkurencija dėl talentų yra didelė, todėl turime užtikrinti konkurencingus atlyginimus ir karjeros galimybes,” – teigė kandidatas.
Jis taip pat paminėjo, kad VSD darbuotojų skaičius per pastaruosius metus augo, tačiau vis dar nepakankamas, atsižvelgiant į augančias grėsmes. Šiuo metu departamente dirba apie 600 darbuotojų, tačiau, Bridikio nuomone, šį skaičių reikėtų didinti.
Žvilgsnis į ateitį: saugumo horizontai
Geopolitiniai vėjai keičiasi, o su jais ir grėsmių pobūdis. Bridikio vizija VSD ateičiai remiasi ne tik reagavimu į esamas grėsmes, bet ir strateginiu žvilgsniu į priekį. Lietuvos saugumas neatsiejamas nuo regiono stabilumo, todėl žvalgybos pajėgumai turi būti orientuoti į ilgalaikę perspektyvą.
Užsienio žvalgybos stiprinimas, kibernetinio saugumo užtikrinimas ir glaudesnis bendradarbiavimas su sąjungininkais – tai kertiniai akmenys, ant kurių, anot Bridikio, turėtų būti statoma Lietuvos saugumo architektūra. Tačiau be tinkamo finansavimo ir politinio palaikymo, net ir geriausi planai lieka tik popieriuje.
Kaip parodė pastarųjų metų įvykiai, saugumo aplinka gali keistis žaibiškai, o žvalgybos tarnybų gebėjimas prisitaikyti ir veikti proaktyviai tampa esminiu valstybės išlikimo garantu. Bridikio žodžiais tariant, „saugumas nėra duotybė – tai nuolatinis procesas, reikalaujantis budrumo, profesionalumo ir ryžto.”