Andrius Tapinas: apie politinę atsakomybę, Everesto iššūkius ir pilietinę visuomenę

Žinomas Lietuvos žurnalistas ir visuomenės veikėjas Andrius Tapinas neseniai pasidalijo savo mintimis apie įvairius aktualius klausimus. Jis aptarė Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko ir Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio veiksmus, kurie, pasak jo, kelia abejonių dėl jų politinės atsakomybės ir sąžiningumo.

Politikų atsakomybės klausimas

Tapinas savo „Facebook” paskyroje ir laidoje „Laisvės TV” ne kartą kritikavo Klaipėdos merą V. Grubliauską dėl miesto valdymo sprendimų, ypač susijusių su Klaipėdos uosto plėtra ir viešųjų lėšų panaudojimu. Žurnalistas atkreipė dėmesį į tai, kad Grubliauskas, būdamas meru nuo 2011 iki 2023 metų, nesugebėjo išspręsti daugelio miesto infrastruktūros problemų, o jo kadencijos metu kilo nemažai skandalų dėl viešųjų pirkimų.

Kalbėdamas apie Seimo narį R. Žemaitaitį, Tapinas iškėlė klausimus dėl jo prieštaringų pasisakymų COVID-19 pandemijos metu ir pozicijos Rusijos-Ukrainos karo atžvilgiu. „Kai politikas vienu metu kalba apie patriotizmą, o kitu – kartoja Kremliaus propagandos naratyvus, turime rimtai susirūpinti dėl tokio asmens tinkamumu atstovauti Lietuvos interesams,” – teigė Tapinas.

Žvilgsnis į Europos politiką

Tapinas taip pat išreiškė nuomonę apie Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono politiką, ypač jo požiūrį į Europos Sąjungos ateitį ir santykius su Rusija. Žurnalistas kritiškai vertino Macrono pasiūlymą dėl „strateginės autonomijos” ir nuogąstavo, kad tai gali susilpninti transatlantinius ryšius.

„Macrono vizija apie ‘strateginę ES autonomiją’ skamba gražiai, tačiau praktikoje tai dažnai virsta bandymais atsiskirti nuo JAV ir ieškoti kompromisų su Rusija, kuri aiškiai parodė, kad nėra patikima partnerė,” – komentavo Tapinas. Jis priminė, kad Macronas dar 2019 metais kalbėjo apie „NATO smegenų mirtį” ir bandė kurti dialogą su Putinu, net ir po Krymo aneksijos.

Everesto iššūkis

Be to, Tapinas pasidalijo savo įspūdžiais apie kelionę į Everestą, kurią jis apibūdino kaip vieną iš didžiausių savo gyvenimo iššūkių. Jis pabrėžė, kad tokios kelionės reikalauja ne tik fizinio pasirengimo, bet ir psichologinio tvirtumo.

2018 metais Tapinas su grupe bendraminčių įveikė Everesto bazinės stovyklos (5364 m) maršrutą, kuris truko beveik dvi savaites. „Tai buvo ne tik fizinis iššūkis – kiekviena diena reikalavo psichologinės stiprybės ir komandinio darbo. Aukščio liga, šaltis ir nuovargis tampa kasdieniais palydovais,” – dalijosi patirtimi žurnalistas.

Tapinas taip pat atkreipė dėmesį į aplinkosaugos problemas, susijusias su masiniu turizmu Himalajuose, ir paragino keliautojus būti atsakingais. Jis pabrėžė, kad Everesto regione kasmet lieka tonos šiukšlių, o vietinės bendruomenės susiduria su dideliu spaudimu dėl augančio turistų skaičiaus.

„Kai kuriose vietose Everesto maršrute susidaro tikros žmonių spūstys. Nepaisant nuostabaus gamtos grožio, matai ir tamsesnę medalio pusę – šiukšles, perkrautą infrastruktūrą ir komerciją, kuri kartais nustelbia tikrąją alpinizmo dvasią,” – pastebėjo Tapinas.

Lietuvos politinė ateitis

Straipsnyje taip pat buvo aptarta Lietuvos politinė situacija, įskaitant artėjančius rinkimus ir galimus jų rezultatus. Tapinas išreiškė viltį, kad Lietuvos visuomenė taps labiau įsitraukusi į politinius procesus ir aktyviau dalyvaus demokratijos stiprinime. Jis pabrėžė, kad tik aktyvus piliečių dalyvavimas gali užtikrinti skaidrią ir atsakingą valdžią.

Kalbėdamas apie 2024 m. Seimo rinkimus, Tapinas išreiškė susirūpinimą dėl dezinformacijos kampanijų ir užsienio valstybių kišimosi į rinkimų procesą. „Matome, kad Rusija ir Baltarusija aktyviai siekia paveikti Lietuvos visuomenės nuomonę per socialines medijas ir tam tikrus politinius judėjimus. Turime būti budrūs ir kritiškai vertinti informaciją,” – perspėjo jis.

Tapinas taip pat priminė savo iniciatyvą „Demaskuok”, kuri siekia atskleisti melagingą informaciją ir propagandą Lietuvos informacinėje erdvėje. Šis projektas, pradėtas 2018 metais, jau identifikavo šimtus dezinformacijos atvejų ir padėjo visuomenei geriau atpažinti informacines manipuliacijas.

Nuo kalbų prie veiksmų: pilietiškumo kelionė

Andriaus Tapino veikla – nuo žurnalistikos iki pilietinių iniciatyvų – atspindi jo įsitikinimą, kad pokyčiai prasideda nuo asmeninės atsakomybės. Kaip ir kopimas į Everestą, pilietinės visuomenės kūrimas yra ilga kelionė, reikalaujanti ištvermės, kantrybės ir bendradarbiavimo. „Demokratija nėra duotybė – ji yra kasdienių pastangų rezultatas,” – primena Tapinas.

Stebėdami politikų veiksmus, dalyvaudami rinkimuose ar tiesiog kritiškai vertindami informaciją, kuriame aplinką, kurioje mažiau vietos lieka neatsakingai politikai ir dezinformacijai. Galbūt tada, kaip ir pasiekus Everesto bazinę stovyklą, galėsime atsigręžti atgal ir pamatyti, kokį įspūdingą kelią jau nuėjome kaip valstybė ir visuomenė.

Tapino žinia aiški – nesvarbu, ar tai politinė arena, ar Himalajų kalnai, didžiausi pasiekimai įmanomi tik tada, kai žingsnis po žingsnio judame tikslo link, nepamirštami atsakomybės sau ir kitiems.