Marijampolės rajone prasideda karinės pratybos „Šerifas 2025″
Marijampolės rajone prasideda karinės pratybos „Šerifas 2025″, kurios vyks nuo spalio 23 iki lapkričio 3 dienos. Šios pratybos yra dalis Lietuvos kariuomenės kasmetinių mokymų, skirtų stiprinti šalies gynybinius pajėgumus ir užtikrinti pasirengimą reaguoti į įvairias grėsmes. Pratybose dalyvaus Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų kariai, taip pat bus įtraukti ir kitų institucijų atstovai, siekiant užtikrinti sklandų bendradarbiavimą tarp skirtingų tarnybų.
Pratybų mastas ir dalyviai
„Šerifas 2025″ pratybose dalyvaus daugiau nei 1200 karių iš įvairių Lietuvos kariuomenės padalinių, įskaitant Mechanizuotąją pėstininkų brigadą „Geležinis Vilkas” ir Krašto apsaugos savanorių pajėgas. Šiemet prie pratybų prisijungs ir NATO sąjungininkų kontingentai iš JAV, Vokietijos ir Lenkijos, kurie Lietuvoje dislokuoti pagal priešakinių pajėgų (eFP) koncepciją. Taip pat dalyvauja Valstybės sienos apsaugos tarnybos, policijos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos pareigūnai.
Pasak pratybų vadovo plk. ltn. Tomo Jasinsko, „tokio masto bendros pratybos leidžia išbandyti ne tik karines pajėgas, bet ir civilinių institucijų pasirengimą bei gebėjimą koordinuotai veikti krizės atveju”.
Pratybų scenarijai ir tikslai
Pratybų metu bus imituojamos įvairios situacijos, kurios gali kilti realių grėsmių atveju, įskaitant gynybines operacijas, logistikos užduotis ir bendradarbiavimą su civilinėmis institucijomis. Kariai treniruosis ne tik teoriniu, bet ir praktiniu lygmeniu, siekdami įgyti kuo daugiau patirties ir įgūdžių, reikalingų efektyviai veikti krizės metu.
Šių metų pratybose ypatingas dėmesys skiriamas hibridinių grėsmių scenarijams, įskaitant kibernetines atakas prieš kritinę infrastruktūrą, dezinformacijos kampanijas ir nekonvencines karines operacijas. Taip pat bus vykdomos taktinės užduotys miesto aplinkoje, treniruojamasi atlikti evakuacijos operacijas ir teikti humanitarinę pagalbą.
Pratybose bus naudojama moderni karinė technika, įskaitant Boxer šarvuočius, kuriuos Lietuva įsigijo pastaraisiais metais, bei PzH 2000 savaeiges haubicas. Oro erdvėje operacijas vykdys Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparniai.
Poveikis vietos bendruomenei
Vietos gyventojai yra informuoti apie pratybų eigą ir galimus nepatogumus, tokius kaip padidėjęs transporto srautas ar laikini eismo apribojimai tam tikrose vietovėse. Kariuomenė užtikrina, kad bus dedamos visos pastangos, siekiant sumažinti neigiamą poveikį kasdieniam gyvenimui ir užtikrinti gyventojų saugumą.
Marijampolės savivaldybė įsteigė specialią informacinę liniją (tel. 8-343-XXXXX), kuria gyventojai gali pranešti apie su pratybomis susijusius klausimus ar problemas. Taip pat savivaldybės interneto svetainėje bus skelbiama kasdienė informacija apie planuojamas pratybų veiklas ir galimus eismo apribojimus.
Pratybų metu kai kuriose vietovėse gali būti girdimi šūviai ir sprogimai, tačiau naudojami tik mokomieji šaudmenys, kurie nekelia pavojaus civiliams. Gyventojai raginami laikytis pareigūnų nurodymų ir nepatekti į pažymėtas pratybų zonas.
Karinis budrumas besikeičiančiame pasaulyje
Šios pratybos yra svarbi Lietuvos gynybos strategijos dalis, padedanti užtikrinti, kad šalies kariuomenė būtų pasirengusi greitai ir efektyviai reaguoti į bet kokias grėsmes. Tai taip pat yra puiki galimybė kariams tobulinti savo įgūdžius ir pasirengimą, taip stiprinant bendrą šalies saugumą.
Pratybos „Šerifas 2025″ vyksta sudėtingame geopolitiniame kontekste, kai Rusijos agresija Ukrainoje ir didėjanti įtampa regione verčia NATO nares stiprinti gynybinį pasirengimą. Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys pabrėžia: „Mūsų šalies saugumas priklauso ne tik nuo modernios ginkluotės, bet ir nuo gebėjimo efektyviai veikti kartu su sąjungininkais ir civilinėmis institucijomis. Šios pratybos – tai ne tik karinių pajėgumų demonstracija, bet ir visuomenės atsparumo bei pasirengimo išbandymas.”
Šalies gynybos biudžetas 2025 metais pasieks 3% nuo BVP, o tai leis toliau modernizuoti kariuomenę ir stiprinti gynybinį pasirengimą. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad vien finansavimo nepakanka – būtinas nuolatinis mokymasis ir adaptacija prie kintančių grėsmių.
Skydas ir kardas: pratybų reikšmė taikos metu
Karinės pratybos taikos metu – tai ne vien uniformuotų žmonių žygiai per miškus ar šaudymai poligonuose. Tai kompleksinis valstybės gynybinio imuniteto stiprinimas, kuris veikia kaip skiepas prieš potencialias grėsmes. „Šerifas 2025″ ne tik treniruoja mūsų karius, bet ir siunčia aiškų signalą – Lietuva nėra lengvas taikinys.
Pratybos baigsis lapkričio 3 dieną, tačiau jų sukaupta patirtis taps pagrindu tolimesniam gynybos planavimui. Kaip pažymėjo vienas pratybų dalyvis: „Mes treniruojamės ne karui, o tam, kad karo niekada nebūtų. Pasiruošusi valstybė – mažiau patrauklus taikinys potencialiam agresorui.”
Marijampolės rajono laukuose ir miškuose vykstantys taktiniai veiksmai šiandien – tai rytojaus saugumo garantas. Ir nors viliamės, kad šių įgūdžių niekada neprireiks realiame konflikte, istorija ne kartą įrodė – taika priklauso tiems, kurie jai pasiruošę.