Europos Parlamento narys Andrius Kubilius teigia, kad europiečiai ilgą laiką gyveno naudodamiesi „taikos dividendais“, tačiau dabartinė geopolitinė situacija verčia permąstyti šį požiūrį. Pasak jo, Europos Sąjunga turi stiprinti savo gynybinius pajėgumus ir būti pasirengusi reaguoti į kylančias grėsmes.

Kubilius pabrėžia, kad Rusijos agresija Ukrainoje yra aiškus signalas, jog taikos laikotarpis Europoje nėra savaime suprantamas. Jis ragina ES šalis nares didinti gynybos biudžetus ir investuoti į modernias karines technologijas. Be to, Kubilius mano, kad būtina stiprinti transatlantinius ryšius su JAV, siekiant užtikrinti saugumą regione. Šiuo metu NATO vaidmuo yra itin svarbus, nes tai yra pagrindinė organizacija, užtikrinanti kolektyvinę gynybą Europoje. Kubilius taip pat pabrėžia, kad būtina stiprinti bendradarbiavimą su kitomis demokratinėmis valstybėmis, tokiomis kaip Kanada, Australija ir Japonija, siekiant sukurti platesnį saugumo tinklą.

Europarlamentaras taip pat atkreipia dėmesį į energetinį saugumą, kuris yra neatsiejama gynybos dalis. Jis ragina diversifikuoti energijos šaltinius ir mažinti priklausomybę nuo Rusijos dujų, siekiant išvengti energetinio šantažo. ES jau žengia žingsnius šia kryptimi, investuodama į atsinaujinančią energiją ir plėtodama suskystintų gamtinių dujų (SGD) infrastruktūrą. Be to, svarstoma apie bendrą ES energetikos politiką, kuri leistų efektyviau koordinuoti energijos tiekimą ir užtikrinti stabilumą.

Kubilius pabrėžia, kad ES turi veikti vieningai ir solidariai, kad galėtų efektyviai atsakyti į iššūkius. Jis ragina stiprinti bendradarbiavimą tarp šalių narių ir kurti bendrą gynybos politiką, kuri leistų greitai ir efektyviai reaguoti į bet kokias grėsmes. Europos gynybos fondas ir nuolatinė struktūrizuota bendradarbiavimo (PESCO) iniciatyva yra žingsniai šia kryptimi, tačiau Kubilius mano, kad reikia dar daugiau pastangų, siekiant sukurti tikrą Europos gynybos sąjungą.

Apibendrindamas, Kubilius teigia, kad Europa turi atsisakyti iliuzijų apie amžiną taiką ir imtis konkrečių veiksmų, siekiant užtikrinti savo saugumą ir stabilumą. Jis ragina ES lyderius būti drąsiems ir ryžtingiems, priimant sprendimus, kurie leistų Europai tapti stipresne ir labiau atsparia išorės grėsmėms. Tik veikdama vieningai ir strategiškai, Europa galės užtikrinti savo piliečių saugumą ir gerovę ateityje.

Parašykite komentarą