Pabradės poligonas ruošiasi reikšmingai transformacijai
Į Pabradės poligoną netrukus atvyks speciali technika – žemsiurbės, kurios bus naudojamos kariuomenės infrastruktūros plėtrai. Šios mašinos yra būtinos, siekiant paruošti teritoriją naujiems statiniams ir pratybų aikštelėms. Žemsiurbės padės efektyviai pašalinti žemės perteklių ir suformuoti reikiamus reljefo pokyčius, kurie būtini kariuomenės mokymams ir pratyboms.
Kariuomenės atstovai teigia, kad šis projektas yra dalis didesnio plano, skirto modernizuoti ir išplėsti esamas karines bazes Lietuvoje. Tai leis ne tik pagerinti karių treniruočių sąlygas, bet ir padidinti šalies gynybinį pajėgumą. Be to, infrastruktūros plėtra prisidės prie regiono ekonomikos, nes bus sukurtos naujos darbo vietos ir padidės vietos verslų užimtumas.
Žemsiurbių atvykimas yra tik vienas iš daugelio žingsnių, kurių imasi Lietuvos kariuomenė, siekdama užtikrinti, kad šalies gynybos pajėgumai atitiktų šiuolaikinius standartus ir būtų pasirengę reaguoti į bet kokias grėsmes. Šis projektas taip pat rodo Lietuvos įsipareigojimą stiprinti savo karinę infrastruktūrą ir bendradarbiauti su sąjungininkais NATO.
Pabradės poligono reikšmė NATO rytiniame flange
Pabradės poligonas, įsikūręs vos 10 km nuo Baltarusijos sienos, per pastaruosius metus tapo strategiškai itin svarbiu objektu ne tik Lietuvai, bet ir visam NATO Rytų flangui. Nuo 2014 metų, po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos, poligonas tapo nuolatine rotacinių JAV ir kitų sąjungininkų pajėgų dislokavimo vieta. Čia reguliariai vyksta tarptautinės pratybos, kuriose dalyvauja kariai iš įvairių NATO šalių.
Pasak Krašto apsaugos ministerijos atstovų, planuojama žemsiurbių pagalba išplėsti poligono teritoriją papildomais 1200 hektarų. Šiuo metu poligonas užima apie 7000 hektarų plotą, tačiau augantis sąjungininkų karių skaičius ir modernios karinės technikos poreikiai reikalauja didesnės ir geriau pritaikytos infrastruktūros.
Modernizacijos planai ir finansavimas
Pabradės poligono modernizacijai numatyta skirti virš 90 milijonų eurų per artimiausius trejus metus. Finansavimas bus paskirstytas tarp Lietuvos gynybos biudžeto ir NATO Saugumo investicijų programos (NSIP) lėšų. Žemsiurbių darbai yra tik pirmas etapas, po kurio seks:
- Naujų šaudyklų ir taktinių mokymo aikštelių įrengimas
- Kareivinių komplekso, galinčio talpinti iki 2500 karių, statyba
- Sunkiosios technikos remonto ir priežiūros centrų plėtra
- Logistikos centrų ir sandėlių modernizavimas
- Kompiuterizuotų simuliatorių ir treniruočių centrų įrengimas
Vietiniai Pabradės miesto gyventojai į poligono plėtrą žiūri nevienareikšmiškai. Viena vertus, tai atneš ekonominės naudos regionui, kita vertus – kai kurie gyventojai išreiškė susirūpinimą dėl galimo triukšmo ir aplinkos taršos padidėjimo.
Gynybos skydas rytiniame pasienyje
Pabradės poligono modernizacija – tai ne tik infrastruktūros projektas, bet ir aiškus Lietuvos gynybinio pajėgumo stiprinimo ženklas. Šiame kontekste žemsiurbių atvykimas simbolizuoja kur kas daugiau nei tik žemės darbų pradžią – tai Lietuvos pasiryžimo investuoti į savo ir viso regiono saugumą išraiška.
Poligono plėtra vyksta lygiagrečiai su kitais svarbiais gynybos projektais Lietuvoje, įskaitant Vokietijos brigados elementų dislokavimą ir naujų oro gynybos sistemų įsigijimą. Visa tai kartu formuoja integruotą gynybos strategiją, kurios tikslas – užtikrinti patikimą atgrasymą nuo galimų grėsmių.
Kaip pažymėjo vienas iš Lietuvos kariuomenės vadų: „Šiandien mes ne tik statome infrastruktūrą – mes formuojame saugumo architektūrą, kuri tarnaus mūsų šaliai ir visam Aljanso rytiniam flangui ateinančius dešimtmečius. Pabradės poligono transformacija yra esminis žingsnis šiame kelyje.”